Latest Posts

Taşımacılık sektörüne “İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon”

82 / 100

Taşımacılık sektörüne “İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon”

Taşımacılık sektöründe küresel ölçekte faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapan Türkiye’nin ilk ve tek fonu “İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon” yatırımcılara sunuldu.

Özgün ve yenilikçi temalı yatırım fonlarını yatırımcılarla buluşturarak ilkleri hayata geçiren İş Portföy, bu kez de lojistik sektörü için ‘öncü bir adım’ attı. Taşımacılık sektöründe küresel ölçekte faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapan, Türkiye’nin ilk ve tek fonu “İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon” yatırımcılara sunuldu. İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon, son dönemde önemi artan lojistik sektörünün sunduğu potansiyele yatırımcılarını ortak etmeyi hedefliyor. 

Küresel talebin artışı, dijital dönüşüm ve tedarik ağlarının yeniden yapılanmasını gerekli kılan gelişmeler taşımacılık sektörünün hızla büyümesini sağlayıp önemli bir yatırım değerini de beraberinde getiriyor. Küresel lojistik pazarı 2021’de yaklaşık 9 milyar 525 milyon ABD doları değerine ulaştı. Dijitalleşmeyle birlikte pazarın 2027 yılına kadar 13 milyar 326 milyon ABD doları bir değere ulaşması bekleniyor.* Ekonomi ve ticaret hacmi büyüdükçe taşımacılığa olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Kara yolu, deniz yolu, demir yolu, hava yolu taşımacılığı talebi karşılamak için yeni yatırımlar yaparak kapasitelerini artırıyor. Çağın yeni düzenine adapte olmak üzere tasarlanan İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon toplam değerinin en az %80’i ile devamlı olarak; ulaştırma ve taşımacılık alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin ve bu şirketlerin tedarikçileri ile hizmet sağlayıcılarının sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıyor.

tasimacilik sektoru

TEFAS’a üye tüm banka ve aracı kurumlardan alınabilen İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon ile tedarik zincirinin yeniden şekillendiği ve dijitalleşmenin hızlandığı günümüz dünyasında değeri bir kez daha anlaşılan geleneksel bir pazara uzman bir bakış açısıyla yatırım yapmak İş’te bu kadar kolay olacak!

Türkiye’nin ilkleri gerçekleştiren öncü portföy yönetim şirketi İş Portföy olarak tematik fon yelpazesini çeşitlendirme ve sektörde öncü rolünü sürdürme hedefinde olduklarını ileten İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan; “Teknoloji, tarım, yenilebilir enerji, sürdürülebilirlik ve cinsiyet eşitliği temalarına dayalı yenilikçi ve özgün yatırım fonları ile Türkiye’de ilklere imza atan İş Portföy olarak bu kez de küresel ölçekte ulaşım ve lojistik sektörüne yatırım yapma olanağı sunan yeni fonumuzla bir fark yarattık. 

Pandemi sebebiyle ertelenmiş küresel talepteki büyük artış küresel tedarik zinciri üzerinde baskı oluşturmakta ve bu talebin karşılanması adına tedarik zincirinin önemli bir bileşeni olan taşımacılık sektörünün hızla büyüdüğü gözlenmektedir. Yüksek bir yatırım değeri taşıdığını düşündüğümüz ulaştırma ve taşımacılık alanlarında küresel ölçekte faaliyet gösteren şirketleri portföyüne dahil edecek olan İş Portföy Taşımacılık Değişken Fonu’muzu yatırımcılarla buluşturuyoruz.” dedi.

İş Portföy olarak tematik fon yelpazelerini hızla genişlettiklerini ve bu türdeki fonlara yoğun ilgi görüldüğünü belirten Sezercan; “2021-2022 yılları arasında kurduğumuz 13 adet perakende fonumuzun 8 tanesi tematik fon kategorisinde olurken, bu fonların 5 tanesinin kuruluş aşamasında ilk ve tek olma özelliği taşıması, söz konusu girişimimizin yenilikçi özelliğini ortaya koymaktadır. Bu anlamda sektöre öncülük etmiş olmaktan ve sektörde standartları yükseltmekten de ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Mart 2022** itibarıyla ürün yelpazemizde toplam büyüklüğü 4,6 milyar TL’ye ulaşan 11 adet tematik yatırım fonumuz yer alıyor.

tasimacilik sektoru

Sadece 2021 yılında kurduğumuz tematik fonlarımız ise şimdiden 2,2 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Yönettiğimiz yatırım fonlarının yaklaşık olarak %10’u artık tematik fonlar diyebiliriz. 2019 yılı başında tematik fonlarımızın büyüklüğünün 231 milyon TL ile toplam büyüklüğümüzün içinde çok sınırlı bir yer kapladığı dikkate alındığında, bu alandaki gelişimimizin oldukça hızlı olduğu da görülebilecektir.

Sektördeki tematik fon ürünleri ise Mart 2022** itibarıyla bizim hesaplarımıza göre 18,4 milyar TL’ye ulaşmış durumdadır ve İş Portföy olarak bu yenilikçi alanda %25 paya sahip olmak bizim için çok önemli. Yenilikçi tematik fonların yatırım felsefesine ilişkin farkındalığı yükseltmeyi ve bu alandaki liderliğimizi de sürdüreceğiz.” dedi.

Kaynak: 

www.researchandmarkets.com/reports/5519712 

** Rasyonet 28.03.2022 verisidir.

İş Portföy hakkında

Türkiye’nin en geniş yatırım fonu ailesine sahip ve yönettiği portföy büyüklüğü 96,6 milyar TL* olan İş Portföy, Türkiye’nin ilk yatırım fonunu 1987 yılında kuran İş Bankası’ndan devraldığı mirasla, tecrübesini köklü bir geçmişe dayandırmaktadır. 200’den fazla ülkede yayımlanan “Global Banking & Finance” dergisinin düzenlediği “Global Banking & Finance Awards 2021” ödüllerinde “Türkiye’de Yılın Portföy Yönetim Şirketi” ödülü ile 6. TSPB Altın Boğa Ödülleri’nde İş’te Kadın Hisse Senedi Fonu ile özel ödül kategorisindeki “Toplumsal Değer Projesi Ödülü”ne layık görülen İş Portföy, hizmet standartlarını sürekli yükseğe taşıyarak ve yatırımcılara çağdaş iş modelleriyle çözümler sunarak başarı iddiasını geleceğe taşımaktadır.

2021’de İş Portföy Teknoloji Karma Fon, İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon, İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fon, İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon, İş Portföy Dijital Oyun Sektörü Karma Fon, İş Portföy Siber Güvenlik Teknolojileri Değişken Fon, İş Portföy Yarı İletken Teknolojileri Değişken Fon ve İş Portföy Tarım Serbest Fon gibi özgün temalara dayalı fonları yatırımcılara sunmuştur. Şirket, ilerleyen dönemlerde de yeni nesil ürün yelpazesini genişletmeyi hedeflemektedir.

*28.02.2022 SPK verisi.

Latest Posts

POPULER