Latest Posts

Tarihi Yolcuğu THY’nin en genç kaptan pilotu gerçekleşitirecek

Atatürk’ü anmak için 19 Mayıs günü İstanbul’dan Samsun’a gerçekleştirilecek TK-1919 sefer sayılı tarihi uçuş için geri sayım başladı.

Atatürk’ü anmak için 19 Mayıs günü İstanbul’dan Samsun’a gerçekleştirilecek TK-1919 sefer sayılı tarihi uçuşun kaptan pilotu Selin Sevimli, ikinci pilot ise Doğukan Demir olacak. Bornova Anadolu Lisesi mezunu olan 30 yaşındaki Selin Sevimli, Türk Hava Yolları’nın (THY) eğitimde olanlar dâhil toplam 4 bin 974 pilotu arasındaki en genç kaptan pilot unvanını elinde bulunduruyor.

Selin Sevimli Kimdir

Türk Hava Yolları’nda 2 bin 617’si kaptan, 2 bin 357’si ise ikinci pilotlardan oluşan toplam 4 bin 974 pilot bulunuyor. Bu pilotların içinde eğitim görenler de dahil 39’u kaptan olmak üzere toplam 211 de kadın pilot yer alıyor. Türk Hava Yolları’nda en genç kaptan pilot da bir kadın pilot oldu.

THY’de sekiz yıldır uçan Selin Sevimli, 30 yaşında kaptan pilot olmasıyla şirketin en genç kaptanı oldu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2008 yılında Anadolu Üniversitesi’nin Pilotaj bölümüne giren Selin Sevimli’nin Türk Hava Yolları ile yolları 2013 yılının ocak ayında kesişti. Dört yıl Boeing 737 ve üç yıl da uzun menzilli Boeing 777 tipi uçaklarda ikinci pilot olarak uçan Sevimli zorlu sınavları geçerek Eylül 2019 yılında kaptan pilotluk koltuğuna oturdu.

Selin Sevimli, 29 yaşında kaptanlık eğitimlerini tamamlayıp B737 kaptanı oldu. Aynı zamanda Anadaolu Üniversitesi Pilotaj bölümü mezunu olan Selin Sevimli’yi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Sizlerde bu tarihi yolculukta bulunmak istiyorsanız,tarihiyolculuk.com 'biletinizi oluşturabilirsiniz 🇹🇷✈️

Güncel Havacılık Haberleri paylaştı: 18 Mayıs 2020 Pazartesi
en genç pilot

Kaynak:https://www.sonkaleizmir.com/haber/Tarihi-yolculugun-pilotu-Izmirli-Selin/77678

Latest Posts

POPULER