Hava Kargo Hakkında Herşey
Havayolu

Southwind Hava Yolları’ndan Avrupa Hava Sahası Yasağı Açıklaması

78 / 100

Southwind Hava Yolları’ndan Avrupa Hava Sahası Yasağı Açıklaması

Southwind Hava Yolları gündeme dair basın açıklamasında bulundu. Yazılı yapılan açıklamada, “Avrupa’da Haksız Hava Sahası Yasağı “Uygulandığı belirtildi.

Tarih: 2 Nisan 2024

Finlandiya’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı haksız şikayet sonucunda Türk tescilli şirketimiz Southwind Hava Yolları’na, Rusya ile bağlantılı olduğu iddiasıyla hiçbir delil veya somut gerekçe sunulmadan hava sahası yasağı getirilmiştir. AB’den Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne yasak kararı iletildiği gibi, tarafımızdan herhangi bir yanıt talep edilmeden, art niyetli bir şekilde 28 Mart 2024 tarihinde Paskalya tatiline bir gün kala hava sahası yasağı uygulanmaya başlanmıştır.

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı – EASA tarafından şirketimize getirilen Avrupa hava sahasını kullanma yasağına dair resmi bildirim, ne ülkemiz resmi makamlarına ne de şirketimize hiçbir somut belge vasıtasıyla gönderilmemiştir. Bu uygulama tamamen haksız, yanlış ve dedikodulara dayalıdır.

Şirketimiz hakkında ortaya atılan asılsız iddiaların benzerini, 22 Aralık 2023 tarihinde Alman Bild Gazetesi’nin “Putin’in Hava Yolu” başlıklı haberinde de yaşamıştık. Bu asılsız haber üzerine yargıya başvurulmuş ve lehimize sonuçlanan dava ile ilgili haberin yayından kaldırılmasına karar verilmiştir.

Southwind Hava Yolları, Ağustos 2022’den bu yana sorunsuz bir şekilde 400 bin’den fazla yolcu taşımıştır. Ayrıca 2024 programı kapsamında Almanya uçuşları için, Alman sivil havacılık otoritesinden onay alarak satışa çıkardığımız 300 bin koltuk kapasitesinin 100 bin’i satılmış ve bu yolcular 2024 yaz sezonunda şirketimizle uçacaklardır. Bu haksız karar, hem Almanya’daki iş ortaklarımızı hem de şirketimizle uçmayı tercih eden Alman vatandaşlarını ciddi bir şekilde etkilemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarından ve şirketimizden herhangi bir yanıt istenmeden alınan bu kararın siyasi olduğuna inanıyoruz.

Southwind Hava Yolları olarak kurulduğumuz günden bu yana AB ve ABD’nin uyguladığı kurallar ile uyumlu bir şekilde tüm operasyonlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Güvenlik ve emniyet politikalarımız çerçevesinde takdir almış bir şirket olarak ticari faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Yolcularımızın mağdur olmaması için azami çaba sarf etmekteyiz. Söz konusu haksız kararın en kısa sürede kalkması için resmi makamlar nezdinde başvuru işlemlerini ve hukuki süreçleri başlatmış bulunmaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Saygılarımızla,

Southwind Hava Yolları

Cortex Havacılık ve Turizm Ticaret A.Ş.

Adres: Göksu Mah. Gazi Bulvarı No:461/1, Kepez Antalya / Türkiye

www.southwindairlines.com

+90 242 505 53 00

+90 242 505 53 03

MERSİS: 0212 0658 3690 0001 VAT Antalya / Kurumlar 212 065 83 69 KEP

Southwind Hava Yolları'ndan Avrupa Hava Sahası Yasağı Açıklaması 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu