Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkTurizm

Skyports, Dubai’de hava taksi hizmetlerini başlatıyor

73 / 100

Skyports, Dubai’de hava taksi hizmetlerini başlatıyor

Bugün, Dubai Yollar ve Ulaşım Kurumu ve Joby Aviation ile Dubai’de 2026 yılına kadar hava taksi hizmetlerini başlatmak için bağlayıcı bir anlaşma imzaladı.

Dubai’deki Dünya Hükümetler Zirvesi’nde imzalanan ve Dubai Emiri, Başbakanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı Sayın Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum tarafından onaylanan bu anlaşma, Skyports’a Dubai’de vertiport inşa etme ve işletme konusunda özel haklar tanıyor.

Skyports‘un CEO ve kurucusu Duncan Walker şunları söyledi: “Bugün, Dubai’de ticari hava taksi hizmetlerinin başlatılmasına yönelik önemli bir adım atılmıştır. Endüstri, gerçekliğe bir adım daha yaklaşmamıştı. Bu anlaşma, gelişmiş hava hareketliliğinin temel unsurlarını bir araya getiriyor: güçlü, yenilikçi yerel liderlik; dünya çapında önde gelen bir uçak ortağı; ve Emirlik’in mevcut ulaşım ağlarıyla entegre edilmiş kritik yer altyapısı.”

 

Skyports, Dubai'de hava taksi hizmetlerini başlatıyor 3 Mart 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu