ABONE OLARAK GÜNCEL KALABILIRSINIZ

Latest Posts

SİNOP HAVALİMANINDA ILS HİZMETİ

ILS SİSTEMİ UÇAĞIN PİSTE EMNİYETLİ OLARAK İNMESİNDE PİLOTA YARDIMCI OLACAK

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Funda Ocak, olumsuz hava koşullarında uçakların emniyetli inişi konusunda pilotlara yardımcı olacak Aletli İniş Sistemi’nin (ILS) Sinop Havalimanı’nda devreye alındığını açıkladı.

Genel Müdür Funda Ocak, Sinop Havalimanı’nda bir süredir hazırlıkları devam eden Aletli İniş Sistemi’nin (ILS) yapılan kontroller sonrası devreye alındığını açıkladı.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan (@fundaocakdhmi​​)​ konuya ilişkin paylaşımda bulunan Ocak, “Özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli; görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanında konforlu bir yaklaşma ve inişe imkan sağlayan Seyrüsefer Yardımcı sistemi ILS, Sinop Havalimanı’nda hizmete verildi” şeklinde konuştu.

“Uçağın piste emniyetli olarak inmesinde pilota yardımcı olacak”

Özellikle kış aylarında yaşanabilecek olumsuz koşullarda ILS sisteminin pilotlara yardımcı olduğuna dikkat çeken Ocak, “17 Ekim 2018 tarihinde yapılan Uçuş Kontrol Testlerinin ardından hizmete verilen Aletli İniş Sistemi, yatay ve düşey olarak uçağa kılavuzluk görevi yaparak, uçağın piste emniyetli olarak inmesinde pilota yardımcı olacak. Böylece kötü hava koşullarından kaynaklanan sefer iptalleri asgariye indirilmiş olacak. Her türlü hizmetin en güzeline layık olan Sinop’a hayırlı olsun” değerlendirmesinde bulundu.

Sinop Havalimanı’na kurulan yeni sistemle birlikte DHMİ envanterindeki havalimanlarında ILS sayısı 69’a ulaşmış oldu.​

Kaynak:DHMİ

 

Si̇nop

Latest Posts

POPULER