Latest Posts

Sierra Space, 1,4 Milyar Dolarlık A Serisi Büyüme Yatırımı Aldı

86 / 100

Sierra Space, 1,4 Milyar Dolarlık A Serisi Büyüme Yatırımı Aldı

Yatırım, General Atlantic, Coatue ve Moore Strategic Ventures  öncülüğünde, BlackRock Private Equity Partners ve AE Industrial Partners tarafından yönetilen fon ve hesapların da katılımıyla gerçekleşti. 

  • Sierra Space, 1,4 milyar dolarlık A Serisi sermaye artışı sağladı. Bu artış, dünya genelinde havacılık ve savunma sektöründe, 2021 yılının en büyük sermaye artışı olmanın yanı sıra bu sektörlerde şimdiye kadar gerçekleşen en büyük ikinci özel sermaye artışı olma özelliklerini taşıyor.
  • Türk iş insanları Eren ve Fatih Özmen’e ait Sierra Nevada Corporation (SNC), yan kuruluşu olan Sierra Space’in çoğunluk hissesine sahip.
  • Büyüme sermayesi, Sierra Space’in insanlığın uzayda medeniyet kurma vizyonunun hayat bulmasını hızlandırırken dünya üzerindeki yaşamı da iyileştirecek.
  • Sierra Space, uzayda ilk ticari iş platformunu inşa ediyor; yatırım, şirketin devrim niteliğindeki Dream Chaser® Uzay Uçağı ve LIFE™ Ticari Uzay İstasyonu’nun geliştirilmesini hızlandıracak.
  • Kargo, yolcu ve ulusal güvenlik uygulamalarına yönelik bir araç ailesi olan ve geliştirmenin yanı sıra üretim çalışmalarının ileri aşamalarına ulaşılmış olan Dream Chaser Uzay Uçağı, önümüzdeki yılın sonlarından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıma görevlerine başlamak üzere NASA ile yapılan milyarlarca dolarlık sözleşme kapsamında yer alıyor.
  • Sierra Space, farklılaştırılmış ve ileri teknoloji ürünleri sayesinde hızla genişleyen alçakyörünge ekonomisini yönlendirmek ve bu alanda fayda sağlamak için benzersiz bir konumda.

LOUISVILLE, COLORADO, ABD – 23 KASIM 2021 – 1.100 çalışanı, 500’den fazla uzay görevi ve 30 yılı aşkın uzay uçuşu geçmişine sahip, alanında lider ticari uzay şirketi Sierra Space, 1,4 milyar dolarlık A Serisi bir yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırım, şirket için ilk sermaye artışı olmakla birlikte, havacılık ve savunma sektöründe bugüne kadar yapılan dünyanın en büyük ikinci özel sermaye artışı. Sierra Space, Eren ve Fatih Özmen’e ait olan Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) yan kuruluşudur. SNC, Sierra Space’in çoğunluk hissesine sahiptir.

Sierra Space, uzay taşımacılığının geleceğini, ticari uzay destinasyonlarını ve altyapısını inşa ederek canlı ve büyüyen bir ticari uzay ekonomisi oluşturmaya yardımcı olacak teknolojiler geliştirmeyi amaçlıyor. Uzayın ticarileştirilmesinin hız kazanması, yenilenen kamu yararı ve savunma hususları nedeniyle alçak yörünge ekonomisi kritik bir dönüm noktasına ulaşırken,  
 Sierra Space, bu büyüyen ekosistemi desteklemek için gereken temel altyapıyı geliştiriyor. Sierra Space, uzaya düşük maliyetli erişim imkânı sunuyor. Böylece mevcut işletmelerin, girişimcilerin, araştırmacıların ve hükûmetlerin, uzayda yeni medeniyetler oluşturma ve dünyadaki yaşama fayda sağlama konularında heyecan verici atılımlarda bulunmalarını teşvik etmeyi hedefliyor. 

General Atlantic, Coatue ve Moore Strategic Ventures öncülüğünde yapılan yatırıma, BlackRock Private Equity Partners ve AE Industrial Partners tarafından yönetilen fon ve hesaplardan da katılım sağlandı. Elde edilen fon, şirketin, dünyada benzeri olmayan ticari uzay uçağı Dream Chaser’ın geliştirilmesini hızlandıracak. Dream Chaser, yeniden kullanılabilir bir uzay uçağı olacak şekilde tasarlandı. Dünya’ya 1,5 g-kuvveti kadar düşük kuvvet ile yumuşak giriş yapabilme özelliğine sahip olan Dream Chaser, dünyanın hemen hemen tüm ticari pistlerine iniş yapabiliyor. 

Dream Chaser’ın ileri aşamalara ulaşan geliştirme çalışmaları, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ikmali görevi gerçekleştirmek üzere milyarlarca dolarlık NASA sözleşmesi kapsamında yürütülüyor. Dream Chaser; ticari, sivil, devlet ve savunma müşteri segmentlerinde ulusal ve uluslararası düzeyde, kargo ve yolcu taşımak veya ulusal güvenliğin uzay gereksinimlerini karşılamak üzere, esnek tasarım ve performans uyarlanabilirliğinden yararlanan üç modele sahip.

Bu yatırım ayrıca şirketin modüler LIFE platformunu geliştirmesine de destek olacak. LIFE,  yörüngede kendiliğinden şişebilen, üç katlı, ticari ve bilimsel amaçlı kullanılabilen ve uzayda yaşam sağlayan bir habitat. 

Sierra Space Yönetim Kurulu Başkanı ve Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO’su Fatih Özmen konuyla ilgili olarak, “Sierra Space şirketini 2008 yılındaki ilk oluşumundan bugünlere getirmek ve hızla büyüyen ticari uzay sektöründe stratejik bir konum elde etmek için çok emek verdik. Sierra Space, çığır açan teknolojileri ve kullanıma hazır yeteneklerinin yanında, aldığı bu önemli yatırımla büyümesini hızlandıracak. Eren ve ben, Sierra Space’in bu dönüm noktasında yeni ortaklarımız olan bu köklü ve deneyimli yatırımcı ekibini aramızda görmekten heyecan duyuyoruz. Sektöre yön verecek stratejiye ve olanaklara sahibiz. Şirketi hep birlikte yeni uzay yarışına liderlik edecek ve yeni uzay ekonomisinin büyüyen pazarında hatırı sayılır bir pay sahibi olacak duruma getireceğiz.” dedi. Türk iş insanları Fatih ve Eren Özmen, Sierra Space’in çoğunluk hissesini elinde bulunduran SNC’nin sahibi ve her ikisi de Sierra Space’in yönetim kurulunda yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sierra Space CEO’su Tom Vice, “İnsanlığın, gezegenimizin ötesinde medeniyetler oluşturmasını ve sürdürmesini sağlayacak yeni nesil uzay ulaşım sistemlerini ve uzay içi altyapıları ve destinasyonları inşa ediyoruz. Sierra Space aynı zamanda, farklı iş kolları için de yeni nesil bir platform inşa ediyor. Uzay; tıbbi ürünler, yarı iletkenler, fiber optikler ve enerji gibi kritik alanlarda dünya üzerindeki yaşamımızı doğrudan iyileştirecek yeni atılımları mümkün kılacak benzersiz bir ortam sağlıyor.” dedi.

General Atlantic Başkanı ve CEO’su Bill Ford, “General Atlantic ve diğer yatırım ortakları olarak, ticari uzay ekonomisinin geleceğini tanımlama vizyonunda Sierra Space’i desteklemekten gurur duyuyoruz. Şirket, dönüştürücü potansiyeli olan ve Sierra Space’i yeni uzay çağında yeni bir lider olarak konumlandıran ürünler geliştirmek için ileri teknolojilerden ve inovasyon kültüründen yararlanıyor. Büyümesini hızlandırmak ve küresel etkisini artırmak üzere Sierra Space ve yönetim ekibiyle aktif bir ortaklık yürütmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Sierra Space ayrıca geçtiğimiz ay, Jeff Bezos’un Blue Origin ortaklığıyla inşa edilecek Orbital Reef’e yönelik planlarını duyurmuştu. Orbital Reef, ticari olarak geliştirilip işletilen bir uzay istasyonu olacak. Bu istasyon, gelecek için mükemmel bir ekosistem ve iş modelinin geliştirilmesine olanak sağlayarak, insanlı uzay keşfinde bir sonraki aşamaya geçecek. Dream Chaser ve LIFE platformu, Orbital Reef’in kritik bileşenlerini oluşturuyor. İstasyonun 2030 yılına kadar faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

sierra space

Sierra Space hakkında

Sierra Space, ürünleri ve programlarıyla daha erişilebilir bir uzay ekonomisi için çalışmalar yapıyor. Şirket, dünyanın eşsiz, kanatlı ticari uzay uçağı Dream Chaser’ı lanse etme yolunda hızla ilerliyor. Yeni nesil uzay taşımacılığında Dream Chaser, NASA için 2022’nin sonlarında başlayacak olan kargo ikmal görevlerini gerçekleştirecek ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Space Station – ISS) tek seferde 12.000 pound’a kadar kargo teslimi yapacak. Dönüş yolculuğunda, ISS araştırmacı deneyleri sonucunda ortaya çıkan kritik verileri taşıyacak ve yeryüzünde bulunan bilim insanlarının bu benzersiz sonuçlara çok daha hızlı erişmelerini sağlayacak. Yeniden kullanılabilir bir uzay uçağı olacak şekilde tasarlanan Dream Chaser, emsalsiz şekilde 1,5 g-kuvveti kadar düşük bir kuvvet ile yumuşak yeniden giriş yapabilme özelliğine sahip ve dünyanın hemen hemen her yerindeki ticari pistlere iniş yapabilen bir uçak.

Sierra Space ayrıca modüler yörüngede kendiliğinden şişebilen üç katlı, ticari ve bilimsel amaçlı kullanılabilen ve uzayda yaşam sağlayan bir habitat olan LIFE’ıngeliştiricisi. Bu benzersiz yapı, sıfır yerçekimi faydalarını optimize etmek için imalat, ilaç ve diğer sektörler de dâhil olmak üzere birden fazla iş kolu için fırsatlar sağlayacak. LIFE platformu, alçak dünya yörüngesinde, ay yüzeyinde veya ay yörüngesinde konuşlandırılabilecek ve Mars’a ulaşım aracı olarak gönderilebilecek. Hem Dream Chaser hem de LIFE platformu, geleneksel roket tahrik sistemleri kullanılarak fırlatılacak.

Dream Chaser Uzay Uçağı ve LIFE platformu, Blue Origin ortaklığıyla geliştirilen Orbital Reef ticari uzay istasyonu ve karma kullanımlı endüstri parkının ana bileşenleri.

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.