Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Rusya’ya yaptırım uygulanan malların transiti sınırlandırıldı

66 / 100

Rusya’ya yaptırım uygulanan malların transiti sınırlandırıldı

 

Rusya’daki lojistik, ithalatçılar ve dış ticaretçiler gözüyle transit ticaretteki sorunlara güncel bir perspektif sunmak istedik.

Rus meslektaşlarımız olayı nasıl yorumlamışlar paylaşmak istedik. Düşünülen çözüm arayışlarını, seçeneklerini ortaya koyduk.

“Kommersant”  haber sitesinde makaleden alıntıdır.

Türkiye, Rusya’nın özellikle son dönemde en önemli “dostane” ticaret ortaklarından biri olarak görüldü. 6-7 Mart itibariyle Rusya’ya yönelik yaptırımlı ürünlerin transit geçişini geçici veya kalıcı olarak askıya aldı.

Resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte, Türk işletmeleri, durumun AB’nin baskısıyla gerçekleştiğini belirtiyorlar. Lojistik uzmanları uzun zamandır transit sistemin kapatılmasını bekliyorlardı. Bir sonraki adım ise yaptırımlı malların ithalatı kapatılmayacak, sadece gümrük vergileri ve ücretleri ödenerek Türk malı olarak tescil edilmesi ve Rusya’ya nakledilmesi gerekeceği için maliyeti artacak.

6-7 Mart gecesi Türk gümrük yetkilileri, AB yaptırım listesinde yer alan ve Rusya ve Belarus’a taşınan yükleri reddetmeye başladı. Bununla birlikte, resmi bir yazı ve açıklama olmadı. Lojistik uzmanları ve dış ticaret katılımcıları, AB’nin Türkiye’yi transit yoluyla yaptırımlı ürünleri taşıma konusunda baskısını arttırdığına dikkat çekiyorlar.

Gazeteye demeç veren bir Rus yetkili, “Türk gümrük yetkililerinin, Rusya’ya yönelik yaptırımlı ürünlerin transitini reddettiğini” söylüyor. Ancak, bazı kaynaklar transitin yasaklandığını ancak yükün gümrüklenmesinin ve taşınmasının mümkün olduğunu söylüyorlar. Bugünlerde Türkiye’den Rusya’ya mal taşıyan şirketler, Türk gümrük sisteminden Rusya ve Belarus’u hedef ülke olarak seçemiyorlar.

Tüm Lojistik uzmanları ve dış ticaretçiler, resmi bildirim olmadığını vurguluyorlar. Türk ortaklarının resmi bir karar alındığında önce bir duyuru yapılması gerektiğini söylüyorlar. Şimdiki durumun geçicimi yoksa kalıcı mı olacağı teknik bir arıza veya güncellemeden mi kaynaklandığı tartışılan konular arasaında . Ancak, bazı Rus  gümrük ve lojistik brokeri, yetkililerin resmi açıklama yapacaklarını zannetmiyorum diye demeç verdi.

Ağır yük taşımacılığı pazarının bir oyuncusu olan bir şirketinin müdürü, Rusya-Türkiye transit yolu üzerindeki anlaşmazlığın Türk tarafında teknik sorunlar ve Rusya tarafında politik bir karar olduğu yönünde dillendirildiğini  söylüyor. Türkiye’nin NCTS (Yeni Nesil Gümrük İşlemleri Sistemi) adlı bilgi sisteminde sorunlar olduğu için Rusya tarafından transit yüklerin engellendiğini söyleyen bazı kişiler olsa da bazı kişilerde Türkiye’nin daha fazla vergi ve ücret toplama isteğinden kaynaklandığını düşünüyor.

Türk tarafındaki teknik sorunların çözülebileceğini söyleyen bazıları da var, ancak çoğunluk geçici bir sorun olmadığını düşünüyor. Şimdilik tek çözüm Türkiye’de yükleri gümrüklemek, Türk menşeli bir sertifika almak ve sonra Rusya’ya göndermek, diyor bir çoğu.

Bu normal bir gümrükleme süreci olarak yapılabilir ve şimdiye kadar ek bir talep gelmedi, ancak üç veya dört gün alacak ilave bir süreç ve KDV (18%) ödemesi gerektiriyor.

Deneyimli Lojistik uzmanları, Rusya’ya yapılan sevkiyatların bir gün İran’a yapılan sevkiyatlarla aynı hale geleceği ve ödemeler ve vergiler ödenmek zorunda kalacakları konusunda uyardı. “İran yıllarca böyle yaşadı, herkes bunu iyi biliyor” diyor. “Yerel analistler, yüklerin gümrüklenmesi gerektiği ve aslında Türkiye’nin bundan daha fazla kazanacağı bir süreç olarak tahminler yaptılar.”

Dünya ülkelerinin yaptırım paketlerinden Rusya’ya geri ihraç etmenin tamamen yasaklanması olasılığının yasal bir adım olarak geleceğini düşünenler de var. Bu kişiler taşımacılık sektörü için sonuçların olumsuz olacağına katılıyor: “Eğer olayların dinamiği böyle olursa, kesinlikle transit teslimat sürelerinin artışını ve Rusya’da mal fiyatlarında önemli bir artışı göreceğiz.” Taşımacılık sektörü için sonuçları olumsuz olacak.

Başka bir Rus yetkiliye göre, Türkiye üzerinden aylık transit malların değeri 200-400 milyon dolar arasında olabilir. Ana tedarik edilen ürünler; küçük ev aletleri, elektronik ürünler, yiyecekler, giyim ve yedek parçalar olarak sıralanıyor, diyor. Onlara göre, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer elektroniklerin% 20’sine kadarı paralel ithalat yoluyla Türkiye’ye geliyordu. “Distribütörler muhtemelen henüz kapalı olmayan ülkelere, örneğin Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’e kanallarını taşımaya başlayacaklar, ancak bu belirli bir zaman gerektirecek”, diyor.

Bzı yetkililer, Türk yetkililer,  Rusya’ya ihracatı izin vermezse, Rus distribütörlerin stoklarındaki bazı elektroniklerin tükeneceği konusunda uyarıyor.

Bir çok kaynak, Türkiye üzerinden tedarikle ilgili sorunları doğruladı. Kaynak, sorunların Aralık ayının sonundan başladığını ve şimdi kitlesel bir nitelik kazandığını söylüyor. “Türkiye üzerinden paralel ithalat yoluyla elektronik ithal eden ithalatçılar, alternatif yollar aramaya başlayacaklar ve bu zaman alacak”, diye açıklıyor.

“Kommersant” kaynağına göre, bazı taşıyıcılar “bazı yedek parça sorunlarını Türkiye üzerinden çözüyorlardı”. Bu oyuncuların sayısı azdı çünkü en yaygın tedarik kanalları Çin, Hindistan, İran ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan geçiyordu.

“Oto pazarı paralel ithalatı tercih ediyor Türkiye, Rusya’nın oto yedek parça ithalatçıları için önemli bir lojistik merkezi olarak da hizmet veriyor, ancak RF’deki yedek parça ana tedarikçisi hala Çin, Türkiye’den genellikle plastik tamponlar, tanklar, kaplar getiriliyordu ve parça ithalatı hacimleri açısından ülke, 2021’de 1,32 milyar dolarlık bir gösterge ile 10. sırayı aldı. Tabii ki, durum yedek parça pazarını olumsuz etkiliyor, hala bazı tüketim malzemelerinde bir kıtlık hissediliyor, ancak Türkiye’nin kararının geri dönüşü olmayacak sonuçları olmamalı çünkü alternatif tedarik kanalları var.”

Yedek parça tedariki açısından Türkiye, “ana değil ama hacim yaratan bir kanal” idi: “Şimdi lojistik ortaklarımızla birlikte tedarik rota değişikliklerini hızlıca çözeceğiz.”

Birçok ithalatçının sorunlarla karşılaşmadığını da belirtienler de var “Şu anda yedek parça tedarikinde sorunlarla karşılaşmıyoruz” diyen “Ülkedeki son felaket nedeniyle lojistik yolların yeniden dağıtılması nedeniyle bazı gecikmeler olmasına rağmen, müşterilerimizi tamamen hizmet verebilecek yeterli yedek parça stoğumuz var” diyenlerde var. Sorunların çözüm yollarından biri, özellikle Türkiye, Çin ve diğer ülkelerdeki üretimin yerelleştirilmesinin devam etmesi olabilir. Türkiye’nin alternatifi olarak, Yakın Doğu ülkeleri, örneğin BAE, Kazakistan ve Ermenistan da dahil olmak üzere diğer ülkeler düşünülebilir, diyorlar.

Kaynak https://www.kommersant.ru/doc/5873184

Turkey has temporarily halted the transit of sanctioned goods through its territory to Russia and Belarus. Turkish customs officials began rejecting loads destined for Russia and Belarus, which are on the EU sanctions list, on 6-7 March, although no official announcement has been made. Logistics experts and foreign trade participants believe Turkey is under pressure from the EU to stop the transit of sanctioned goods. Although Turkish businesses have said the restrictions may be temporary, and there have been claims that the restrictions relate to technical problems with Turkey’s New Generation Customs Procedures System (NCTS), most believe the move is related to Turkey’s desire to collect more tax and fees. For the time being, the only solution is for goods to be cleared through Turkish customs and then sent to Russia, requiring extra time and payment of value-added tax (18%).
Rusya'ya yaptırım uygulanan malların transiti sınırlandırıldı 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu