Latest Posts

Rusya’ya ihracat yapamayanların dikkatine

76 / 100

Rusya’ya ihracat yapamayanların dikkatine

Rusya ve Beyaz Rusya kargo taşıması, ihracatı ve gönderisi yapabilirsiniz. Şu da bir gerçek ki Rusya’ya ihracat , gönderi ,kargo ,bagaj ve tüm taşımalarda şu an sorun var. En önemli sorun yaptırımlara maruz kalan ürün çeşitliliği. Ayrıca alıcı, gönderici ve aracıların yaptırımlar sebebiyle SDN listesinde yer almıyor olması gerekir. Daha sonra evrak ve ürün kontrolü var. Daha sonrasında taşıyıcı sorumluluğu göndericiye aktarabilmek için commitment letter imzalatıyor.

Bunlardan sonrasında taşıyıcı uygun görürse rezervasyon alınıyor. Kargo kabulünde fiziki kargo ve evrak kontrolü tekrar yapılarak nihai karar veriliyor. Yani kargonuz ambara girmeden kesin uçabilir diyemeyiz.

Kargo kabulünden sonra da beyanname ve sonrasında uçuş gerçekleşir.

Bazı kargo firmaları yaptırımlardan dolayı Rusya’ya kargo taşımayı durdurdular.

Uygulama detayı aşağıdadır.

Sorularınız için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Rusya Sınırlama Uygulaması

Kargo Pazarlama Başkanlığı

Rusya Çıkış/Varış ve Beyaz Rusya Çıkış/Varış Taşımalar

Sayın İlgililer,

Kargo taşımaları için Rusya ve Belarus (Beyaz Rusya) çıkış ve varış olarak dünyanın herhangi bir noktasından yapılan TK uçuşlarında (yolcu+freighter) ekteki kurallar duyurunun yayınlanması itibariyle geçerlidir. Gerekliliklerin yerine getirilmemesi durumunda rezervasyon yapılmamalı ve kargo kabul edilmemelidir.

Kısıtlamalar, engeller, ambargolar, bilgiler Comis sistemine de yansıtılacaktır.

Kurallar mevcutta alınmış ve alınacak tüm rezervasyonlar için geçerlidir. Rezervasyonu alınmış ve teslim alınmamış tüm gönderiler iptal edilecektir. Yeniden rezervasyon almak için tüm kurallar ve kontroller yerine getirilmelidir.

Detaylı bilgi, kurallar, gereklilikler ve evraklar ekte bulunmaktadır.

Uygulamada gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususu arz olunur.

RUSYA VE BELARUS TAŞIMALARI

English version follows

Kargo taşımaları için Rusya ve Belarus (Beyaz Rusya) çıkış ve varış olarak dünyanın herhangi bir noktasından yapılan TK uçuşlarında (yolcu+freighter) aşağıdaki kurallar “effective immediately” olmak üzere geçerlidir.

 1. Silah, mühimmat, askeri-savaş malzemeleri, patlayıcılar, her türlü tehlikeli maddeler, elektronik aksam, bilgisayar, yedek parça, uçak yedek parçaları, dual-use, değerli kargolar, high tech, hava ve uzay ürünleri gibi ürünler yasaktır. (Örneğin; SWP, MUW, VAL, VUN, DG, AVI)
 • PER, EAT, PIL gibi kodlarla kategorize edilen ilaç, sağlık ve medikal ürünler, bozulabilir gıda ürünleri taahhütname verilmesi ve yasaklı kişi, kurum, ürün kontrollerinin yapılması kaydıyla taşınabilir.
 • Yukarıda bahsedilen kodlar ve ürünler haricinde olanlar için; Gerekli ihracat lisansı, taahhütname alınması ve yasaklı kişi, kurum, ürün kontrollerinin yapılması kaydıyla taşınabilir.
 • Tüm kargolar için gerek müşteri gerekse de rezervasyonu yapacak olan personel OFAC’ın sitesinde (https://sanctionssearch.ofac.treas.gov/) alıcı şahıs veya kurumun listede olup olmadığını kontrol edecektir. Ayrıca, detaylı ambargo listesi için şu web sitelerine bakılabilir;

https://public-inspection.federalregister.gov/2022-04300.pdf

https://www.commerce.gov/news/fact-sheets/2022/02/us-department-commerce-bureau-industry-and-security-russia-rule-fact-sheet

https://www.commerce.gov/news/press-releases/2022/02/commerce-implements-sweeping-restrictions-exports-russia-response.

 • Kontrol aşamasında AWB’de bulunan “nature of goods” hanesinde “konsolide” ve “genel kargo” ifadelerinin olmadığından emin olunmalıdır. Malın muhteviyatı olarak malın faturasının üzerinde ne yazıyorsa AWB üzerinde “nature of goods” hanesine de aynısı yazılmalıdır.
 • Gönderici, alıcı ve varsa aracılar SDN listesinde değilse kargoya ilişkin evraklar (mal faturası, packing list, menşe şehadetnamesi ve AWB) üzerinden ürün bazında ambargo kontrolü yapılır.
 • Müşteriden, ilgili gönderisinin ABD’nin Rusya’ya ve Belarus’a yönelik yaptırımları kapsamında taşınması yasaklı maddeleri içermediğine ve herhangi bir uygunsuzluğun tespiti durumunda sorumluluğun kendisine ait olduğuna dair imzalı taahhütname mail üzerinden alınacaktır (taahhütname ektedir).
 • Rusya ve Belarus varışlı-çıkışlı kargolar için COMIS üzerinden sadece ilgili çıkış noktasındaki yetkili TK personeli tarafından rezervasyon alınabilir. Bu sebeple Rusya ve Belarus varış-çıkış kargo göndermek isteyen acenteler ilk olarak ilgili çıkış noktasındaki TK personeli ile iletişime geçerek taleplerini ileteceklerdir.
 • Online, telefon ve diğer kanallardan rezervasyon alınmayacaktır. Rezervasyonlar sadece email ile yapılacak olup rezervasyon esnasında taahhütname ve diğer evraklar temin edilmelidir.
 1. GHA personeli evrak ve fiziki kargo arasındaki uyumu hususen kontrol edecektir. Uyumsuzluk görülmesi halinde kargo reddedilecektir.
 1. Acenteler yasaklı listeleri bilmekle mükellef olup Turkish Cargo’dan teminini isteyemezler.

 SHIPMENTS TO/FROM RUSSIA AND BELARUS

All cargoes to/from Russia and Belarus shipped by TK’s pax and freighter aircrafts are subject to the below rules and are “effective immediately”.

 1. Goods such as (but not limited to) weapons, munitions, military equipment, explosives, all dangerous goods, electronics, computers, spare parts, aircraft parts, dual-use goods, valuable cargoes, high-tech products, aviation and space products are prohibited to be shipped (Some example SHC codes: SWP, MUW, VAL, VUN, DG, AVI).
 2. Goods categorized with codes like PER, EAT and PIL (e.g. medicine, health and medical products, perishables, food) can be shipped only if the attached commitment letter is provided and confirmation is provided that the shipper and consignee, as well as the goods, are not on the sanction list.
 3. Goods not mentioned in the above two provisions can be shipped only if an export license and commitment letter is given by the customer. In addition, a confirmation must be provided that the shipper and consignee, as well as the goods, are not on the sanction list.
 4. Sanctioned personas, corporations and goods can be screened at https://sanctionssearch.ofac.treas.gov/ . More details can also be found at following websites;

https://public-inspection.federalregister.gov/2022-04300.pdf 

https://www.commerce.gov/news/fact-sheets/2022/02/us-department-commerce-bureau-industry-and-security-russia-rule-fact-sheet  

https://www.commerce.gov/news/press-releases/2022/02/commerce-implements-sweeping-restrictions-exports-russia-response.

 • Goods should not defined as ‘general cargo’ or ‘consolidated’ on ‘nature of goods’ section of AWB. The name of goods on AWB and invoice should be the same.
 • All documents of cargoes that are free of sanctions should also be checked.
 • The Customer should provide a commitment letter stating that it complies with US sanctions imposed on Russia and Belarus, and accepts that it will be responsible for any discrepancy.
 • Only TK staff in origin country is authorized to make booking for cargoes shipped to/from Russia and Belarus. Thus, all booking requests must be submitted to TK staff.
 • Bookings by phone, online or any other way are not allowed as they are accepted only via e-mail. Commitment letter and other documents should be provided together with email.
 • GHA staff should check compliance of cargo and documents. If there is any discrepancy the cargo must be rejected.
 • Customers are expected to be aware of the sanctions. Turkish Airlines does not accept any responsibility for punitive results.

COMMITMENT LETTER

Turkish Airlines comply with all regulatory requirements for cargo transportation to Russia/Belarus and will continue to adhere to all sanctions and trade embargoes relating to shipments to be dispatched to Russia/Belarus due to the Russia-Ukraine War.

I hereby undertake and acknowledge that the shipment, which I would like to send to Russia/Belarus, is not dispatched to/from Russia/Belarus by prohibited persons and prohibited institutions issued by OFAC (Office of Foreign Assets Control), that the shipment does not include any prohibited substance/goods within the context of embargo imposed by United States against Russia/Belarus, that my cargo complies with US sanctions on Russia/Belarus imposed due to the Russia-Ukraine War,  and that all responsibilities such as fines, penalties are on my charge in case of any noncompliance.

I also undertake that Turkish Airlines reserves the right to re-charge my company with all charges originated from my non-compliance.

Turkish Airlines is not responsible for my shipment(s) being delayed, detained or return of whole inbound load back to its station and any fines, penalties or charges emanated from my noncompliance.

Name and Surname

Date

lojistik

Latest Posts

POPULER