Latest Posts

Rusya’dan Birleşik Krallık-Asya uçuşlarını etkileyecek bir misilleme karar

85 / 100

Rusya’dan Birleşik Krallık-Asya uçuşlarını etkileyecek bir misilleme karar

Rusya, Birleşik Krallık-Asya uçuşlarını etkileyecek bir misilleme karar alarak, transit uçuş da dahil olmak üzere tüm Birleşik Krallık havayollarının hava sahasını kullanmasını yasakladı.

Birleşik Krallık havayolları, Güney Kore, Japonya ve Çin dahil olmak üzere Uzak Doğu’ya uçuşlar için Rus hava sahasını kullanıyor. Aşağıdaki resim, Rus hava sahası üzerinden gerçekleşen olağan rotayı göstermektedir.

rusya

Uçaklar artık Orta Doğu boyunca güneye doğru ilerleyeceğinden, havayolları için maliyetli bir yönlendirme ve ekstra uçuş süreleri demek.

Rus hava sahası dünyanın en pahalı hava sahası (transit uçuş için) ve havayolları kullanım için Rus hükümetine çok para ödüyor, dolayısıyla Rusya burada da gelir kaybediyor.

Rusya hava sahasını defalarca jeopolitik bir satranç taşı olarak kullanarak, belirli havayollarına, ülkelere vb. kapatma tehdidinde bulundu.

Rusya’nın hava sahasını (Sibirya koridoru) kullanarak üst geçiş için ödeme yapan havayolları, aynı zamanda, yabancı havayolları tarafından ödenen bu tür transit uçuş ücretlerinden yıllarca sabit bir gelir alan, Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot’u da finansal olarak desteklemiş oluyor.

AB daha geçen ay yaptığı açıklamada, sadece bir yıl içinde, Avrupalı ​​havayolları transit uçuş ücretleri için yaklaşık 420 milyon dolar ödediğini söyledi – çoğu doğrudan Aeroflot’a!

AB, bunun havayollarının doğrudan bir rakibini finansal olarak desteklemeye zorlanması olduğunu ve AB yasalarının ihlali olduğunu söyledi.

Reuters’a göre, uluslararası rotaların aksamasıyla, Alaska’nın Anchorage Havaalanı havayollarından sorular almaya başladı.

Anchorage, çoğu havayolunun Rus hava sahasına girmesinin yasaklandığı Soğuk Savaş sırasında, Avrupa-Asya uçuşları için yakıt ikmal noktasıydı.

rusya

Bugün uçaklar menzil ve performans açısından 1990’lardan çok daha yetenekli olsa da – Rus hava sahası erişimi olmayan, Birleşik Krallık-Uzak Doğu arasında kargosu ve yolcusu dolu bir uçuş, neredeyse kesinlikle yakıt ikmali gerektirecektir (örneğin Batıya, Anchorage, Alaska üzerinden uçmak )

Öte yandan, bugün var olan havayolu ittifakları/kod paylaşımları/vb. göz önüne alındığında, bu durumlarda havayollarının, yolcunun seyahatinin geri kalanına devam etmesi için (yeniden rota düzenlemek zorunda kalmamak, ekstra yakıt vb.) başka bir yerde bulunan ortak havayoluna güvendiğini görüyoruz.

rota 3

British Airways yolcularını daha uzun uçuş süreleri konusunda uyarıyor.

Büyük bir Avrupalı havayolu şirketinin, Rusya’nın (İngiltere havayolları üzerindeki mevcut yasağa ek olarak) tüm AB havayollarına hava sahasını yasakladığı olası bir senaryonun planları tartışmak ve görüşmek için, bu sabah bir toplantıya başkanlık ettiği bilgisini aldım.

Kaynak: Twitter’da Alex Macheras ( Havacılık Analisti, Gulf Times Köşe Yazarı)

Latest Posts

POPULER