Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Havacılık

Rusya ile Moldova arasındaki gerilim havacılığı olumsuz etkiledi

Rusya ile Moldova arasındaki gerilim havacılığı olumsuz etkiledi

61 / 100

Rusya ile Moldova arasındaki gerilim havacılığı olumsuz etkiledi

Wizz Air, yolcu ve mürettebatın güvenliğinin “bir numaralı öncelik” olduğunu belirterek, Moldova’nın başkenti Kişinev’e tüm uçuşlarını askıya alma kararı aldı. Şirket, ülke hava sahasındaki “yükselen, ancak yakın olmayan riskler” nedeniyle Mart ayından itibaren Kişinev’e uçuş yapmayacağını açıkladı.

Rusya ile Moldova hükümeti arasındaki gerilimler yükselirken, Rus füzesinin Moldova hava sahasına girdiği bildirildi. Wizz Air, Kişinev Uluslararası Havalimanı’ndan 12 şehre uçuş yapıyor ve Mayıs ayında ağına bir yer daha eklemeyi planlıyordu.

Moldova’nın sivil havacılık otoritesi, Wizz’in yaz 2023 uçuş programına onay verdiğini, ancak şirketin Mart ayından itibaren uçuşlarını askıya alma kararının kendilerini üzdüğünü belirtti. Yetkililer, Wizz ile birlikte çalışacaklarını ve şirketin en kısa sürede Kişinev’e dönmesini sağlayacaklarını söyledi. Ayrıca diğer düşük maliyetli havayollarını çekmeye çalışacaklarını ifade ettiler.

Moldova, Romanya ve Ukrayna arasında bulunan eski bir Sovyet cumhuriyetidir ve 2,6 milyon nüfusa sahiptir. Ülke, geçen yaz Avrupa Birliği üyeliği için adaylık kazandı.

Ancak, Moldova ayrılıkçı bir pro-Rus bölge olan ve 1990 yılında Moldova’dan ayrılan Dinyester Nehri ve Ukrayna sınırı arasında bulunan Transdinyester’e ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 1.500 Rus askeri orada bulunuyor.

Son haftalarda Moskova, Ukrayna’nın Transdinyester’e karşı “silahlı provokasyon” hazırladığı iddialarında bulundu. Bu iddialar, Kiev ve Kişinev tarafından reddedildi, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moldova’yı savaşın içine çekmek istediği endişelerine neden oldu.

Wizz, ülkede faaliyet gösteren ilk düşük maliyetli havayolu olarak Ekim 2013’te Kişinev’e uçuşlar başlattı. Şirketin KIV’den kapasitesi 2014’te 82.100 koltuktan 2019’da 782.400 koltuğa yükseldi. Geçen yıl sunulan koltuk sayısı 523.900 oldu.

Wizz, şu anda Kişinev’den 12 destinasyona uçuş yapıyor ve haftada 33 uçuş sunuyor.

wizz air

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu