Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Rus Uçaklarına Hizmet Vermek Durdurulacak mı?

Rus Uçaklarına Hizmet Vermek Durdurulacak mı?

66 / 100

Rus Uçaklarına Hizmet Vermek Durdurulacak mı?

Bugün çıkan haberlerde geçen ay Rusya yaptırımları konusunda Türkiye’ye iletilen mesajın etkileri görüşmekte. Henüz net bir açıklama olmamasına rağmen konunun uzmanları bu konuyu değerlendiriyorlar.

Bu sadece Havaş’ı ilgilendiren bir karar değil. Eminim Ulaştırma Bakanlığı’da ilgili kurumları ile konuyu değerlendiriyordur.

Bugün konuyla ilgili bir açıklama gelecektir diye düşünüyoruz. Hizmetin durdurulması kararı Rusya ile ilişkilerimiz farklı bir şekle evrilecektir.

 

“Türkiye’nin en büyük yer hizmetleri sağlayıcısı Havaş, Rusya, Beyaz Rusya, İran ve iş adamı Roman Abramovich’e ait ithal uçaklara hizmet vermenin olası riskleri konusunda uyarıda bulundu. Havaş CEO’su Mete Erna’nın ortaklarına 31 Ocak’ta gönderdiği mektup, Rus havayollarındaki kaynaklar ve havacılık sektörüne yakın biri tarafından doğrulandı. 29 ülkede 90 havalimanında faaliyet gösteren TAV Havalimanları’nın sahibi olduğu Havaş, İstanbul, Ankara, Antalya vb. Listelenen 170’in üzerinde Rus, 7 Beyaz Rusya ve 4 İran uçağı ile hizmette öncelik verilebilir. Bu uçakların en büyük operatörleri Aeroflot, AirBridgeCargo, Azur Air, I Fly, Pegas Fly, Victory, Rossiya, S7, Utair, Ural Airlines, Red Wings, Nordwind ve Yamal’dır.”

https://www.rbc.ru/life/news/63da56dc9a7947ef3448bae3

 

aeroflot, YekaterinburgGeçen hafta WSJ, Biden yönetiminin, Rusya ve Belarus’un ABD yapımı yolcu uçaklarının Türkiye’deki havalimanlarında iniş kalkış yapmasına izin vermemesi için Ankara’yı ‘sıkıştırdığını’ yazmıştı.

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı’nın geçen ayki Ankara ziyaretinde, bu uçaklara yakıt ikmali ve yedek parça gibi hizmetler veren Türk vatandaşlarına yaptırım gözdağı verilmişti.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu