Latest Posts

Rus tur operatörleri operasyonları durduruyor

79 / 100

Rus tur operatörleri operasyonları durduruyor

Avrupa Birliği’nin aldığı Rusya karşıtı yeni yaptırımların, ülkedeki sivil havacılığı çökertebileceği belirtiliyor.

Rusya‘nın başlattığı Ukrayna operasyonu, ABD ve Avrupa’dan sert yaptırımlarla karşılaştı. Avrupa Birliği, Rusya’nın bankacılık, finans, enerji, havacılık sektörlerini hedef alan sert yaptırımları kabul etti. Kabul edilen yaptırımlardan bazılarının ülkenin sivil havacılık sektörünü felce uğratabileceği belirtiliyor.

Yaptırımlar Rus sivil havacılığını hedef alıyor

Rus RBC’nin haberine göre AB, Rusya’ya dönük katı yaptırımlar konusunda uzlaştı. Haberde, yaptırımlar nedeniyle Rus hava yolu şirketlerinin ellerindeki kiralık uçakları iade etmek zorunda kalacağı, kendi uçaklarını ise kullanamayacağı ileri sürüldü. Anadolu Ajansının geçtiği bir haberde de, “Rus hava yollarına yedek parça ve ekipman satışı yasak kapsamına alındı.” ifadesine yer verildi.

rus
türk hava kargo

Uçakların bakımı ve sigortası yapılmayacak

RBC’nin verdiği haberin detayında, “Avrupa Rusya’ya yalnızca yeni uçak ve onların yedek parça tedarikini değil, mevcut uçakların bakımını ve sigortasını da yasakladı. Dahası, Rus hava yolu şirketleri kiraladıkları uçakları bir ay içinde iade etmek zorunda.” denildi.

Kommersant: Rus havacılığının kanatları kırılacak

Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant da aynı haberi geçti. Havacılık sektörünü de kapsayan yaptırımlar için “Benzersiz” diyen Kommersant, ABD’nin de aynı yaptırımları devreye alması durumunda Rus hava yolu şirketlerinin filolarındaki uçakların yarısından fazlasını kaybedeceğini bildirdi. Haberde, “AB’nin aldığı yaptırım kararları Rusya Federasyonu’na uçak tedarikini, kiralanmasını, bakımını ve sigortasını tamamen yasaklıyor. Bu yasak sadece yeni sözleşmeleri değil, eski sözleşmeleri de kapsıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rus tur operatörleri operasyonları durduruyor

TurizmGüncel’in ulaştığı bazı kaynaklar, AB’nin Rusya’ya uyguladığı eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar nedeniyle Rus tur operatörlerinin iflasla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre, Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörleri kısa süre içinde tüm operasyonlarını durdurarak beklemeye geçecek.

Kaynak: TurizmGüncel

Latest Posts

POPULER