Latest Posts

Rus hava yolu Pobeda’ nın uçağına İstanbul’da el konuldu

81 / 100

Rus hava yolu Pobeda’ nın uçağına İstanbul’da el konuldu

Avrupa’nın yaptırımları nedeniyle, Rus hava yolu şirketi Pobeda’nın yolcu uçağına İstanbul’da el konulduğu öğrenildi.

Batılı devletlerin Rusya’ya dönük yaptırımları başladı. Avrupa hava sahasının Rus hava yolu şirketlerine kapatılmasının ardından, Rus hava yolu şirketlerinin elindeki kiralık uçaklar da alınmaya başlandı.

Haberrus’ta yer alan habere göre, Mineralnye Vody’den İstanbul’a uçan Rus hava yolu şirketi Pobeda’ya ait Boeing 737 yolcu uçağına İstanbul’a el konuldu. El koyma işleminin, AB yaptırımları kapsamında kiraya veren şirketin talebiyle gerçekleştiği bildirildi. Yolcular şirketin başka bir uçağıyla Rusya’ya gönderilecek.

pobeda

Rus havayolu şirketlerinden birinin yetkilisi RBK’ye verdiği demeçte, 27 Şubat Pazar günü İrlandalı bir şirket tarafından leasing yoluyla Pobeda hava yollarına kiralanan 10 adet Boeing 737 yolcu uçağını İrlanda geri istemişti. Bu kapsamda havayolunun İstanbul uçuşu esnasında İstanbul’dan Rusya’ya uçması engelledi.

Türk havacılık otoriteleri, daha önce Mineralnye Vody’den uçan ve geri dönmek zorunda kalan İstanbul Uluslararası Havalimanı’ndan Pobeda uçağının kalkışına yasak getirdi. İrlanda, Rus havayolu şirketine leasing ile verdiği 10 Boeing 737 uçağını geri istedi. Amerikalı Jeppesen firması da havayoluna sağladığı navigasyon hizmetini artık vermeyeceğini açıkladı.

Öte yandan Pobeda’nın genel direktörü Andrey Kalmıkov’un 24 Şubat günü ailesiyle birlikte İsviçre’ye uçtuğu iddia edildi.

26 Şubat’ta Avrupa Birliği, Rus havayollarına uçak, yedek parça ve ekipman satışını yasaklayan yaptırımlar getirdi. Sivil hava araçları için ayrıca sigorta ve bakım hizmeti veremezler.

Rus havayollarına tüm uçak, yedek parça ve ekipmanın satışına ilişkin bu yasak, Rusya’nın mevcut ticari hava filosunun dörtte üçünün AB’de inşa edilmesinden bu yana, Rus ekonomisinin kilit sektörlerinden birinin ve yurt içi seyahatin durumunu daha da kötüleştirecek.

Kaynak: turizmguncel.com

Latest Posts

POPULER