Latest Posts

Rus dronları, Sibirya posta dağıtımını kolaylaştıracak

84 / 100

Rus posta dronları, Sibirya posta dağıtımını kolaylaştıracak

Ne soğuk ne de kar, bu insansız hava araçlarının gitmeleri gereken yere ulaşmasını engelleyemez – umarız.

Dron teslimatı, hem sivil hem de askeri lojistik için, zorlu arazilerde düzenli ikmalin doğal zorluklarının üstesinden gelme şansı sunuyor.

Ülkenin posta servisi Russian Post, yaptığı açıklamada, bu tür rotalarda insansız hava araçlarının kullanılmasının teslimat hızını ikiye katlamasını, yük trafiği hacmini artırmasını ve aynı zamanda bu tür lojistik maliyetlerini yarıya düşürmesini beklediğini söyledi.


Rusya’nın kuzeyindeki Salekhard ve Aksarka kasabaları arasında 32 millik uçuş gerçekleşti ve Aeromax yapımı SH-350 dron, otomobilin iki şehrin arasını kat edeceği yarı sürede bu mesafeyi kat etti. Bu, yolların açık olduğunu ve kışla birlikte gelen tehlikelerin hiçbirinin bulunmadığını varsayarak yapılan bir kıyas. Bir dronun uçması için hava her zaman uygun olmasa da, dronun havalanabilmesi için sadece fırtınanın durması gerekir. Bir yolun ise tekrar kullanılmadan önce temizlenmesi, onarılması gibi şeylere ihtiyacı olabilir.

Aeromax Direktör Yardımcısı Sergei Sergushev The Barents Observer’a verdiği demeçte, “Şu anda yerel halkın posta gönderilerini hızlı bir şekilde alabilmesi için, uzak ve erişilemeyen bölgelere dron teslimatlarını geliştiriyoruz.”

SH-350 dronları 55 mil hız, 93 mil menzil ve toplam 220 pound kargo kapasitesine sahip. Rus Postası, bu insansız hava araçlarını, olumsuz koşullara rağmen, 2024 yılına kadar Yamal bölgesinde planlanan 10 rotada sürekli teslimat sağlamanın bir yolu olarak görüyor.

rus


Dron, Rusya’daki en zorlu ortamda test ediliyor. Ülkenin geniş toprakları, sert iklimi ve seyrek nüfuslu bölgeleri var – yollar, otoyollar ve demiryolu gibi ek altyapıların inşa edilmesi çok pahalı çok maliyetli olabilir” diyor Deniz Analizi Merkezi’nde analist ve kıdemli yardımcı Samuel Bendett.

“Uçaklar ve helikopterler gibi pilotlu araçlar kullanmak pahalı ve tehlikeli olabilir – bu nedenle İHA kullanmak mükemmel bir teknik çözüm. Bu dron için fazla bir altyapıya gerek yok.”

Dron, söz verildiği gibi posta tesliminde faydalı olduğunu kanıtlarsa, benzer şekilde uzak diğer bölgelerde de test edilebilir. Lojistik için yollara bağlı olmayan alternatif bir altyapı oluşturmak, normal zamanlarda kapasiteyi artırırken, fırtınalar veya felaketlerden sonra sürdürülebilir bağlantılar da oluşturabilir. Tek seferde taşıma kapasitesi az olabilir, ancak ilaç, yiyecek veya diğer hayati ihtiyaçlar için bu yeterli olacaktır.


Bendett, “Son zamanlarda Rus hükümeti, Mürettebatsız Hava Sistemlerini, pilotlu uçaklarla ortak bir hava sahasına dahil etmeye karar verdi” diyor. “Ülke ve insanlar, ulaşım, lojistik, inşaat, tarım, maden çıkarma endüstrileri vb. gibi farklı sektörlerde dron kullanımının hızla büyümesini bekliyor.

“Lojistik ve posta seferleri için dronların kullanılması, ani fırtınadan, sürekli şiddetli rüzgarlara kadar olabilecek felaketlerde, dron düştüğünde hiçbir can kaybının olmayacağı anlamına gelir. Bu, kargo dronlarını bir savaş alanı ikmal aracı olarak da çekici kılan şey. Ordular, askerlere kandan mühimmat ve yiyeceğe kadar her şeyi teslim etmek için dronları kullanmayı denedi ve insanlar tarafından büyük riskler altında yapılacak ya da hiç yapılmayacak görevlerin yerini aldı. 

rus

Rusya da bu tür görevler için, benzer insansız hava araçları kullanmayı araştırıyor. Bendett, Rus ordusu, hava kuvvetleri ve donanmasının lojistik, ikmal, muharebe ve elektronik harp için farklı helikopter tipli insansız hava araçları geliştirdiğini söylüyor.

Rus Postası, kırsal Sibirya’daki kasabalar arasında drone posta teslimatını uygulayabilirse, diğer zorlu koşullarda da sürekli ikmal için hazır bir sisteme sahip olacak. Savaşın tehlikeleri hava durumu tehlikelerinden farklı olsa da, herhangi bir askeri drone tedarik sistemi, gelen ateşin yanı sıra hava durumunu da idare etmek zorunda. Rüzgara dayanabilmek, sınırlı bir açıklıkta kalkış ve iniş yapabilmek ve güvenli bir şekilde geri uçabilmek ortak görevler.

Kuzey Rusya’nın uzak kasabalarındaki insanlar yakında drone tarafından teslim edilen mektupları deneyimleyecek.

İçerik:www.popsci.com/

SH-350’yi çalışırken izleyin:

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.