Latest Posts

ROLLS-ROYCE VE LUXAVIATION’DAN GELİŞMİŞ HAVA HAREKETLİLİĞİ’NE ÖNCÜLÜK EDECEK İŞ BİRLİĞİ

81 / 100

ROLLS-ROYCE VE LUXAVIATION’DAN GELİŞMİŞ HAVA HAREKETLİLİĞİ’NE ÖNCÜLÜK EDECEK İŞ BİRLİĞİ

Rolls-Royce ve alanında öncü lüks jet ve helikopter hizmeti sağlayıcısı Luxaviation Group, Gelişmiş Hava Hareketliliği’nin (AAM – Advanced Air Mobility) geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına öncülük etmek üzere iş birliği yapacaklarını duyurdu. İş birliği kapsamında Rolls-Royce, Luxaviation Group’un planlanan vertiport ağı için elektrifikasyon çözümleri, bakım destek hizmetleri ve dijital çözümler sağlayacak. Dünya çapında 120’yi aşkın VIP terminalinde varlığını sürdüren Luxaviation Group ve Rolls-Royce, Gelişmiş Hava Hareketliliği alanında sahip oldukları vizyonu birleştirerek tamamen elektrikli ve hibrit elektrikli dikey kalkış ve iniş uçakları ile sabit kanatlı kısa mesafe (commuter) uçakları alanlarında çözümler üretecekler. 

Rolls-Royce Electrical, Rolls-Royce Power Systems ve Luxaviation arasındaki mutabakat anlaşması yolcuların seyahat şeklini değiştirmeyi hedeflerken operasyonlara, vertiportlara ve ilgili altyapıya odaklanıyor. Söz konusu stratejik ortaklık kapsamında üzerinde durulacak üç temel alan ise vertiportlar için şarj ve enerji altyapısı, elektrikli uçakların bakımının sağlanması ve Gelişmiş Hava Hareketliliği ile ilgili uygulamalar için dijital çözümler üretmek olarak belirtiliyor.

Rolls-Royce Elektrik Bölümü Başkanı Rob Watson, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Rolls-Royce, AAM için tamamen elektrikli ve hibrit elektrikli güç ve tahrik sistemlerinin lider sağlayıcısı olarak konumlanıyor. Stratejimiz çerçevesinde, mevcut bakım-onarım ve analitik yeteneklerimizin de yardımıyla yeni uçaklar için bakım ve hizmet opsiyonlarımızı değerlendirmeye devam ediyoruz. AAM endüstrisinde sektörün önemli liderlerinden bir tanesi olacağını düşündüğümüz Luxaviation Group ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyor, bu iş birliğinin her iki şirketi de AAM pazarının ön saflarına taşıyacağına inanıyoruz. 

Bu stratejik ortaklık sayesinde eVTOL ve commuter uçakları için elektrikli güç ve tahrik sistemleri geliştirirken Rolls-Royce genelindeki yeteneklerden ve teknolojiden de yararlanılacak. Rolls-Royce olarak elektrikli sistemler için bakım hizmetleri sunmak üzere mevcut ağımızın üzerinde geliştirmeler yapmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra Rolls-Royce Power Systems, elektrikli uçakların hızlı şarj edilmesini desteklemek ve vertiportlara güvenilir, uygun maliyetli, iklim dostu ve sürdürülebilir güç sağlamak için mikro şebeke çözümleri de sunabilecek.”

Rolls-Royce iş birimleri genelinde tek bir kaynaktan entegre çözümler sunacaklarını belirten Rolls-Royce Power Systems CEO’su Andreas Schell, “Güç Sistemleri birimi olarak yenilenebilir enerji kaynaklarını, batarya depolamayı ve geleneksel enerji üretimini bir araya getiren iklim dostu mikro şebekeleri kullanıcılara sağlamaya devam ediyoruz. Yakın zamanda bu şebekeleri yakıt hücresi jeneratörleri, hidrojen motorları ve elektrolizörlerle birlikte piyasaya sunacağız. Bu gelişmeler, Rolls-Royce’un havacılığı nasıl daha sürdürülebilir hâle getireceğinin göstergesi.” dedi.

Luxaviation Strateji ve Ticari Havacılık Destek Hizmetleri Başkanı Christophe Lapierre ise konuyla ilgili görüşlerini, “Değer zincirinin tamamında global bir ağa, yeteneğe, uzmanlığa ve vizyona sahip iki pazar lideri Rolls-Royce ve Luxaviation’ın, bu stratejik ortaklık aracılığıyla Gelişmiş Hava Hareketliliği`nin yaygınlaşmasını hızlandıracağına inanıyoruz. 

Mevcut yeteneklerden yararlanarak zaman kaybetmeksizin harekete geçme konusundaki ortak vizyonumuz, bu ortaklığı ileri bir düzeye taşıyarak söz konusu yeni endüstri segmentinin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacak. Benimsediğimiz anlayış kapsamında düzenlemelere ilişkin adımlar ve pazar talebiyle birlikte Gelişmiş Hava Hareketliliği operasyonlarını artırmak için çevik ve sürekli gelişen  çözümler sağlamayı hedefliyoruz.” sözleriyle dile getirdi.

Sabit Operatör yolcu hizmetlerinde ve yüzlerce uçağın yönetiminde 60 yılı aşkın bir deneyim sahibi olan Luxaviation Group, şimdiye kadar Gelişmiş Hava Hareketliliği’nin geleceğine yönelik pek çok projeye imza attı. Rolls-Royce ile ortaklığı ise ilk olarak elektrikli çözümlerin ana hatlarını oluşturan bir pilot projenin geliştirilmesi ve uygulanmasına yarayacak. 

Geçtiğimiz yıl Rolls-Royce, net sıfır karbona ulaşma konusunda bir yol haritası belirleyerek, sahip olduğu elektrik teknolojisinin küresel ekonominin kritik alanlarını karbondan arındırmaya yardımcı olacağını açıklamıştı. Rolls-Royce ayrıca, yeni ürünlerini 2030 yılına kadar, hizmette olan tüm ürünlerini ise 2050 yılına kadar net sıfır faaliyetlerle uyumlu hâle getirmeyi taahhüt ediyor. 

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve çözümlere öncülük etmektedir. Faaliyetlerimizde 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ettik. 2020 yılında BM Race to Zero kampanyasına katılarak yeni ürünlerimizin 2030 yılına kadar net sıfır faaliyetlere uyumlu olmasını ve 2050 yılına kadar da tüm ürünlerin net sıfır ile uyumlu olmasını sağlama taahhüdünde bulunduk.
  2. Rolls-Royce 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren 400’den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000’den fazla enerji ve nükleer enerji müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir.
  3. Rolls-Royce 2020 yılında 11.76 milyar sterlin gelir elde etmiş ve araştırma ve geliştirmeye 1.25 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıca, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir.
  4. Rolls-Royce Holdings plc halka açık bir şirkettir. (LSE:RR., ADR: RYCEY, LEI: 213800EC7997ZBLZJH69)

Luxaviation Group hakkında

Luxaviation Group, 1964 yılından bu yana global müşterilere yönelik özel seyahat deneyimleri sunmaktadır. Belçikalı girişimci, pilot ve asilzade André Ganshof van der Meersch tarafından kurulan ve elli yılı aşkın bir geçmişe sahip şirket; vizyoner, öncü ve yenilikçi özel havacılık deneyimi ve mükemmellik yaratma kararlılığıyla uçuşlarını sürdürmektedir.

Luxaviation Group’un bünyesinde; Luxaviation, Luxaviation Helicopters, Starspeed ve ExecuJet olmak üzere alanında markalaşmış şirketler bulunmaktadır. Grubun 1300’den fazla çalışanı; özel ve ticari uçaklar için uçak yönetimi, özel uçak kiralama hizmetleri ve 23 VIP yolcu terminalinin doğrudan yönetimi ve işletilmesi alanlarında beş kıtada 7/24 hizmet vermektedir.

Her zaman yenilikçi bir ruha sahip olan Luxaviation Group, küresel bakış açısını geliştirerek kurucusunun yarattığı değeri, dünyanın önde gelen lüks deneyim seyahat şirketine dönüştürmüştür.

Luxaviation, kurumsal sürdürülebilirliği iş stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. Sürdürülebilirliği karar verme süreçlerine entegre eden şirket, işlerini çevreleyen sosyal ve çevresel sorunları etkin bir şekilde ele almakta ve iş yapış şekillerini sürekli olarak iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

rolls-royce

Latest Posts

POPULER