Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Havacılık

Riyadh Air, Boeing ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu

Riyadh Air, Boeing ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu

70 / 100

Riyadh Air, Boeing ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu 20 Mart 2023, Boeing ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu

RiyadhAir, Suudi Arabistan’ın küresel bir havacılık merkezi olma niyetinin güçlü bir işareti olarak Boeing ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu

  • Riyadh Air ve Boeing arasındaki multi milyar dolarlık anlaşma, 39 onaylı 787-9 Dreamliner ve 33 ilave uçak için opsiyonları içeriyor.
  • Anlaşma, Boeing tarihinin değer bazında en büyük beşinci ticari siparişinin parçası olacak
  • Anlaşmanın ABD’de yaklaşık 100.000 doğrudan veya dolaylı iş gücünü,  38 eyalette 145 ABD’li küçük işletme dahil 300’den fazla tedarikçiyi desteklemesi bekleniyor.
  • Suudi Arabistan’da yeni havayolunun petrol dışı GSYİH büyümesine 20 milyar ABD doları eklemesi ve 200.000’den fazla doğrudan ve dolaylı istihdam yaratması bekleniyor.

Riyadh Air, Boeing ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu 20 Mart 2023

Riyad, (14 Mart 2023): Kamu Yatırım Fonu (“PIF”) tarafından başlatılan birinci sınıf yeni havayolu Riyadh Air, bugün milyarlarca dolarlık bir anlaşma kapsamında 72 adede kadar Boeing 787-9 Dreamliner uçağı sipariş ettiğini duyurdu.

Yeni bir taşıyıcı için bu benzeri görülmemiş sipariş – 33 ek geniş gövdeli 787-9 Dreamliner uçağı satın alma seçeneğiyle birlikte 39 onaylanmış uçak – Suudi Arabistan’ın küresel bir havacılık merkezi olma niyetinin güçlü bir işaretidir.

Bu anlaşma, Suudi Arabistan’ın ülkeyi küresel bir havacılık merkezine dönüştürmeye yönelik daha geniş stratejik planının bir parçası. Toplamda, ulusal havayolları bugün Boeing tarihinde değer bazında en büyük beşinci ticari sipariş olacak olan 121 adet 787 Dreamliners satın alma niyetlerini açıkladılar. Bu, ülkenin 2030 yılına kadar 330 milyon yolcuya hizmet verme ve 100 milyon ziyaret çekme hedefini destekleyecek.

Ekonomik etki açısından, anlaşmanın ABD’de yaklaşık 100.000 doğrudan ve dolaylı işi ve 145 ABD’li küçük işletme de dahil olmak üzere 38 eyaletten 300’den fazla tedarikçiyi desteklemesi beklenirken, Suudi Arabistan’da yeni havayolunun iş hacmini artırması bekleniyor. Petrol dışı GSYİH büyümesine 20 milyar ABD doları ve 200.000’den fazla doğrudan ve dolaylı istihdam yarattı.

Riyad Hava Yolları, dünyanın en yeni ve en sürdürülebilir havayolu filolarından birini işletmeyi ve aynı zamanda en katı gürültü yönetmeliklerini karşılamayı amaçladığından, sipariş aynı zamanda Riyad Hava Çevre hedeflerinin öneminin altını çiziyor.

Vizyon 2030’un somutlaştırdığı fütüristik bir vizyonla tarih ve kültür açısından zengin, gelişen bir uluslararası metropol olan Riyad’ın başkentinden faaliyet gösteren Riyadh Air, başkentin dünyanın en iyi şehir ekonomilerinden birine dönüşmesine yardımcı olacak.

Zengin bir tarihe sahip olan şehir, Kral Salman Uluslararası Havaalanı, Qiddiya, Spor Bulvarı, Kral Salman Parkı, Diriyah Kapısı ve Yeni Murabba Projesi gibi dünyanın en iddialı yeni projelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Suudi Arabistan, Asya, Afrika ve Avrupa’dan oluşan üç kıtayı birbirine bağlayan eşsiz bir stratejik coğrafi konuma sahiptir.

Yeni birinci sınıf havayolu, The Boeing Company ile yaptığı bu ortaklığın ardından 2030 yılına kadar milyonlarca eğlence ve iş seyahatini dünya çapında 100’den fazla varış noktasına bağlamayı hedefliyor. Riyadh Air, merkezinde otantik, sıcak Suudi misafirperverliği ile olağanüstü bir konuk deneyimi sunarken, her konuk temas noktasında dijital inovasyonu mümkün kılan teknolojinin en ileri noktasında olacak.

PIF Valisi ve Riyadh Air Başkanı Ekselansları Yasir Al-Rumayyan şunları söyledi: “Bugün, PIF ve Riyadh Air için çok önemli bir gün ve Suudi Arabistan’ın dünyayla bağlantısını önemli ölçüde genişletme konusundaki kararlılığımızı vurguluyor. Belirttiğimiz taahhüdümüz birinci sınıf bir havayolu yaratmaktır ve Boeing ile filo inşa etme konusundaki bu ortaklık, Suudi Arabistan’ın küresel bir ulaşım merkezi olma hedeflerini gerçekleştirmede bir sonraki adımdır. Yeni havayolunu dünyanın önde gelen havayollarından biri olacak şekilde şekillendirmeye devam ederken, daha geniş havacılık ekosistemi içinde güçlü stratejik ilişkiler geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Stan Deal şunları söyledi: “Bu, Riyadh Air’in birinci sınıf bir seyahat deneyimi sunma taahhüdünü desteklerken Boeing’deki ve tedarik zincirimiz genelindeki Amerikan havacılık imalat işlerini destekleyecek önemli bir sipariştir. Suudi Arabistan’ın havacılık sektöründe yenilikçiliği ve sürdürülebilir büyümeyi yönlendirmek için yaklaşık seksen yıllık ortaklığımızla inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Anlaşmamız, uzun süredir devam eden bu ortaklığa dayanıyor ve güvenli ve sürdürülebilir ticari hava yolculuğuna erişimi onlarca yıl daha genişletecek.”

Riyadh Air CEO’su Tony Douglas şunları söyledi: “Yeni havayolu, Suudi Arabistan’ın küresel hava yolculuğunun geleceğini şekillendirmenin merkezinde yer alma ve misafir deneyimi açısından gerçek bir yıkıcı olma iddiasını yansıtıyor. Riyadh Air’in konuklarına olan taahhüdü, kusursuz bir seyahat deneyimi sunmak için dijital inovasyon ile otantik Suudi misafirperverliğinin entegrasyonunu görecek. Havayolunu hem küresel bir bağlantı hem de Suudi Arabistan’a turist ve iş seyahatlerini yönlendiren bir araç olarak konumlandıran yeni 787-9 uçaklarımız, dünyadaki birçok destinasyon ile daha geniş bir ağ kurup misafirlerimizi Suudi Arabistan’a bağlarken dünya çapındaki operasyonlarımız için bir temel görevi görecek.”

Küresel bir lider olacak bir havayolu olarak Riyadh Air, uçaklarını yeni nesil dijital uçak içi eğlence de dahil olmak üzere yenilikçi, sınıfının en iyisi kabin iç mekanları ve deneyimleriyle en gelişmiş, son teknoloji özelliklerle donatacak. sistemler ve bağlantı çözümleri. Geniş gövdeli uçağın ilk teslimatlarının 2025’in başlarında yapılması planlanıyor.

Riyadh Air, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 kapsamındaki dönüştürücü projelerini yansıtan sürdürülebilirlik taahhüdüne sahip, dijital olarak yönetilen, tam hizmet veren bir havayolu olacak. Ülkenin net sıfır emisyona yönelik adımları doğrultusunda faaliyet gösterecek. 787-9 Dreamliner modeli, CO2 emisyonları, yakıt verimliliği ve gürültü düzenlemeleri dahil olmak üzere çevresel etki hususları dikkate alınarak üretilmiştir.

Yeni havayolu resmi olarak bu hafta başlarında hizmete açıldı ve Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olacak bir kaldıraç görevi görecek.

Riyadh Air’in kurulması, PIF’in Suudi Arabistan ekonomisinin çeşitlendirilmesini sağlamak için yerel olarak kilit sektörlerin yeteneklerini ortaya çıkarma yetkisiyle uyumludur. Havayolu ayrıca Suudi Havacılık Stratejisinin daha geniş vizyonunu destekleyecek ve Suudi Arabistan’ın kültürel ve doğal çekiciliklerini uluslararası turistlere açarak ve yeni işler yaratarak Ulusal Turizm Stratejisini etkinleştirecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu