Latest Posts

QATAR AİRWAYS UÇAK TESLİMATLARINI ON YIL KADAR ERTELEYECEK

Qatar Airways (QR) CEO’su Akbar Al Baker, havayolunun önümüzdeki iki yıl için uçak teslim almayacağını ve önümüzdeki iki ila üç yıl içinde teslim edilecek uçak teslimatlarının da on yıl kadar öteleneceğini söyledi.

Pandemi sürecinde , Qatar Airways (OR) dünya çapında yaklaşık 1.8 milyon yolcu taşıyan, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 180.000 yolcuyu evlerine geri götüren önemli bir oyuncu oldu. Bu onu hem yolcu hem de kargo için dünyadaki en büyük havayolu haline getirdi.

Sky News’de Ian King ile konuşan Akbar Al Baker, “Boeing’e ve Airbus’a bu yıl veya gelecek yıl herhangi bir uçak almayacağımızı ve sipariş edilmesi gereken diğer tüm uçakları zaten bildirdik. Teslimatları 8 – 10 yıl kadar geriye öteleyeceğiz. ”

Siparişler

Airbus :

  • 12 A350-1000 hala teslim edilecek
  • 50 A321neo

Boeing :

  • 10 777-8
  • 50 777-9
  • 5 777F
  • 23 787-9 hala teslim edilecek
  • 30 737max

Bu, doğal olarak, her iki imalatçı için de önemli sorunlara neden olacak, ancak daha çok Boeing etkilenecek. Katar, Boeing 777X Emirates’in (EK) 150 siparişinin ardından 60 uçakta ikinci en büyük taşıyıcı.

Katar ayrıca 30 Boeing 737 max uçağı için tüm siparişini iptal etti ve havayolunun artık onlara ihtiyaç duymadığını açıkladı. Al Baker, “Boeing’e bunları başka bir uçak türüyle değiştirmek zorunda kalacağımızı zaten bildirdik.” Dedi.

Onun mantığı, QR’nin “yatırım yaptığımız belirli bir havayolu için [737max] satın almış olması ve yatırımımızı bu havayolundan geri çekmiş olmamızdır, bu yüzden daha fazla 737max’a ihtiyacımız olmayacak.”

Ancak haberlerin hepsi kasvetli değil. Al Baker, “iş arttıkça ve trafik arttıkça, bu gecikmiş uçak teslimatlarını da getireceğiz” dedi.

Qatar Airways To Defer Aircraft Deliveries by up to Ten Years

katar nice

Latest Posts

POPULER