Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Qatar Airways, ‘QVerse’ Sanal Gerçekliği ve Dünyanın İlk MetaHuman Kabin Ekibi ile Meta Evrene Adım Atıyor

86 / 100

Qatar Airways, ‘QVerse’ Sanal Gerçekliği ve Dünyanın İlk MetaHuman Kabin Ekibi ile Meta Evrene Adım Atıyor

Ödüllü havayolu, sektörün ilk MetaHuman kabin ekibi olan ‘Sama’yı tanıtıyor ve web sitesi kullanıcılarını bir sonraki maceralarından önce sanal bir keşif yolculuğuna davet ediyor.

DOHA, Katar –  Qatar Airways, havayolunun web sitesini ziyaret edenler için yeni bir sanal gerçeklik (VR) deneyimi olan QVerse’i piyasaya sürerek metaverse’e girdi.

www.qatarairways/Qverse web sitesinin kullanıcıları artık Hamad Uluslararası Havalimanı’ndaki (HIA) Premium Check-in alanında, ödüllü Business Class – Qsuite ve havayolunun uçağının kabin içi bölümünde sanal olarak gezinebilir ve gezebilir. Ekonomi Sınıfı kabini, kendi Kişisel Elektronik Cihazlarını (PED’ler) kullanarak gezilebilir. Katar Devletinin ulusal havayolu şirketi aynı zamanda dijital interaktif müşteri deneyimi sunan MetaHuman kabin ekibini tanıtan ilk küresel havayolu şirketidir.

qatar airways

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Metaverse tarafından giderek daha büyük bir ölçekte meydan okumaya başlayan fiziksel sınırlarla birlikte, tüm seyahat meraklılarının benzersiz bir sürükleyiciliğin keyfini çıkarmasını sağlayan bir teknolojiyi benimsemek heyecan verici.

“MetaHuman kabin ekibini tanıtan ilk havayolu olarak statümüz, inovasyon yapma ve müşterilerimizi memnun etme konusundaki sarsılmaz arzumuzun kanıtıdır. Yolcularımızın yolculuğunun tamamını iyileştiren yeni teknolojileri benimsemeyi ve tanıtmayı sürekli olarak sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Deneyim, Epic Games’in dünyanın en gelişmiş gerçek zamanlı 3D oluşturma aracı olan Unreal Engine ve yüksek kaliteli dijital insanlar oluşturmak için bulut tabanlı bir uygulama olan MetaHuman Creator kullanılarak geliştirildi. Qatar Airways, adı Arapça kökenli ve ‘gökyüzü’ anlamına gelen ‘Sama‘ adlı dijital olarak oluşturulmuş yüksek kaliteli 3D insan modeline sahip MetaHuman kabin ekibini tanıtan ilk küresel havayolu şirketidir. ‘Sama’, kullanıcıyla etkileşim kurarak etkileşimli bir müşteri deneyimi sunarken, kullanıcıyı sanal bir keşif yolculuğuna çıkarırken, hem Business hem de Ekonomi Sınıfı kabinlerdeki benzersiz özellikleri anlatımlı bir senaryo aracılığıyla sunuyor. 

qatar airways

Birden fazla ödül kazanmış bir havayolu olan Qatar Airways, uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından ‘Yılın Havayolu’ ilan edildi ve ayrıca Dünyanın En İyi Business Class, Dünyanın En İyi Business Class Havayolu Dinlenme Salonu, Dünyanın En İyi Business Class Havayolu Koltuğu, Dünyanın En İyi Business Class Uçak İçi İkram Hizmetleri ve Orta Doğu’daki En İyi Havayolu. 

Havayolu, benzeri görülmemiş bir altıncı kez (2011, 2012, 2015, 2017, 2019 ve 2021) ana ödülü kazanarak sektörün zirvesinde tek başına durmaya devam ediyor. Havayolunun merkezi olan Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA), yakın zamanda ‘Dünyanın En İyi Havalimanı 2021’ olarak kabul edildi ve Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri 2021’de bir numara oldu.

qatar airways

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu