80 / 100

Preighter nedir? Yolcu Kargo Uçağı Nedir?

Pandemi sırasında olağandışı bir gelişme, yolcu-kargo uçaklarıydı. Yolcu uçakları, yalnızca kargo misyonları için geçici olarak çalıştırıldı.

Bu yeni kategorinin son iki yılda nasıl geliştiğine bakalım.

Preighter Nedir
Preighter nedir? Yolcu Kargo Uçağı Nedir? 3

• COVID-19 pandemisinin tetiklediği olağandışı piyasa gelişmelerinden biri,
yolcu-yük uçakları veya kısaca ‘preighters’. Bunlar geçici olarak kargo göreveleri için işletilen yolcu uçaklarıdır.

Bu yolcu uçaklarının yük kompartmanlarını kullanma ve bazı durumlarda da yolcu kabinini de kullanma olarak karşımıza çıkmıştır.

• COVID-19’un patlak vermesinden önce, dünya çapında taşınan hava kargolarının yaklaşık yarısı yolcu uçaklarının yük kompartmanlarında taşınıyordu.

Preighter Nedir
Preighter nedir? Yolcu Kargo Uçağı Nedir? 4

Pandemi, yolcu uçaklarının aniden yere inmesiyle kargo kapasitesinin yarısını piyasadan kayboldu. O kadar kiş yolcu uçağı ile taşınan kargo, Mayıs 2020’de toplam kargo hacminin sadece %4’ünü temsil ediyordu.

Havayolları buna özel kargo uçaklarının kullanımını artırarak ve preighterları işletmeye başlayarak aksiyon aldı.

2020’nin ikinci çeyreğinde dünya çapında taşınan toplam kargo hacminin %25’ini yolcu – kargo uçakları temsil ediyor.

• Yolcu-kargo uçakları, kritik kapasite yetersizliğine yanıt olarak pazara girdi. Yolcu uçakları tekrar çevrimiçi hale geldiğinde yolcu – kargo uçakları kademeli olarak kullanımdan kaldırılacaktır.

COVID ile ilgili seyahat kısıtlamalarındaki gevşeme ve yolcu talebindeki artış, bu aşamalı geçişin başladığına işaret ediyor. Şubat 2022’de toplam kargo hacminin sadece %13’ü preighter’lar tarafından taşındı.

Nisan 2020’de piyasaya çıktıklarından bu yana geçen sene ve aynı aya göre %5 düşerek en düşük paya denk geliyor.

Ancak Şubat ayı toplam kargo hacmi geçen yıl Aralık ayına göre %19 düşük, preighter’larda taşınan hacim aynı dönemde %34 daha fazla düştüğü dönem oldu.

Buna karşılık, yolcu uçakları ile taşınan hacmi sadece %8 oranında küçüldü, bu da yolcu uçaklarının preighter kapasitesini yerini doldurmaya başladığı anlamına geliyor.

• Paralel olarak, FAA, havayollarının kargoyu yolcu kabinine (ambara değil) koymasına izin veren muafiyetleri 31 Aralık 2021’de sonlandırdı. AB’de benzer bir muafiyet 31 Temmuz 2022’de sona erecek.

Preighter nedir