Latest Posts

Pilotların toplu işsizliği yaklaşıyor

Pilotsuz havacılık

Avrupa Birliği işleri korumak ve kitlesel işsizliği önlemek gibi asil amaçlarla krize dahil oldu. Ancak – şimdiye kadar – bunların hiçbiri havacılık çalışanları için somut önlemlere dönüşmedi. Havayolu şirketlerinin slotları ve devlet yardımları üzerinde çalışılırken çalışanlar geri planda kaldı.

Binlerce pilotun işsiz kalması gündemde , COVID sonrasında da hızlı bir geri dönüş beklenmemekte. Bazı ülkelerde pilotlar işsizlik tazminat programlarına dahil edildidler.  Ancak pilotların çoğunluğu tasarrufları ile geçiniyor ve zaman aleyhlerine işliyor.

Diğer mesleklerden farklı olarak, pilotlar lisanslarını korumak ve istihdam edilebilir kalmak için sürekli uçuş deneyimine ihtiyaç duyarlar. Bu yasal ve zorunlu bir gerekliliktir.

Aynı zamanda, doğrudan istihdam edilen pilotlar çeşitliyarı zamanlı düzenlemeler veya (zorunlu) ücretsiz izinler ile yollarına devam etmektedirler.

Bu programların birçoğu da sona ermekte. Bir çok havayolu az sayıda uçak ile operasyona başlayacak ve devasa ölçekte çalışanı işten çıkaracak.

British Airways’de 12.000, Lufthansa’da 10.000, SAS 7.000, Norwegian 4000+, 3.000+ Virgin Atlantic, 3.000 Ryanair ve Wizzair’de 1.000 kişi işini kaybetme riski ile karşı karşıya. 

Binlerce pilot yakın zamanda Avrupa’daki işsizlerin saflarına katılacak.

Bu dramatik durumun devamını haberin kaynağından okumak için TIKLAYIN

kokpit

Latest Posts

POPULER