Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavacılık HaberleriHavayolu

Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

86 / 100

Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

Pan Am, üniforma ve rütbe çubuklarını pilotlar için kullanan ilk havayoluydu.

Siz hiç bir pilot üniformasına bakıp kollarındaki çizgilerin ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Pilotların gömleklerinin apoletlerinde de bulunan çubuklar, bir pilotun deneyimini ve rütbesini belirtir. Bugün çizgilerin neyi temsil ettiğine ve deneyimli bir pilot ile stajyer pilotu nasıl ayırt edebileceğinize bakacağız. Ancak bunu yapmadan önce, pilotların ne zaman üniforma giymeye başladıklarına bakalım. İşte üniformanın tarihçesi.

 

pilot üniforması
Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

İlk günlerde resmi üniforma yok

1930’lardan önce bir uçağa pilotluk yapmak tehlikeli ve maceralı bir iş kabul ediliyordu. Pek çok kokpit hava koşullarına açıktı, bu da pilotların kalın giyinmesi gerektiği anlamına geliyordu. Koyun derisi bomber ceketler, botlar, eldivenler, eşarplar ve uçuşan kasklar bu zamanda devreye girdi. Hep asker gibi görünen, ısıtmasız kokpitlerde sıcak kalmak için giyinen pilotlar.

Pan Am, Clipper’la üniformaları tanıttı

Pan American World Airways (Pan Am), 1930’ların sonlarında Clipper ile deniz uçakları hizmetini başlattığında, şirket uçak mürettebatının denizci kıyafetleri giymesi gerektiğine karar verdi. Boeing’in uçan gemileri, Normandie ve Queen Mary gibi transatlantik gemilerle rekabet ettiğinden, bu uygun bir seçimdi.

Pan Am’ın orijinal pilot üniformaları, manşetleri ve şapkaları üzerinde rütbeler bulunan lacivert kruvaze ceketlerdi. Diğer havayolları kısa süre sonra Pan Am’ı takip etti ve Pan Am’ın başarısına ulaşmalarına yardımcı olacağı umuduyla, üniformaları kopyaladı.

1930’lardan beri üniformalar çok az değişti

Bugün havayolları kendilerini diğerlerinden ayıran üniformalara sahip, ancak Pan Am’dan bu yana çok az şey değişti. 17. yüzyıldan beri askeri üniformalar, kişinin rütbesini ve konumunu belirtmek için rozetler veya şeritler içermekte. Pilotların üniformaları da aynı şeyi gösteriyor. Bir pilotun çizgi sayısı ne kadar fazlaysa, o kadar deneyimlidir. Pilotun kariyeri boyunca yaptığı uçuşun yanı sıra otoriteyi de temsil eder.
Peki hangi seviye hangi sayıda çubuk taşır? Havayolları genellikle üniformalar için burada belirtilen standardı izliyor. Aslında, pilotların üniformalarını kişiselleştirmek için çok az seçeneği vardır ve genellikle katı üniforma bakım politikalarını da takip etmek zorundadırlar.

Çubuklar pilotların ceket kollarında ve gömleklerinin apoletlerinde bulunur. Çoğu pilot şapka da takar. Şapka, genellikle hangi havayolu mensubu olduğunu gösterir ancak pilotun rütbesini göstermez. Bu şapkaların nasıl evrimleştiğinin hikayesi de çok ilginçtir.

Aday/Stajyer Pilot

Pilotların eğitim alırken üniformalarında ve apoletlerinde tek bir şerit bulunur.

İkinci Subay (Second Officer)/ Uçuş Mühendisi

İkinci Subay veya Uçuş Mühendisinin kollarında ve apoletlerinde iki şerit bulunur.

pilot üniforması
Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

Yardımcı Pilot (First Officer) 

Bir pilotun üniforması üzerindeki üç şerit, onun Birinci Subay/yardımcı pilot veya ikinci kaptan olduğunu gösterir. Havayoluna bağlı olarak, çoğu pilota Birinci Subay olur olmaz üç şerit verilir. Bazı havayolları, yardımcı pilotlara yalnızca iki şerit Kıdemli Birinci Subay rütbesini aldıklarında üç şerit verilir.

pilot üniforması
Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

Kıdemli Birinci Subay/ Yardımcı Pilot

Kıdemli Birinci Subay rütbesine sahip olmak, bir pilotun 1.500 uçuş saatinin üzerinde olduğunu gösterir. Bazı havayollarının “kaptanlığa hazır” gibi ek pozisyonları vardır. Bu, Kaptanlığa terfi etmeye hazır olduklarını, ancak bir kadro açılmasını bekledikleri anlamına gelir. Kıdemli Birinci Subayların da üç şeridi vardır.

pilot üniforması
Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

Kaptan Pilot

Bir havayolu Kaptanının kollarında ve apoletlerinde her zaman dört şerit bulunur. Bu, uçuştan, yolculardan ve mürettebattan sorumlu olduklarını gösterir.

Eğitmen Kaptan

Eğitmen Kaptan, normal bir Kaptanın tüm sorumluluklarına sahiptir ayrıca diğer pilotları da eğitir. Bir uçak tipinde yeni olan bir Kaptan veya Birinci Subay, uçağı yardım almadan uçurabilecek kadar yetkin görülene kadar bir eğitim pilotunun talimatı altında uçacaktır. Genellikle daha yüksek bir rütbe olarak kabul edilse ve daha iyi gelir getirse de, Eğitim Kaptanlarının üniformalarında da tıpkı normal kaptanlar gibi yalnızca dört çizgi vardır.

 

pilot üniforması
Pilot Üniformasındaki Çizgiler Neyi Temsil Eder?

 

İçerik:simpleflying

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu