Latest Posts

Lufthansa’ya Devlet Ortak Oldu

Mali sıkıntı içine giren Almanya’nın bayrak taşıyıcı havayolu Lufthansa devlet eliyle kurtarıldı. Hükümet 9.7 milyar Avro vererek şirketin yüzde 25’ine ortak oldu…

Koronavirüs salgınının havayolu şirketlerine yansımasında flaş denebilecek ama beklenen olay gerçekleşti.

Almanya’nın bayrak taşıyıcı havayolu Lufthansa devlet eliyle kurtarıldı

Hükümet Lufthansa’nın içinde bulunduğu mali sıkıntıyı aşıp faaliyetine devam edebilmesi için şirketin gereksinimi olan 9.7 milyar Avro destek sağladı.

Bir süreden beri yürütülen görüşmelerin tamamlanarak Lufthansa hisselerinin yüzde 20+5’ine karşılık hükümetin 9.7 milyar Avro yardım sağlamasına ilişkin anlaşma imzalandı.

3 milyar kredi

Anlaşmaya göre 9.7 milyar Avronun 3 milyarlık bölümü devlet bankası Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) tarafından kredi olarak verilecek.

Karar yetkisi kamu yönetiminde

Anlaşma ile Alman hükümeti Lufthansa hisselerinin yüzde 20+5’ine sahip olmanın yanı sıra şirket ile ilgili son sözü söyleme ve karar almaya yetkili konuma geldi.

Yabancıların eline geçmemesi için

Hükümet bu işlemi  bayrak taşıyıcı havayolunun  faaliyetini südrürebilmesi ve yabancıların eline geçmemesi için yaptığını söylüyor.

Diğer şirketlere kullandırılmayacak

Spiegel’deki habere göre hükümetin sağladığı yardım Lufthansa grubu bünyesindeki diğer havayollarına kullandırılmayacak

İflas ederiz denmişti 

Lufthansa yönetimi koronavirüs salgını nedeniyle 760 uçağından 700’ünün uçuşlarını durdurduğu için uğradığı kaybı devlet yardımı olmadan aşamayacağını beklenen yardım gelmezse iflasını isteyeceğini açıklamıştı.

Ryan Air AB’yi şikayet ederiz 

Öte yandan Lufthansa’nın kurtarılması  görüşmeleri devam ederken Ryanair CEO’su Michael O’Leary, Lufthansa’ya yapılacak böyle bir yardımın haksız rekabete neden olacağını bunun gerçekleşmesi halinde AB’ye şikayet edeceklerini söylemişti.

lufthansa a380 e1583682717746

Latest Posts

POPULER