Latest Posts

LUFTHANSA’dan BEKLENMEDİK KARAR

Lufthansa’nın denetleme kurulu, Alman hükümetinin hazırladığı 9 milyar avroluk kurtarma planını onaylamadı.

Alman hava yolu şirketi Deutsche Lufthansa AG’nin denetin kurulu, Avrupa Birliği’nin (AB) empoze ettiği taleplerin şirketin krizden çıkabilmesini aksatabileceğini kaydederek, Almanya hükümetinin 9 milyar euroluk (9.9 milyar dolar) kurtarma paketine ilişkin kararını erteledi.

Alman hava yolu şirketi, şimdilik, paket üzerinde çalışacaklarını ve onaylanması için acil bir hissedarlar oylaması çağrısında bulunmayacaklarını kaydetti. Lufthansa, AB’nin Alman kalkış ve iniş slotlarını bırakması yolundaki koşullarının Frankfurt ve Münih’teki uçuş merkezlerini zayıflatacağını belirtti.

Lufthansa, Çarşamba günü yaptığı açıklamasında, sonuçta oluşan ekonomik hasar ve bunun yanında istikrar fonlarının geri ödeme gerekliliği ve aynı zamanda olası alternatif senaryoların “yoğun bir şekilde analiz edilmesi” gerektiğini kaydetti. Ancak kurul halen kurtarma planını “şirketin ödeme gücünü sürdürebilmesi için yegane uygulanabilir alternatif” olduğunu düşünüyor.

Avrupa Komisyonu , Ryanair’inde baskısıyla Frankfurt ve Münih’teki slotların gevşetilmesini istiyor. Viyana ve Zürih’teki slotların yaklaşık yüzde 60’ı da gruba ait.

Lufthansa’nın 20 denetleme kurulu sandalyesini oluşturan işçi temsilcileri de AB’nin talebi hakkındaki endişelerini dile getirdi.

İki ay içinde en yüksek seviyelerine yükselen Lufthansa’nın hisseleri, açıklamanın ardından Çarşamba günü kazançlarının çoğunu geri verdi.

lufthansa a380 e1583682717746

Latest Posts

POPULER