Latest Posts

Lufthansa, ITA Aırways’e yatırım yapmayı planlıyor

79 / 100

Lufthansa , ITA Airways’e yatırım yapmayı planlıyor


Ekim 2021 itibarıyla İtalya’nın yeni ulusal havayolu olan ITA Airways, Lufthansa ve denizcilik ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren global bir şirket olan MSC Group’un, havayolunun çoğunluk hissesini satın almak istediğini açıkladı. İşte tüm detayları içeren basın açıklaması:

Şirket , ITA Airways’in çoğunu satın almak için MSC Group ve Lufthansa’dan bir İlgi Beyanı aldığını duyurdu. MSC Group, Durum Tespiti sırasında tanımlanacak şartlar üzerinde ortaklığa katılımı konusunda Lufthansa ile anlaştı.

Ita Airways, Skyteam, Lufthansa
Lufthansa, ITA Aırways'e yatırım yapmayı planlıyor 4

Hem MSC Group hem de Lufthansa, İtalyan Hükümeti’nin Şirkette azınlık hissesini elinde bulundurması arzusunu dile getirdi. Ayrıca, MSC Group ve Lufthansa, bu İlgi Bildirimi üzerinde çalışmak için 90 günlük münhasırlık talep etti.

ITA Havayolları Yönetim Kurulu, İlgi Bildirimi’nin detaylarını önümüzdeki günlerde yapacağı toplantıda inceleyecek.

Bu gerçekleşirse, ITA Airways, Lufthansa, SWISS, Avusturya Havayolları, Brüksel Havayolları vb. ile birlikte faaliyet gösteren bir Lufthansa Grubu havayolu haline gelecekti.

Ita, Lufthansa
Lufthansa, ITA Aırways'e yatırım yapmayı planlıyor 5

Lufthansa’nın ITA’ya yatırım yapma nedeni nedir?


Lufthansa neden ITA Airways’e yatırım yapmak istesin ki? Ne de olsa ITA Airways, İtalyan Alitalia’nın yerini alan yeni havayolu şirketi ve bu havayolunun kârlı olacağını düşünmek zor. Buna rağmen İtalya, Lufthansa’nın ABD’den sonra en büyük ikinci uluslararası pazarı olması nedeniyle, Lufthansa için çok önemli bir ülke.

Bu havayolu, İtalya’da Lufthansa’nın yatırım yaptığı ilk havayolu olmayacak. Air Dolomiti, küçük, bölgesel bir taşıyıcı olmasına rağmen halihazırda Lufthansa’nın tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş. Lufthansa’ya Almanya’daki büyük merkezlerden İtalya’ya bağlantının çok ötesinde bir şey vermiyor.

Lufthansa
Lufthansa, ITA Aırways'e yatırım yapmayı planlıyor 6

Tarihsel olarak Lufthansa’nın İtalya’daki en büyük mücadelesi, Alitalia ve Air France-KLM içinde olduğu SkyTeam ile rekabet etmek olmuştu. Alitalia SkyTeam’e üyeydi ve ITA Airways de SkyTeam ittifakına katıldı. ITA Airways’in Air France-KLM ve Delta ile işbirliği yapmasıyla Lufthansa, özellikle uzun mesafeli servis için, mevcut konumunun ötesine geçmek için mücadele edecekti.

Dolayısıyla Lufthansa, ITA Airways’e yatırım yapacaksa bu büyük ölçüde İtalya’da rakiplerinden daha fazla pazar payı elde etmeye çalışmakla ilgili olacak gibi görünüyor. Lufthansa’nın ITA Airways’i Star Alliance üyesi yapacağı düşünülüyor.

İçerik: onemileatatime.com

Latest Posts

POPULER