79 / 100

Lufthansa devlet yardımını erkenDEN ödedi

Alman havayolu Lufthansa Cuma günü yaptığı açıklamada, pandemi seyahat kısıtlamalarının zirvesinde kendisini iflastan kurtaran 9 milyar avroluk devlet kurtarma paketini geri ödemeyi bitirdiğini söyledi.

Lufthansa, maliyet düşürücü önlemler, sermaye artışı ve ülkelerin koronavirüs kısıtlamalarını hafifletmelerinin ardından artan hava yolculuğu talebi sayesinde nihai dilimin geri ödemesinin “planlanandan çok daha erken” tamamlandığını söyledi.

Grup, Alman hükümetinin kurtarma anlaşmasının bir parçası olarak Lufthansa’da aldığı hisseyi Ekim 2023’e kadar satmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Pay zaten yüzde 20’den yüzde 14’e düşürüldü.

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, Şansölye Angela Merkel’in hükümetine ve Alman vergi mükelleflerine “şirketimizin tarihindeki en ciddi mali krizde” gruba yardım ettikleri için teşekkür etti. Kurtarma, “100.000’den fazla işin” korunmasına yardımcı oldu.

Hükümet geçen Haziran ayında Lufthansa’nın kredi limiti ile uçmasını sağlamaya karar verdi, ancak grup sadece yaklaşık 3,8 milyar € kullandı.

Şansölye olarak Merkel’in yerini almaya hazır olan Maliye Bakanı Olaf Scholz, erken geri ödemeyi memnuniyetle karşıladı ve hükümetin Lufthansa hisselerinin satışından kar elde etmesinin muhtemel olduğunu söyledi. “Akıllı politikalar sonuç getirir” dedi.

lufthansa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here