Latest Posts

Load Master Mesleğini Tanıyalım

Türkiye’de hava kargo kavramı geliştikçe , Load Master kavramı da dikkat çekmeye başladı.

Özellikle Türk Hava Yolları’nın son bir kaç yıldır sektörden load master personeli alması , bu meslek grubundaki hareketlikiği arttırdı.

Load Master Sertifikası

Çünkü load master olabilmenin bazı koşulları olmakla birlikte , şirket içi eğitimlerle pekiştirilip uzmanlaşan kişilere Load Master sertifikası verilmektedir. Yani dışarıdan her hangi bir kurumda kursu yoktur.

Load Master Bulunduran Firmalar

Türk Hava Yolları ( Turkish Cargo ) , ACT Havayolları , ULS Havayolları ve MNG havayolları hali hazırda load master yetiştirip kendi kargo uçaklarında kullanmaktadır.

Load Master Nedir?

Havaş , Çelebi ve TGS gibi yer hizmetlerinde de harekat memuru, operasyon memuru ( operation supervisor ) veya Red Cap adıyla uçuşları koordine edip dengeli yükleme boşaltmadan da sorumludurlar.

Load Master konusunda uzman yükleme ve boşaltmadan sorumlu kişidir. Yolcu uçaklarında da load master olabildiği halde yolcu veya hava trafiği gibi uçuşun diğer konularıyla ilgilenmez.

Sadece kargo ve bagajın yükleme , boşaltması önceliğidir. Özel kargolar onun sorumluluğundadır. Mesleğin standart doumanların başında load sheet, trim sheet ve load plan ( yükleme planı ) gelir.

Kimler Load Master Olabilir?

Genelde yer hizmetlerinde görev yapmış harekat memurlarının , havayolunun kendi personelini yetiştirmesi yada az da olsa dışarıdan alınan personelin eğitimciler tarafından yetiştirilmesi ile bu meslek yol almaktadır. Ön lisans veya lisans mezununları, ingilizce yeterliliğine sahip adaylar arasından tercih edilmektedir.

Load Master Görevleri Nelerdir?

Dediğimiz gibi genelde kargo uçaklarında çalışırlar. Uçağın dengeli yüklenmesinin matematiksel hesabını “load and trimsheet” üzerinde yapar ve yükleme – boşaltma sürecinde gerekli kontrolü ve taKibi yapar.

Özel kargolar , tehlikeli maddeler , canlı hayvan taşımacılığı uzmanlık alanlarıdır. Mesleğin standart eğitimlerini almış olmaları gerekmektedir.

Diğer görevleri arasında ekibin ve uçağın gümrük evraklarının takibi ve görevlilere ulaştırılması da vardır.

Uçucu ekip ile hareket ederler. Yatıları ve harcırahları vardır. Ofis personeli gibi değil uçucu ekip gibi uçuştan uçuşa havalimanına gelirler.

Load Master Maaşları

2017 yılı itibariyle vede THY ‘den gelen taleplerle maaşlar sektörün üzerindedir. Eski ve yeni personel arasındaki maaş farkı artmıştır. Eskiden bu kadar sirkülasyon olmadığından daha durağan bir kariyer seçenekleri vardı. Maaşları avro veya dolar üzerindendir genelde. TL verenlere de rastlanabilir.

Yeni işe başlayan load masterlar yaklaşık bin avro maaş alabilmektedir. Yıla, tecrübeye ve pozisyona göre maaşlar 1500 -2000 avro üzerine çıkmaktadır. Artı uçuş harcıraları da mevcuttur.

Load Master İş İlanları

 

Gençler için ideal bir meslektir. Görev tanımı çok net çizilmiş, karışanı olmayan ve çok gezilen bir meslektir.

 

turkish cargo kompartman

Latest Posts

POPULER