Latest Posts

Korona aşılarının nakliyesine hazırlanmalıyız

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hükümetleri, COVID-19 için aşılar onaylandığında ve dağıtım için hazır olduğunda tam hazırlığı sağlamak için endüstri paydaşlarıyla dikkatli bir planlamaya başlamaya çağırdı. Birlik ayrıca, aşıların hava yoluyla taşınmasında potansiyel olarak ciddi kapasite kısıtlamaları konusunda uyarıda bulundu.

Hazırlık

Hava kargo, iyi kurulmuş küresel zamana ve sıcaklığa duyarlı dağıtım sistemleri aracılığıyla normal zamanlarda aşı dağıtımında kilit rol oynar. Bu yetenek, mevcut olduklarında COVID-19 aşılarının hızlı ve verimli bir şekilde taşınması ve dağıtılması için çok önemli olacak ve hükümetler tarafından yönetilen ve endüstri paydaşları tarafından desteklenen dikkatli planlama olmadan gerçekleşmeyecektir.

COVID-19 aşılarını güvenli bir şekilde sunmak, küresel hava kargo endüstrisi için yüzyılın misyonu olacak. Ancak dikkatli bir şekilde önceden planlama yapılmadan gerçekleşmez. Ve bunun zamanı şimdi. IATA’nın Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, hükümetleri, tesislerin, güvenlik düzenlemelerinin ve sınır süreçlerinin önümüzdeki devasa ve karmaşık görevlere hazır olması için lojistik zinciri boyunca işbirliğini kolaylaştırmada liderlik etmeye çağırıyoruz ”dedi.

“Tüm dünyaya verimli bir şekilde milyarlarca doz aşı ulaştırmak, tedarik zinciri boyunca son derece karmaşık lojistik ve programatik engelleri içerecektir. Aşı İttifakı Gavi’nin CEO’su Dr. Seth Berkley, “Güvenli ve uygun fiyatlı bir COVID-19 aşısının etkin bir şekilde küresel olarak piyasaya sürülmesini sağlamak için hükümet, aşı üreticileri ve lojistik ortaklarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Birliğin başındaki isim olan Juniac, koronavirüs aşılarının dağıtımını “yüzyılın misyonu” olarak niteledi.

Dünya genelinde koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken, olası etkili tedavi yönteminin dünya geneline dağıtılması konusu gündeme geldi.

Henüz etkili bir koronavirüs aşısı geliştirilmemiş olsa da, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) halihazırda hava yolları, havaalanları, küresel sağlık kuruluşları ve ilaç firmalarıyla küresel bir hava ikmal planı üzerinde çalışıyor.

Dağıtım programı, kişi başına yalnızca bir doz aşı gerektiğini varsayıyor.

“YÜZYILIN MİSYONU OLACAK”

IATA İcra Kurulu Başkanı Alexandre de Juniac, “Koronavirüs aşılarını güvenli bir şekilde sunmak, küresel hava kargo endüstrisi için yüzyılın misyonu olacak. Ancak bu, dikkatli bir şekilde önceden planlama yapılmadan gerçekleşmez.” dedi.

Dünyanın her yerine koronavirüs aşısı göndermenin “şimdiye kadarki en büyük ulaşım sorunu” olacağı kaydedildi.

8 BİN JUMBO JET TAŞIYACAK

Aşıların dünyaya dağıtılması için 8 bin adet Boeing 747 uçağa gereksinim duyulacağı belirtildi. Boeing 747’ler, Jumbo Jet olarak da biliniyor.

SICAKLIK ÖNEMLİ

BBC’nin haberine göre, havayolları, yolculu uçuşlardaki ciddi gerileme döneminde kargo taşımaya odaklanırken, aşı nakliyesi çok daha karmaşık bir sorun.

İlaçların taşınmasında 2 ila 8 santigrat derece arasında sıcaklığa ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, her uçağın aşı teslimatı için uygun olmadığı aktarıldı.

UÇAKLAR DÜZENLENECEK

Kargo taşımacılığıyla ilgili Glyn Hughes, “Prosedürleri iyi biliyoruz. Yapmamız gereken şey, uçakları gerekli olacak büyüklükte ölçeklendirmek.” diye konuştu.

Hughes, aşı üretim yeteneklerinden yoksun olan Güneydoğu Asya’nın bazı bölgeleri de dahil olmak üzere dünyanın belirli bölgelerine uçuşların kritik öneme sahip olacağına dikkat çekti.

“AFRİKA GENELİNDE AŞI DAĞITIMI İMKANSIZ”

IATA, kargo kapasitesi eksikliği, bölgenin büyüklüğü ve sınır geçişlerinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, Afrika genelinde aşı dağıtımının şu anda “imkansız” olacağını söylüyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin açıklamasında, “Aşılar çok değerli ürünler olacak. Gönderilerin hırsızlıktan korunmasını sağlamak için düzenlemeler yapılmalı.” denildi.

AŞI ÇALIŞMALARI

Dünya genelinde yaklaşık 140 aşı erken geliştirme aşamasında ve şu anda bunların yaklaşık iki düzinesi, insanlar üzerinde klinik deneylerde test ediliyor.

Aşılardan biri, ileri test aşamasında olan Oxford Üniversitesi tarafından geliştiriliyor.

covid havacılık e1589632281477

Latest Posts

POPULER