Latest Posts

KLM, Hollanda Hükümeti İçin Özel Bir Boeing 737 İşletiyor

82 / 100

KLM, Hollanda Hükümeti İçin Özel Bir Boeing 737 İşletiyor

KLM‘ in Hollanda Hükümeti İçin Özel Bir Boeing 737 İşlettiğini Biliyor muydunuz? Uçak, 2017’de önceden kullanılan Fokker 70’in yerini aldı.

2017’de Hollanda Hükümeti, VIP konfigürasyonlu Fokker 70’i emekliye ayırdığını ve onun yerine Boeing BB737 Business Jet ile değiştirdiğini duyurdu. Boeing 737-700 uçağından olan jet, rakiplerinin çoğundan daha geniş bir menzile sahip olduğu için özel jet müşterileri arasında popüler bir seçim. Bir iş jeti olarak yapılandırıldığında, 12 saat havada kalabiliyor ve dünyanın her yerine Amsterdam’dan tek durakla erişilebilir hale geliyor.

klm

Londra merkezli Boeing iş jeti uzmanı Altea ve endüstriyel tasarım mühendisi Robin Dunlop, 2019 yılında teslim edilmek üzere uçağın iç tasarımını yapmakla görevlendirildi. Projede ortaklaşa çalışılan Hoogerheide Hollanda merkezli uçak bakım ve tamamlama şirketi Fokker Techniek oldu.

Uçak pratik ve işlevsel olmalıydı


Proje verildiğinde, Hollanda Hükümeti Dunlop’a uçağın pratik ve işlevsel olması, abartılı veya lüks görünmemesi gerektiği söylendi. Dunlop, Birleşik Krallık’taki The Design Society ile proje hakkında konuşurken şunları söyledi:

Proje, daha önce teslim ettiğimiz birçok şahsa özel veya Orta Doğu merkezli tasarımdan farklıydı, çünkü bu bir Avrupalı hükümet projesiydi. İlgilenen tek bir paydaş değil, vergi ödeyen tasarım konusunda bilgili gözlemci bir ulus vardı. Hollandalılar tasarımlarını biliyorlar. – harika bir tasarım geçmişine ve Hella Congeries, Wieki Somers, Hester van Eeghen ve Marcel Wanders gibi uluslararası tanınmış tasarımcılardan oluşan olağanüstü bir ekibe sahipler. Ortak tema, Hollandalıların başkalarının olmadığı kadar kendileriyle dalga geçebilmeleri – yani temelde hükümet uçağına gerçekten biraz eğlence ve tuhaflık getirmek istedik. Karakteri olsun istedik, herhangi bir karakter değil, – Hollandalı karakteri.

Uçak üç kabine ayrılmış


Hollanda Devlet Boeing BBJ 737’deki yolcu alanı üç kabine bölünmüş: Hükümet yetkilileri tarafından konferans alanı ve yemek odası olarak kullanılan iki ön alan ve uçağın arkasında bulunan bir oturma alanı. Hollanda Hükümeti Boeing BBJ 737’de aşağıdaki özellikler bulunuyor.
Uçağa bindiğinizde, ana oturma alanına küçük bir koridor açılıyor. Koridorun bir tarafında deri kaplı mavi ve turuncu elbise askıları olan bir gardırop ve cam eşyaları koymak için kullanılan bir çekmece bulunmakta. Gardırobun karşısında, uzun yolculuklar için fazladan pilot gerektiğinde kullanılan iki adet yatar koltuk bulunmakta.

image 12

Kabinin ilk bölümüne girdiğinizde, uçağın devlet görevlilerinin çalıştığı ve yemek yediği ana çalışma alanına giriyorsunuz. Sadece altı koltuk ile uçağın en özel bölümüdür. Altı koltuğun tamamı yatar konumdayken, aynı zamanda uyuma alanı olarak da kullanılabiliyor. Televizyonlar, panjurlar, kabin aydınlatması ve sıcaklık dahil kabindeki tüm elektronik parçalar indirilen bir uygulama ile kontrol edilebiliyor. Özel jetteki tüm yemekler, 14. yüzyıl Çin porselenlerinden esinlenilmiş ikonik mavi ve beyaz Delftware porselenle servis ediliyor.
Ana konferans odasından sonra kabinde ilerleyerek, tuvalet masası ve duşakabin de bulunan banyolu suite, ana yatak odasına ulaşılıyor. Ebeveyn yatak odası yalnızca Hollanda kraliyet ailesi veya Başbakan ve üç yardımcısı gibi üst düzey hükümet yetkilileri tarafından kullanılmaktadır.

image 13

Uçağın orta bölümü, sekiz yatar koltuk ve iki büyük masa içeren ikinci bir konferans/yemek alanı içerir. Kanatların arkasında, 2+2 konfigürasyonunda düzenlenmiş 12 adet birinci sınıf koltuk bulunan uçağın ana oturma alanına geliyorsunuz. Uçağın bu alanı destek personeli ve medya için ayrılmış.

Hollanda Kralı bir pilot


Hollanda Kralı Willem-Alexander’ın pilot olduğunu biliyor muydunuz? 21 yıl boyunca, o zamanki Prens, KLM Royal Dutch Airlines için ayda iki kez yardımcı pilot olarak uçtu. Fokker 70 çift motorlu bölgesel jeti uçurmak üzere eğitilen Willem, sıradan bir kişi gibi Avrupa’da uçuş yaparken, asla kimliğini yolculara ifşa etmedi.

Hollanda Kralı, kendisini ve ailesini kraliyet toplantılarına katılmak üzere uçurabilmek için şimdi yeniden Boeing BBJ 737 eğitimi aldı.

İçerik, fotoğraflar:simpleflying,

Latest Posts

POPULER