82 / 100

Kiralık uçaklar havayollarının malı sayılacak

Tass haber ajansının Pazartesi günü bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , Rus havayolları tarafından kiralanan yabancı uçakların havayollarının mülkü olarak tescil edilmesine izin veren bir yasayı imzaladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra uygulanan yaptırımlar , finansal kiralama şirketlerine Rus havayolları ile anlaşma yapmamaları için 28 Mart’a kadar süre tanıdı.

Alınan karar, yaptırımlar başlamadan önce 500’den fazla jeti geri almak isteyen kiralama şirketleri ve kredi verenler için yeni bir engel oluşturdu.

Rusya’da uçan yaklaşık 980 ticari uçaktan 776 tanesi kiralık ve bunların 515 tanesi yurtdışından kiralama. Bunların neredeyse tamam Bermuda tescilli ve birkaç tane de İrlanda var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan yasa tasarısı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında uygulanan Batı yaptırımları, kiralama şirketlerine 28 Mart’a kadar 10 milyar dolarlık uçaklara el koymaları için süre verirken, küresel havacılık endüstrisini sarstı.

Rusya’nın Batı yaptırımlarıyla mücadele önlemlerinin bir parçası olan yeni yasa, “sivil havacılık alanındaki faaliyetlerin kesintisiz işleyişini sağlamayı” hedeflediğini söylüyor.

Hareket, Rusya’da faaliyet gösteren neredeyse tüm yabancı tarafından kiralanmış jetlerin kayıtlı olduğu Bermuda ve İrlanda’daki havacılık yetkililerinin bu uçaklar için uçuşa elverişlilik sertifikalarını askıya aldıklarını söylemelerinin ardından geldi.

kiralık uçaklar
kiralık uçaklar