Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkKöşe Yazıları

“Kıdemli Amir “(purser)in Kabin Ekibinde Nasıl Bir Rolü Var?

84 / 100

“Kıdemli Amir “(Purser)in Kabin Ekibinde Nasıl Bir Rolü Var?

Avrupa’daki havayollarının çoğunda Kıdemli Kabin Amiri olarak adlandırılan pozisyon. Bazı havayolları “Baş Mürettebat/görevli” veya “Kabin Yöneticisi” , Cabin chief “kabin şefi” terimi de kullanılıyor, ancak başka terimler de var, hepsi aynı “Purser” pozisyonuna atıfta bulunuyor.


Purser, uçak kabininde diğerlerini yöneterek, yolcu deneyimini geliştiren lider bir rol oynar.

Uçuşta “purser” sözünü sık sık duyarız, ancak bu rol gerçekte nedir? Purser, ek yönetim sorumlulukları ve görevleri de üstlenen, tam eğitimli bir kabin ekibi üyesidir. Bu makale, bu rolü ve ilginç kökenini de araştırıyor.

amir

Purser nedir?


Bazı ticari uçuşlarda, kabin ekibi ekibinin bir parçası olarak bir Purser bulunur. Bazı havayollarında farklı bir isim kullanabilir, ancak bu kişi esasen kabin ekibinden sorumludur. Ayrıca kabin güvenliği, yolcu deneyimi ve uçuş evraklarının çoğunun sorumluluğu ondadır. Purser’lar genellikle kabin görevlisiyken yükselen ve her zaman tam eğitimli, kalifiye uçuş görevlileridir.

Uçak kapasitesine, uçuş uzunluğuna ve kabin ekibinin sayısına bağlı olarak, bir uçuşta birden fazla purser olabilir. Örneğin, amirler ayrı sınıflara ve kabinlere bakarken, bir kıdemli kabin amiri de liderlik sorumluluğunu üstlenebilir. Havayoluna bağlı olarak burada başka terimler de duyabilirsiniz – örneğin kabin servis direktörü, uçak içi servis müdürü veya uçuş servis müdürü. Bir purser’ın kıdemi, pilotlarda olduğu gibi, genellikle üniformasından da anlaşılır.

amir

Purser’ın rolü


Purser, normal kabin ekibine göre ek roller üstlenir. Sorumlu olduğu görevler havayoluna, bölgeye ve uçuş türüne göre farklılık gösterir. Aşağıdaki bilgilerden bazıları, KLM tarafından purserları için verilen açıklamalara dayanmaktadır.

Purser’ın görevleri uçuştan önce başlar. Uçuş ve yolcu bilgilerini gözden geçirecek, özel gereksinimleri dikkate alacak ve gerektiğinde gate ve yer ekibi ile koordineli çalışacaklardır. Ayrıca uçuştaki diğer kabin görevlilerinin iş paylaşımını da planlarlar.

Uçuş sırasında purser, ekibe ve yolcu deneyimine liderlik eder. Bu sorumluluklar, yolcu anonslarını yapmayı, mürettebat operasyonlarını ve hizmetini yönetmeyi, kokpit ekibiyle irtibat kurmayı da içerir. Ayrıca rahatsız edici yolcular, tıbbi sorunlar ve hatta gergin yolcular dahil olmak üzere herhangi bir özel durumda da devreye girerler. Aslında uçaktaki sorun çözücüdür diyebiliriz.

Son olarak, uçuş sırasında ve sonrasında birçok idari görevin sorumluluğunu da üstleneceklerdir; uçuş sırasındaki duty free satışlarını kaydetmek, kabin sorunlarını veya kusurlarını bildirmek ve ekip belgelerini veya yorumlarını tamamlamak gibi.

amir

Terimin kökeni nereden geliyor?


“Purser” terimi, “kabin görevlisi” nden çok daha uzun süredir kullanılmaktadır. Havacılıktaki birçok şey gibi, kökeni denizciliğe dayanır. Bir geminin purser’ı, geleneksel olarak gemideki parayı idare etmekten sorumlu kişiydi. Gemi personeli ve aşçılar da dahil olmak üzere diğer mürettebat üyelerinin sorumluluğunu üstlenirdi.

Yiyecek içecek ile kabin ekipmanı ve malzemeleri de dahil olmak üzere gemiye gelen malzemelerin sorumluluğu onlardaydı.

Bu görev bugün modern gemilerde halen devam ediyor. Her ne kadar büyük yolcu gemilerinde, purser’ın bir ekibi ve bir ofisi olması daha olasıysa da, bu ofis hala gemideki parasal yönetimin sorumluluğunu üstleniyor.

İçerik: simpleflying.com

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu