Latest Posts

KAHRAMANMARAŞ İÇİN TARİH UÇUŞ GERÇEKLEŞTİ

Kahramanmaraş Havalimanı’nda gümrük departmanının açılmasının ardından kente yurt dışından ilk uçak İngiltere’nin başkenti Londra’dan geldi.

Kahramanmaraş tarihinde Avrupa’dan ilk defa bir yolcu uçağı Kahramanmaraş’a iniş yaptı. Kahramanmaraş Havalimanına gelen yolcuların yakınları heyecanlı oldukları gözlemlenirken, 4 saatlik yolculuğun arından uçak Kahramanmaraş Havalimanına iniş yaptı.

Yolcuların yakınlarıyla birlikte havalimanında bekleyen ve yolcuları karşılayan Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, mutlu olduklarını ve bu gibi uluslararası uçuşların devamının geleceğini ifade etti. Güvenç, “Şehrimizin çocuğu ve bu işlerle uğraşan Selahattin Pınarbaşı, beni aradı ve böyle bir çalışmalarım var.

Birçok yere yolcu taşıdıklarını ve Kahramanmaraş’a da yolcu getirmek istediklerini söyledi. Son sorunları hallettikten sonra ulaştırma bakanımız ile görüşüp insanlar kendi evine Londra’dan indi. Mutluğu hepimiz birlikte gördük” diye konuştu.

Organizeyi yapan turizmci işadamı Selahattin Pınarbaşı, gerekli izinlerin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’dan Kahramanmaraş’a her hafta en az bir uçak indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kahramanmaraş merkezli bir turizm rotası çizdiklerini ve turizm gezilerinin ardından tekrar Kahramanmaraş’tan Londra’ya uçağın kalkacağını belirten Pınarbaşı, “Biz kendi aramızda bu projeyi gerçekleştirdik ve ondan sonra ben vekilimizi aradım. Sağ olsunlar bizi çok sıcak karşıladılar. Herhangi bir sorun yaşamadan uçuşumuzu gerçekleştirdik ve herkes çok mutlu.

Londra’da 500 bin Türk vatandaşı yaşıyor ve 100 bini Kahramanmaraşlı. Burada bütün ilçelerimizden vatandaşlarımız neden direk kendi şehrine gelmesin. Benim projelerim var ve gereken desteği gördükten sonra seve seve risk almaya devam edeceğim” diye konuştu.

Elif Kalemci isimli yolcu ise, “İlk defa yakına gelmenin mutluluğu ile heyecanlıyız. Direk memleketimize geldik, gayet rahat bir uçuş yaptık yaklaşık 4 saat uçtuk ve rahat bir şekilde memlekete indik” diye konuştu.

İngiltere’den gelen yolculara MADO tarafından dondurma ikram edilirken, Büyükşehir Belediyesi ve Onikişubat Belediyesi tarafından da çiçek ve gül takdim edildi.

BU HAVAALANINA ULUSLARARASI İNİŞLERİN YAPILMASINI DEVAM ETTİRECEĞİZ’

Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Milletvekili olarak gururlu ve mutlu olduğunu belirterek, “Hamdolsun bir şey başardık. Biz ilk defa 2.5 yıl önce Sayın Bülent Tüfenkçi Ticaret Bakanıyken buranın gümrüklü kapı haline gelmesini sağladık. Uzun görüşmelerden sonra sayın bakanın onayıyla onu sağlamıştık. Bugün ise Avrupa’dan charter seferini Londra’dan non-stop olarak havaalanımıza indirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimizin çocuğu, bu işlerle iştigal eden Selahattin bey beni aradı, “Birçok vilayete non-stop yolcu götürüyoruz ama Kahramanmaraş’ımıza daha olmadı bize destek olun” dedi. Biz de bütün gücümüzle yanında olacağımızı söyledik. Hafta sonu Ulaştırma Bakanımıza bizzat Selahattin beyin talebini ilettik. Bakanımıza da teşekkür ediyorum direkt talimat verdi ve insanlarımız kendi evine Londra’dan direkt indi. Bu havaalanına uluslararası inişlerin yapılmasını devam ettireceğiz. Şehrimiz buna layıktır” diye konuştu.

‘KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN’

Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı ise Londra’dan gelen uçağın yurt dışından direkt uluslararası uçuşla Kahramanmaraş Havaalanı’na inen ilk uçak olduğunu belirterek, “Kahramanmaraş için önemli bir gün, önemli bir tarih. Bunu hak ediyordu. Yıllardır gerçekleştirilen çalışmalarla da mevcut altyapısıyla, kültür turizm alanında değerleriyle, doneleriyle Kahramanmaraş’ın büyük bir şehir olduğunu ve her türlü organizasyona, çalışmaya cevap verebileceğini ifade ediyorduk. Nitekim bugün bir ilk gerçekleşiyor Kahramanmaraş için. Emeği geçen tüm devlet büyüklerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

‘SEVE SEVE RİSK ALMAYA HER ZAMAN HAZIRIM’

Selahattin Pınarbaşı da desteklerinden dolayı Celalettin Güvenç’e teşekkür ederek, “Londra’da yaklaşık 500 bin Türk vatandaşı yaşıyor ve bunun yaklaşık 100 bini Kahramanmaraşlı. Neden olmasın, potansiyel var. Afşinlisi, Pazarcıklısı, Elbistanlısı, Göksunlusu neden Londra’dan direkt kendi şehirlerine gelmesinler. Benim projelerim var ve bu anlamda gereken ilgiyi, desteği görürsek seve seve risk almaya her zaman hazırım” şeklinde konuştu.

Gurbetçiler de İngiltere’den Kahramanmaraş’a gelebilmek için çoğunlukla İstanbul’a indiklerini, ondan sonra ikinci bir uçak ya da karayolunu kullanarak Kahramanmaraş’a geldiklerini belirterek, “Direkt uçuş çok iyi oldu. Londra’dan Kahramanmaraş’a direkt uçuşların devamını bekliyoruz” dedi.

kaynak https://www.yenihaberden.com/kahramanmaras-tarihinde-yurt-disindan-gelen-ilk-ucak-torenle-karsilandi-1566308h.htm

Kahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandı
Kahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandıKahramanmaraş tarihinde yurt dışından gelen ilk uçak törenle karşılandı

Latest Posts

POPULER