Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayolu

Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

83 / 100

Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

Uçakta alkol servisi söz konusu olduğunda uçuş görevlilerinin hangi yetkileri var?

Bazıları için havaalanında bir kadeh şarap ya da uçakta soğuk bir bira, seyahat deneyiminin neredeyse zorunlu bir parçası gibidir. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerle çok fazla alkol tüketen ve agresif davranışlar sergilemeye başlayan küçük bir azınlık var. En iyi ihtimalle bu yolcular, mürettebat ve uçaktaki diğer yolcular için hoş olmayan deneyime yol açarken, en kötü ihtimalle de ciddi bir güvenlik sorununa dönüşebilirler.

Zaman zaman dünya medyasında bu tip yolcuların rahatsız edici görüntülerinin paylaşıldığı haberler görüyoruz. Bazı uçuşlar, rahatsız edici davranışlar açısından diğerlerinden daha kötü bir üne sahip ( rota, günün saati ve yılın zamanına bağlı olarak). Rötarlı uçuşlar ve yolcuların uçağa binmeden önce havalimanı barlarında daha fazla zaman geçirdikleri akşam uçuşları, özellikle zorlayıcı olabiliyor.

Havayolları, çalışanlarını kabindeki durumları yönetme ve etkisiz hale getirme konusunda güçlendiriyor, onları bunu yapmak için gerekli araç ve becerilerle donatıyor ve günümüzün uçuş görevlileri, çok fazla alkol tüketmiş olabilecek yolcuları tespit etme konusunda iyi eğitimli.

uçakta, Kabin Ekibi
Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

Uçakta sarhoş olmak yasa dışı mı?
ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) kuralları, yolcuların havayolu tarafından kendilerine sunulmadığı sürece uçakta alkol almasını yasaklar. Ayrıca, taşıyıcıların zaten sarhoş olduğuna inandıkları kişilere daha fazla alkol vermesini de engellerler. Dünyadaki kanunların büyük çoğunluğu aynı.

Birleşik Krallık’ta, Hava Seyrüsefer Emri 2000’in 65(1) maddesi, “bir kişinin sarhoşken herhangi bir uçağa binemeyeceğini veya herhangi bir uçakta sarhoş olmayacağını” belirtir. Ancak yönetmeliklerde belirli bir sınır belirtilmemesi durumu yoruma açık bırakmaktadır.

Havayolları ne diyor?
Her havayolu şirketinin alkol politikasının ayrıntıları biraz farklılık gösterebilse de, uçuş görevlileri normalde ilk eğitimlerinin bir parçası olarak rahatsız edici durumlarla başa çıkmak için özel eğitimden geçerler. Bunda genellikle özellikle alkolle bağlantılı durumlara odaklanır.

Genel bir kural olarak, uçuş görevlileri uçuş sırasında herhangi bir zamanda alkol satışını reddetme hakkına sahiptir. Uçakta alkol satışı havayolları için önemli bir yan gelir kaynağı olmaya devam etse de, hiçbir satış uçağın, yolcularının ve mürettebatının güvenliğinden daha önemli değildir.

uçakta, Kabin Ekibi
Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

Yolcuların uçakta kendi alkollerini tüketmeleri de yasaktır ve alkollü içeceklere el konulabilir ve uçuş süresince kilitli tutulabilir. Yalnızca mürettebat tarafından sunulan alkolün tüketilmesi, mürettebatın rahatsız edici olabilecek yolcuları daha iyi takip etmesini ve alkol alımını buna göre sınırlandırmasını sağlar. Bu tür düzenlemeler uçak içi satış broşürlerinde ve mürettebattın uçak içi duyurularında belirtilir.

Air India, uçuş görevlilerine yönelik politikasını ve desteğini son zamanlarda netleştiren bir havayolu şirketidir. Geçen yıl sarhoş bir yolcunun başka bir yolcunun üzerine işediği iddia edilen ve şimdilerde kötü şöhrete neden olan olayın ardından, havayolunun politikası aşağıdaki gibi:

“Air India, kabin ekibine, bir misafirin kendi içkisini içtiği durumlarda ve misafirin alkolün uçağa, uçaktaki kişilere (mürettebat veya misafirler) veya konuğun kendisine tehlike arz edecek ölçüde alkolden etkilendiğine inandığında, uçağa biniş/içki servisini reddetme veya alkolü elinden alma yetkisi veriyor. ”

United Airlines ve Southwest Airlines dahil olmak üzere bir dizi havayolu, pandemi nedeniyle uçakta alkol servisini veya satışını durdurmuştu. Ancak, bu geçici bir önlemdi ve daha sonra normal hizmetler geri getirildi.

Takım çalışması
Uçuş görevlileri, alkole bağlı rahatsız edici yolcu olaylarını önlemekte tek başına sorumlu değildir – yer personelinin de zaten sarhoş olan yolcuların uçağa binmelerini en başta önlemede rolü vardır. Yerde bu tip durumlarla başa çıkmak daha kolay olabilir. Yine de, kapı görevlileri ve yolcular arasındaki etkileşim normalde saniyelerle sınırlı olduğundan, yolcunun durumu her zaman kolayca anlaşılamıyor.

İçerik:simpleflying

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

Kabin Ekibi Sarhoş Yolculara Alkol Vermeyi Reddedebilir mi?

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu