Latest Posts

Jet Yakıtı Fiyatındaki Artış Havayollarına Baskı Yaratıyor

76 / 100

Jet Yakıtı Fiyatındaki Artış Havayollarına Baskı Yaratıyor

Yakıt, havayollarının günlük harcamalarının önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu yıl jet yakıtı fiyatlarındaki önemli artış, bu maliyetin daha da büyüdüğü anlamına geliyor. Havayolu endüstrisi, küresel seyahat krizinden kurtulmak için mücadele ederken, artan jet yakıtı fiyatları, havayollarının başa çıkması gereken bir başka büyük engel haline geliyor.

Jet yakıtı fiyatı 12 ayda yüzde 70 arttı


IATA‘nın jet yakıtı fiyat monitörü, 14 Ocak Cuma günü kapanışta jet yakıtı varilini 102,90 ABD Doları olarak fiyatladı. Bu, önceki Cuma günkü kapanış fiyatına göre %5,6, geçen aya göre %18,7 ve geçen yıla göre yüzde 70,1’lik bir artışı yansıtıyor.

jet yakıtı

Jet yakıtı ham petrolden elde edilir ve çoğu ham petrol ABD, Suudi Arabistan, Rusya, Kanada ve Çin’den gelir. Jet yakıtı, nafta, benzin veya kerosen gibi çeşitli ham petrol petrol damıtma ürünlerinin harmanlanması ve rafine edilmesiyle yapılır. Uçak yakıtları, toplam küresel rafineri yakıt üretiminin yaklaşık %6’sını oluşturmaktadır.

OAG (1929’dan bu yana hava seyahat ekosisteminin küresel seyahat verileri sağlayıcısıdır) son 12 aydaki fiyat artışının dünya çapındaki havayollarının yakıt faturalarına 48,9 milyar dolar eklediğini söyledi. IATA, havayollarının bu yıl yakıt faturalarına 61,5 milyar dolar daha ekleneceğini tahmin ediyor.

Ufukta jet yakıtı fiyatında bir gerileme yok


Jet yakıtı fiyat artışını tetikleyen şey, yedi yılın en yüksek seviyelerine ulaşan ham petrol fiyatları. Petrol fiyatları, yalnızca fiili arz sorunlarına değil, arz sorunlarını tehdit eden jeopolitik kaygılara da duyarlıdır.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) yetkilileri, ham petrol fiyatının yakın zamanda önemli ölçüde düşmesinin olası olmadığına inanıyor.

jet yakıtı

Riskten korunma, jet yakıtı sancısını hafifletmeye yardımcı olabilir


Çoğu hava yolu şirketi, riskten korunma işlemi yoluyla önceden yakıt satın alır. Riskten korunma, bugünden gelecekteki yakıt teslimatları için teslimat tarihinde ödenecek spot fiyattan daha düşük bir fiyatla ödeme yapmayı içerir.

Jet yakıtı fiyatları, bir havayolu işletmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ticari hava yollarının çoğunda, jet yakıtı satın almak veya almamak için fiyat noktalarını tespit eden şirket içi uzmanlar bulunur. Ancak mevcut ortamda bile, artan jet yakıtı fiyatları, havayolu endüstrisinin diğer sorunlarına bir alternatif oldu.

Artan jet yakıtı fiyatları, havayolu patronlarının mücadele etmek zorunda olduğu, azalan yolcu talebini de içeren, zorlu bir çalışma ortamının bir parçası. Zorlu birkaç yıldan sonra, bir havayolu işletmek 2022’de pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

Jet Yakıtı Fiyatındaki Artış Havayollarına Baskı Yaratıyor 4 Aralık 2022

İçerik: simpleflying.com

Latest Posts

POPULER