Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

İGA İstanbul Havalimanı’dan dünyada ilk olan uygulama

İGA İstanbul Havalimanı’dan dünyada ilk olan uygulama

Dünyanın en önemli küresel aktarma merkezi olan İGA İstanbul Havalimanı, dijitalleşme stratejisi doğrultusunda geliştirdiği ve dünyada bu seviyedeki (Level 3) ilk uygulama olan Gelişmiş Yer Hareketleri Rehberlik ve Kontrol Sistemi (A-SMGCS) teknolojisinin “Yönlendirme Servisini” hayata geçirdi. Sistem, ileri seviye durum farkındalığı ve operasyonel kontrol için en iyi entegrasyonu sağlamasıyla dikkat çekiyor.

İGA İstanbul Havalimanı'dan dünyada ilk olan uygulama 22 Haziran 2024

Daha sürdürülebilir bir havalimanı için; havacılık sektöründeki yeni teknolojilerin, mevcut uygulamalara ve prosedürlere hızlıca adaptasyonu konusu gün geçtikçe önemini artırıyor. İGA İstanbul Havalimanı da bu doğrultuda gerekli planlama çalışmalarını, Eurocontrol şartnamelerine ve Eurocae performans kriterlerine %100 uyumlu, ulusal ve uluslararası kurumların kuralları çerçevesinde, tüm paydaşların ihtiyaçlarını optimize ederek; havayolları, diğer havalimanları, uçak üreticileri ve sektörün dinamik yapısına uygun alt gruplar ile birlikte ortak çalışmalarla yürütüyor.

Artan uçuş trafiğiyle; en yüksek güvenlik seviyesini koruyarak aynı zamanda mevcut pist ve taksi yolları kapasitesini maksimize etmeyi amaçlayan İGA İstanbul Havalimanı, dünyada bu seviyedeki (Level 3) ilk uygulama olan Gelişmiş Yer Hareketleri Rehberlik ve Kontrol Sistemi (A-SMGCS) teknolojisinin “Yönlendirme Servisini” hayata geçirdiğini açıkladı.

İGA İstanbul Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Eurocontrol PRC Üyesi İsmail Hakkı Polat’ın sunumunu yaptığı A-SMGCS lansmanına DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cengiz Paşaoğlu, Avrupa Komisyonu DG Move Genel Müdürü Henrik Hololei, SESAR JU İcra Direktörü Andreas Boschen, Eurocontrol DG Danışmanı Haydar Yalçın, AHEN ve SAAB şirketlerinin de üst düzey yetkilileri katıldı.

İGA İstanbul Havalimanı'dan dünyada ilk olan uygulama 22 Haziran 2024

Tüm paydaşlar için kazan & kazan durumu söz konusu

İstanbul Havalimanı’nda 3 ana pist, 2 yardımcı pist, 178 adet taksi yolu, 367 stand ile 14 milyon m2 PAT sahası ile İstanbul Havalimanı tüm hava tarafı operasyon alanını kapsayan A-SMGCS sisteminin, 2018’den bu yana kullanımda olduğunu belirten İsmail H. Polat, sistemin tüm fonksiyonlarının DHMİ Seyrüsefer ve Elektronik Daire Başkanlıkları, İstanbul Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ekipleri, endüstri paydaşımız AHEN – SAAB mühendisleri ile ortak geliştirildiğini ve İGA İstanbul Havalimanında 7/24 operasyonda olduğunu belirtti. “Uçakların ve araçların hareketini her koşulda ve trafik yoğunluğunda destekleyen bir sistem olan ‘Gelişmiş Yer Hareketleri Rehberlik ve Kontrol Sistemi’ (A-SMGCS), İGA İstanbul Havalimanı’nda gelişmiş, ileri seviye durum farkındalığı ve operasyonel kontrol için en iyi entegrasyonu sağlıyor. Dijitalleşme stratejimiz doğrultusunda, bu seviyedeki (Level 3) ilk uygulama olan ‘Gelişmiş Yer Hareketleri Rehberlik ve Kontrol Sistemi’ (A-SMGCS) teknolojisini hayata geçirdiğimiz için heyecanlıyız” diyen Polat, sistemin havalimanı işletmecilerine daha güvenli, havayolu taşımacılığı şirketlerine daha verimli bir operasyon sağlarken, yolculara da kısa taksi süreleriyle daha hızlı ulaşım imkânı sunduğuna dikkat çekti.

İGA İstanbul Havalimanı'dan dünyada ilk olan uygulama 22 Haziran 2024

A-SMGCS konsepti dört aşamadan oluşuyor

A-SMGCS ile hava durumundan bağımsız, durumsal farkındalığı da kaybetmeden hava tarafı operasyonlarında Gözetim (Seviye 1), Emniyet Desteği (Seviye 2), Yönlendirme (Seviye 3) ve Rehberlik (Seviye 4) hizmetleri sağlanmakta ve hava tarafı operasyonlarındaki tüm paydaşların performansı da takip edilebilmektedir. A-SMGCS sistemi ile hava aracı ve yer aracının konumunu, kimliğini ve takibi sağlanmakta ve özellikle her koşuldaki hava şartlarında yer hareketi operasyonlarının güvenliğini ve verimliliğini artırılması amaçlanmaktadır. A-SMGCS sistemi, tüm fonksiyonları ile başta operasyonel verimlilik olmak üzere havalimanı kapasite yönetimi, emisyon ve gürültü etki azaltımı gibi benzeri tüm süreçlerin etkin şekilde yönetilmesine yardımcı olmaktadır.

Dünya genelinde A-SMGCS sistemleri gerek altyapılarının uygun olmaması gerekse altyapı iyileştirme yatırımlarının yüksek olması nedeni ile genelde Seviye 2 düzeyinde limitli kullanımda kalmaktadır. İstanbul Havalimanı’nda uygulanan Seviye 3 (Yönlendirme- Her bir uçak/araç için en etkin rotanın belirlenmesi) ve alt yapısı hazırlanan Seviye 4 (Rehberlik-Pilot ve yer araç sürücülerinin tahsis edilen yolu takip etmesinin sağlanması) ile birlikte uçakların optimum taksi yollarının kullanılmasının sağlanması, uçak yer hareketlerinin daha güvenli ve verimli olması ile birlikte karbon salınımının azalması kaçınılmaz olacaktır.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu