Latest Posts

ICAO Raporu: Küresel Kaza Oranı Yaklaşık %10 Düştü

86 / 100

ICAO Raporu: Küresel Kaza Oranı Yaklaşık %10 Düştü

ICAO’ya göre, dünya çapında dört kazada 104 ölüm meydana geldi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) 2022 Güvenlik Raporuna göre, geçen yıl küresel kaza oranı 2020’ye göre %9,8 düşerek milyon kalkış başına 2,14’ten 1,93’e düştü. Bu aynı zamanda son beş yılın en düşük kaza oranı oldu.

xIcao

Güvenlik artıyor mu?

ICAO tarafından geçen hafta yayınlanan son rapora göre, 2021’de, planlı ticari operasyonlarda 48 kaza bildirildi ve bunların yalnızca dördü ölümlü kazaydı. 2021’deki ölümler, 2020’deki rakamlara göre %66 düştü, ancak ölümlerin meydana geldiği kazaların sayısı dörtte sabit kaldı.

Icao

ICAO Genel Sekreteri Juan Carlos Salazar, “Bu sonuçlar çok olumlu ve cesaret verici ve hava taşımacılığının mevcut küresel koşullarda bile en güvenli ulaşım şekli olduğunu bir kez daha teyit ediyor” dedi ve ekledi;

“2021’de tarifeli ticari uçuşlar neredeyse %11 arttı, ancak bu milyonlarca uçuşun yeniden başlamasına, kaynak azlığına ve bugün havayolu ve havalimanı operatörlerinin karşılaştığı diğer birçok operasyonel zorluğa rağmen, hava taşımacılığındaki herkesçe ve uzun süredir benimsenen güvenliğe olan bağlılık,  yolcuların ve mürettebatın sağlığı, güvenliği değişmez kuraldır.”

2021 son beş yıldaki en düşük kaza oranına ve en az kaza sayısına (48) sahip, ancak en az can kaybı 2017’de 50 kişi olarak kayıtlara geçti. (geçen yıl 104 kişi ).

Icao

2021’deki kazalar

2017 ve 2021 yılları arasında yıllık kaza sayısında azalma görülüyor. Bu dönemde kaydedilen en yüksek rakam, 114 kaza ile 2019 yılında gerçekleşti. 2020 ve 2021’de kaza sayısı önemli ölçüde azaldı; ancak bu dönem, COVID-19 pandemisi ile yolcu ve uçuş trafiğindeki önemli düşüşten de etkilenmiştir.

ICAO’ya göre 2021’de dört ölümcül kaza meydana geldi. Bu kazalar sırasıyla Asya-Pasifik (APAC) bölgesinde bir kaza, Doğu ve Güney Afrika (ESAF) bölgesinde bir kaza ve Avrupa ve Kuzey Atlantik (EUR/NAT) bölgesinde iki kaza olmak üzere gerçekleşti. 104 ölüm vardı (APAC’de 62, ESAF’ta 10 ve EUR/NAT’ta 32). Bu ICAO rakamları, 2021’de 121 ölümle sonuçlanan yedi ölümcül kaza olduğunu söyleyen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA)  bu yılın başlarında yayınladığı verilerle uyuşmuyor.

 

2021’deki en ölümcül kaza, Sriwijaya Air’e ait Boeing 737-500’ün okyanusa düşmesiyle Endonezya’da gerçekleşti. 62 ölüm vardı. Geçen yıl en ölümcül ikinci kaza Rusya’da kaydedildi. Kamçatka Havacılık İşletmesi’ne ait bir Antonov An-26 uçağı, Palana Havalimanı’na inmeden hemen önce kayboldu. 26 kayıp vardı.

Icao

Emniyet ve güvenliğin ele alınması

 

ICAO Konseyi Başkanı Salvatore Schiacchitano, 2022’de dünya çapında görülen olumlu güvenlik performansının kısmen ICAO Konseyi’nin Havacılık Kurtarma Görev Gücü tarafından belirlenen pandemi müdahalesi ve kurtarma tavsiyelerinden kaynaklandığını söyledi. Bununla birlikte, dünya çapında havayolu endüstrisi, geliştirilmiş standardizasyon, uygulama ve izleme yoluyla emniyet performansının iyileştirilmesini ve operasyonel emniyet riskinin azaltılmasını vurgulamaya devam etmelidir.

Bu yılın başlarında, IATA Genel Müdürü Willie Walsh şunları söyledi:

“Güvenlik her zaman en yüksek önceliğimizdir. Geçen yıl uçuş sayılarında 5 yıllık ortalamaya kıyasla yaşanan ciddi düşüş, oranları hesapladığımızda her kazanın etkisini büyüttü. Bununla birlikte, 2021’de çok sayıda operasyonel zorluk karşısında, sektör birkaç temel güvenlik metriğini geliştirdi. Aynı zamanda, tüm bölgeleri ve operasyon türlerini küresel güvenlik performansı seviyelerine getirmek için önümüzde çok iş olduğu açık.”

İçerik:simpleflying

 

Latest Posts

POPULER