Latest Posts

IATA ve ACI, AB İçi Seyahat Kısıtlamalarının Kaldırılmasını İstiyor

83 / 100

IATA VE ACI, AB İÇİ SEYAHAT KISITLAMALARININ KALDIRILMASINI İSTİYOR

IATA(Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ) ve ACI (Uluslararası Havalimanları Konseyi) , AB içerisinde tüm COVID Seyahat Kısıtlamalarının kaldırılmasını istiyor.

ACI EUROPE (Uluslararası Havalimanları Konseyi) ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), tüm test şartları da dahil olmak üzere, AB içi ve Schengen bölgesi seyahatleri için, geçerli olan tüm COVID kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında bulundu. Bu, kapalı ortamlarda artık maske takmanın gerekli olmadığı ülkeler arasında, seyahat sırasında maske takmayı bırakmayı da içeriyor.

COVID-19 ve özellikle Omicron varyantı, şu anda tüm Avrupa’da yaygın ve popülasyon bağışıklığı, özellikle aşılanmış kişiler için hastaneye yatış veya ölüm riskini önemli ölçüde azalmıştır. Devletler, diğer koronavirüs varyantları ve bulaşıcı hastalıklar için yaptıkları gibi, halk sağlığını korumak için gözlemleme stratejileri benimsiyor.

seyahat kısıtlaması

Birçok Avrupa devleti, sosyal etkinliklere katılmak için sağlık belgeleri sağlama veya kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu gibi yerel COVID kısıtlamalarını kaldırdı. Temaslı takibi bırakılıyor ve uluslararası seyahat için PLF gereksiz hale getiriliyor. Avrupa ülkeleri kısıtlamaları kaldırdıkça, benzer kısıtlamaları hava taşımacılığından da kaldırmak mantıklıdır.

IATA ve ACI EUROPE, hava taşımacılığı kurallarının yerel düzenlemelerle uyumlu hale getirilmesini destekleyen kanıt sundu.

OXERA/Edge Health tarafından yayınlanan yeni araştırma (pdf), yeni bir varyant keşfedilse ve seyahat kısıtlamaları hemen getirilse bile, bunun enfeksiyonların zirvesini yalnızca maksimum dört gün geciktirdiğini gösteriyor.

Gerçekte, yeni bir varyant ortaya çıktığında, tanımlandığında ve kısıtlamalar getirildiğinde, varyant muhtemelen dünyada zaten dolaşımda oluyor. Kısıtlamaların tanımlanma tarihinden itibaren bir hafta geciktiği bir senaryoda, 100.000 kişi başına enfeksiyondaki zirve sadece iki gün erteleniyor. Bu nedenle, hava yolculuğu üzerindeki olumsuz etkinin neden olduğu önemli sosyal ve ekonomik zarar, bu göz ardı edilebilir sağlık yararlarından daha ağır basmaktadır.

seyahat kısıtlamaları

IATA Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rafael Schvartzman, “11 Mart’ta, DSÖ’nün COVID-19’un küresel bir salgın olduğunu açıklamasının tam ikinci yılı doldu. Sınır kısıtlamalarının etkisiz olduğuna dair artan kanıtlar gördük. OXERA ve Edge Health’in en son araştırması, bir varyant oluşup kısıtlamalar uygulandığında, sınır ötesi iletimin zaten gerçekleşmiş olacağını doğrulamaktadır. Avrupa’nın nüfus bağışıklığı güçlüdür ve COVID-19 artık esasen endemik bir hastalıktır. COVID gözlemine odaklamanın ve kalan AB içi kısıtlamaları kaldırmanın zamanı geldi. Bu, insanların seyahat etme özgürlüğüne kavuşmasını sağlayacak, Avrupa hava taşımacılığı ve seyahat sektörlerini de destekleyecek” dedi.

seyahat kısıtlamaları

ACI EUROPE Genel Müdürü Olivier Jankovec, “Bugün yayınlanan bağımsız araştırma ve modelleme, hükümetlerin kısıtlamaları hem bugünkü hem de gelecekteki herhangi bir varyant türü için güvenle kaldırabileceğini gösteriyor. Seyahat kısıtlamalarının, virüs bulaşması üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Tüm COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılması, sonunda seyahat özgürlüğünü tamamen geri getirecektir. Bu, pandemi sırasında yüz binlerce kişiyi işten çıkarmak zorunda kalan, tüm seyahat ve turizm sektörleri için çok ihtiyaç duyulan destek olacak” dedi.

ACI EUROPE ve IATA, yeni araştırmalar ve COVID-19’un ciddiyetinin mevsimsel grip hastalığına yaklaştığına dair artan işaretler ışığında, AB üye ülkelerinin Ulaştırma ve Sağlık Bakanlıklarına, ortaklaşa bir mektup yazarak şunları talep etti:

  • En azından AB/Schengen bölgesi içi uçuşlarda, özellikle test, temas takibi ve aşı sertifikaları olmak üzere, yaz sezonu öncesinde sağlıkla ilgili tüm seyahat ve sınır kısıtlamalarını kaldırın.
  • Havacılık için geçerli olan sağlık kısıtlamalarını, özellikle maske talimatlarına atıfta bulunarak, ulusal olarak uygulananlarla uyumlu hale getirin.
  • Dünya Sağlık Örgütü onaylı bir aşı ile aşılanmış kişilerin, Avrupa İlaç Ajansı onaylı bir aşı ile aşılanmış yolcularla aynı koşullarla üçüncü ülkelerden AB/Schengen bölgesine seyahat etmesine izin verin.

ACI EUROPE ve IATA, AB Dijital Covid Sertifikasının (DCC) devletlere sınırları yeniden açma ve seyahati yeniden başlatma konusunda güven vermede oynadığı hayati rolü de yineledi.

“Bu fırsatla, AB DCC’nin geliştirilmesi ve uygulanmasından ötürü AB’yi ve Üye Devletleri alkışlıyoruz. AB DCC’nin, özellikle yurt dışına seyahat eden Avrupa vatandaşları ve üçüncü ülkeler için hayati olmaya devam edecek, değerini biliyor, kuvvetle destekliyoruz. Benzer şekilde, AB DCC’si, olası varyant türlerini kontrol altına almak ve gelecekteki salgınlarına karşı endüstrinin direncini artırmak için faydalı olacaktır” denildi.

seyahat kısıtlamaları

Bilgi:

IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), küresel hava trafiğinin %83’ünü oluşturan yaklaşık 290 havayolunu temsil etmektedir.

ACI EUROPE, havalimanı işletmecilerinin dünya çapındaki tek profesyonel birliği olan Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (ACI) Avrupa bölgesidir. ACI EUROPE, 55 ülkede 500’den fazla havalimanını temsil etmektedir. Üyeleri, Avrupa’daki ticari hava trafiğinin %90’ından fazlasını sağlar. Hava taşımacılığı 13,5 milyon iş desteklemekte ve Avrupa ekonomik faaliyetinde 886 milyar € (GSYİH’nın %4,4’ü) yaratmaktadır. İklim Acil Durumuna yanıt olarak, Haziran 2019’da üyeleri, 2050 yılına kadar kontrolleri altındaki operasyonlar için Net Sıfır karbon emisyonunu gerçekleştirme taahhüdünde bulundu.

İçerik:iata.org

Latest Posts

POPULER