IATA travel pass uygulamasının tanıtımı, endüstrinin beklediği bir şeydi. Yönetmelikleri vurgulamak ve havacılık endüstrisini güvenli bir şekilde yeniden açmak amacıyla yolcuları, havayollarını ve hükümetleri birbirine bağlayan evrensel bir uygulama.

Mart 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan uygulama, COVID test sertifikaları, test merkezleri ve aşı sonuçları için dijital bir pasaport içerecek.

IATA Travel Pass, gezginler için etkili bir şekilde ‘dijital pasaport‘ görevi görüyor ve COVID-19’un yayılmasına karşı mücadelesindeki en son araç, yolcuların seyahat planlarında, doğrulanmış seyahatlerini bilerek güvenli bir şekilde güvenli ve zahmetsizce gezinmelerini sağlıyor. Kimlik bilgileri, en son COVID-19 bilgilerine, en katı veri gizliliği düzenlemelerine ve gidecekleri varış noktasındaki giriş kurallarına dayanmaktadır.

IATA bir çok havayolu ile pilot uygulama için işbirliği yapıyor. Emirates, Etihad ve Katar Hava Yolları bu şirketlerin başında geliyor.

Hatta Katar Hava Yolları, ‘Dijital Pasaport’ denemelerinin ilk aşaması, Doha – İstanbul rotasında uygulanarak yolcuların COVID-19 test sonuçlarını almalarına ve seyahatlerini gerçekleştirmeye uygun olduklarını doğrulamalarına olanak sağlayacak. Ayrıca, yolcuların, doğrulanmış ‘Seyahat için Tamam’ durumlarını havalimanına varmadan önce bile havayolu ve diğer paydaşlarla güvenli ve emniyetli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Airline Briefing – IATA Travel Pass

iata travel pass

Ferzan ÜNLÜSOY’un (AiRep Gen. Müdürü  APG Turkey – Director, APG Network Yönetim Kurulu Üyesi) bu konuda yazmış olduğu makaleyi sizinle paylaşıyoruz.

Ferzan Unlusoy 681x1024 1

IATA Travel Pass Aplikasyonu Hazırlatıyor

Bildiğiniz gibi artık hepimizin kafası karıştı. Her gün bir başka havayolu yolcular için gidecekleri ülkenin seyahat kısıtlamalarını ve uygulanması gerekenleri sirküle ediyor. Hele ki bir de ülkeler arası seyahat etmek zorundaysanız durum daha da zorlaşıyor. Bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla IATA kendi sayfasında bir başlık attı, uçuş detaylarını, pasaport numarasını ve gününü girdiğinizde seyahatiniz için bir engel olup olmadığı bilgisini size hemen çıkarıyor. Ancak bu yeterli değil!

IATA şimdilerde seyahat ederler için bir aplikasyon geliştirme sürecinde. Bu uygulamanın mart ayına kadar IOS ve Androidler için hazır edilmesi düşünülüyor. Yolcuların Covid 19 testleri ve aşı sertifikaları buraya yüklenecek ve böylece bu bilgiler talep eden ülkelerin gümrük girişlerinde kolaylık sağlayacak. Bu yöntemdeki en önemli husus bilgilerin doğruluğunun sağlanması olacaktır.

Bu uygulama ile IATA, hükümetlere gelen yolculara karantina uygulamadan sınırları yeniden açma konusunda güven sağlamayı da amaçlıyor. IATA Travel Pass, COVID-19 testleri veya aşıları için hükümet gerekliliklerini karşılarken insanların rahatça seyahat etmelerine yardımcı olacak.

 Bu dökümanda aşağıdaki bilgiler yer alacak:

• Küresel sağlık gereksinimlerinin kayıtları: Yolculukların test ve aşı gereksinimleri hakkında doğru bilgileri bulmak için.

• Test/aşılama merkezlerinin küresel kayıtları – varış yerindeki test ve aşılama gerekliliklerini kalkış noktasında karşılayan test merkezlerini ve laboratuvarları belirlemek için.

• Laboratuvar uygulaması – test ve aşı sertifikalarını güvenli bir şekilde paylaşmak için yetkili laboratuarları ve test merkezlerini bulmak için.

Bilinen o ki, hükümetler seyahat etme gereksinimleri üzerinde karar verdiklerinde havayollarının ve yolcuların bu kurallara uymaları gerekiyor.

Aslında biz seyahat edenler aşı sertifiklarına çok da yabancı değiliz. Bazı Afrika ve Güney Amerika ülkelerine seyahat etmeden önce yaptırılması zorunlu olan aşılar var, aynı zamanda seyahat süresince de ağızdan alınması gereken haplar oluyor. Hükümetler COVID -19 salgını için neredeyse 10 aydan beri ek kısıtlamalar olarak karantina önlemleri, test gereksinimleri ve nihayetinde aşılama gereksinimleri getirdiler.

IATA Travel Pass, seyahat edenler için seyahatleri kolaylaştırıcı bir araç olacağı şimdiden çok net görünüyor.

kaynak: https://www.turizmmuhabiri.com/index.php/2021/01/22/iata-travel-pass-aplikasyonu-hazirlatiyor/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here