Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

IATA ONE Record Hackathon’u İstanbul’da Başlıyor

80 / 100

İstanbul’da IATA ONE Record Hackathon’u Başlıyor

İstanbul, 4-6 Ekim 2024 – Türk Hava Yolları Kargo ve Turkish Technology tarafından düzenlenecek olan IATA ONE Record hackathonu, 4-6 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bu heyecan verici etkinlikte, yaklaşık 150 programcı, KOBİ ve destek ekibi bir araya gelecek. Yüksek tempolu, eğlenceli ve yenilikçi bir atmosferde geçecek hackathon, her seferinde yeni ürünler ortaya çıkarıyor.

IATA ONE Record Hackathon'u İstanbul'da Başlıyor 21 Temmuz 2024Etkinlik, hava kargo endüstrisinin dijitalleşmesini artıracak ve veri paylaşım standartlarını geliştirecek çözümler üzerinde çalışmayı hedefliyor. Katılımcı ekipler, 12.000 USD tutarında ödül için yarışacak.

Türk Hava Yolları Kargo ve Turkish Technology’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu etkinlik, GLS HK, Riege Software ve Cargo iQ’nun sponsorluğunda düzenlenecek. Tüm endüstri paydaşlarını bir araya getirecek olan bu etkinlik, hava kargo sektörünün geleceğini şekillendirmeye yönelik önemli bir adım olacak.

IATA ONE Record Hackathon'u İstanbul'da Başlıyor 21 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu