Latest Posts

IATA: Havacılığın Yol Haritası

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), COVID-19 krizinin ortasında yolcu uçuşlarının yeniden başlatılması için biyogüvenliğe yönelik önerilen geçici katmanlı yaklaşımının ayrıntılarını açıkladı.

Yol Haritasının öne çıkan başlıkları

IATA Uçuş öncesi, hükümetlerin eVisa veya elektronik seyahat yetkilendirme programları gibi güvenilir kanallar kullanılarak gereken sağlık bilgileri de dahil olmak üzere seyahat öncesinde yolcu verilerini toplama ihtiyacını öngörmektedir.

IATA, Kalkış havaalanında birkaç kat koruyucu önlem öngörmekte:

 • Terminal binasına erişim , havaalanı / havayolu çalışanları ve yolcuları ile sınırlandırılmalıdır (engelli veya refakatsiz yolcular hariç )
 • Terminal binasına giriş noktalarında eğitimli hükümet personeli tarafından ateş ölçümü
 • Bekleme düzeni de dahil olmak üzere tüm yolcu süreçleri boyunca fiziksel mesafe
 • Yerel yönetmeliklere uygun olarak personel ve yolcu için Maske kullanımı
 • Temas noktalarını ve kuyrukları azaltmak için mümkün olduğunca yolcular tarafından kullanılabilecek self servis seçenekleri 
 • Yeniden tasarlanmış uçağa geçiş / yolcu salonları. Teması azalatacak şekilde ve el bagajı sınırlamaları için mümkün olduğunca verimli olarak yapılmalıdır
 • Yerel yönetmeliklere uygun olarak yüksek temas alanlarının temizlenmesi ve sanitasyonu . Bu, el dezenfektanının geniş kullanılabilirliğini içerir

Uçuş sırasında, IATA birkaç koruyucu tedbir öngörmektedir:

 • Tüm yolcular için yüz maskeleri  ve mürettebat için cerrahi olmayan maskeler gereklidir.
 • Yolcular ve mürettebat arasındaki etkileşimi azaltmak için basitleştirilmiş kabin servisi ve önceden paketlenmiş catering
 • Kabindeki yolcuların toplanmasının azaltılması , örneğin tuvaletler için kuyrukları yasaklamak.
 • Kabinin gelişmiş ve daha sık derinlemesine temizliği

IATA Varış havaalanında bazı tedbirler öngörmektedir.

 • Yetkililer tarafından istenmesi halinde eğitimli hükümet personeli tarafından sıcaklık taraması
 • Mobil uygulamalar ve biyometrik teknolojilerin kullanımı da dahil olmak üzere gümrük ve sınır kontrolü için otomatik prosedürler
 • Sıkışıklığı ve kuyruğu azaltarak sosyal mesafeyi mümkün kılmak için hızlandırılmış bagaj işleme ve iadesi
 • Gelişte riski azaltmak için hükümetler tarafından sağlık beyanlarının ve temas takibinin yapılması bekleniyor.

IATA, bu önlemlerin geçici olması, düzenli olarak gözden geçirilmesi, daha etkin seçeneklerin tanımlanması gerektiğinde değiştirilmesi veya gereksiz hale gelmeleri durumunda kaldırılması gerektiğini vurguladı. 

Özellikle, IATA bir aşı bulunana kadar etkili seyahat etmeyi kolaylaştırmak için iki önemli konuyu dile getirdi:

COVID-19 testi: IATA ölçeklenebilir, doğru ve hızlı sonuçlar elde edildiğinde testi destekler. Seyahat sürecinin başlangıcında yapılan testler, seyahat edenleri ve hükümetleri güvence altına alacak ‘steril’ bir seyahat ortamı yaratacaktır.

Bağışıklık pasaportları: IATA, bilim kurullarınca ve hükümetler tarafından risksiz seyahat edenleri ayırmak için geliştirilecek bağışıklık pasaport uygulamalarını desteklemektedir..

IATA, uçakta sosyal mesafeye ve varışta karantina önlemlerine karşı olduğunu yineledi:

 • Sıcaklık kontrolleri ve kontrat takibi kombinasyonu ile karantina önlemleri alınmaktadır . Sıcaklık taraması, semptomatik yolcuların seyahat etme riskini azaltırken, sağlık bildirimleri ve varıştan sonra temas takibi, ithal vakaların yerel iletim zincirlerine dönüşme riskini azaltır.
 • Uçuştaki sosyal mesafeler (orta koltuğu açık bırakarak), kabinin özelliklerini azaltan ( yolcular öne doğru bakmaktadır, hava akışı tavandan zemine doğru olmaktadır. Koltuklar aynı zamanda bariyer görevi görürürek ileri ve geri iletimi keser. Uçaklarda ameliyathane standartlarında çalışan hava filtrasyon sistemleri mevcuttur).

Küresel olarak kabul edilen önlemlerin karşılıklı tanınması, uluslararası seyahatin yeniden başlaması için kritik öneme sahiptir. 

IATA’nın yol haritası, havacılığın güvenli bir şekilde yeniden başlatılması için gerekli küresel standartları geliştirmekle görevli olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) tarafından da desteklemektedir.

“Yol Haritası, endüstrinin havacılığın güvenli bir şekilde yeniden başlatılması konusundaki üst düzey düşüncesidir. Zamanlama çok önemlidir. 

Ülkelerin sosyal ve ekonomik toparlanmasında havacılığın önemi hükümetlerce bilinmektedir. Bu yüzden önümüzdeki aylarda sınırların aşamalı olarak yeniden açılmasını planlanıyor.

Hava yolu ile uçmada yeni dönem

Güncel Havacılık Haberleri paylaştı: 21 Mayıs 2020 Perşembe
covid havacılık e1589632281477

Latest Posts

POPULER