Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HavacılıkHavaalanıHavaalanı işletmecileriIATA HaberleriManşet

IATA, Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın Uçuş Azaltmasına Karşı Çıkıyor

84 / 100

IATA, Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın Uçuş Azaltmasına Karşı Çıkıyor

IATA, AMS havaalanına karşı yasal bir itiraz başlatarak diğer havayollarına katılıyor.

Hollanda hükümetinin Schiphol Uluslararası Havalimanı‘nın (AMS) kapasitesini azaltma kararının ardından, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve küresel havayolları, AB düzenlemeleri ve uluslararası anlaşmaların ihlal edildiğini öne sürerek yasal bir itiraz başlatıyor.

Hollanda’nın ana uluslararası havalimanı ve Avrupa’nın en işlek havalimanlarından biri olan Schiphol, şu anda yıllık 500.000 uçuşla sınırlı. Bununla birlikte, havalimanı, özellikle tekrarlayan personel eksiklikleri ve trafiğin aniden yeniden başlaması ve büyük aksamalara yol açması nedeniyle, 2022 yılı boyunca taleple başa çıkmakta zorlanmaya devam etti.

Bu sebepten, Haziran 2022’de Hollandalı yetkililer, yıllık uçuş hareket sayısını Kasım 2023’ten itibaren 460.000’e ve gelecek yıl 440.000’e indireceklerini açıkladı. Resmi olarak, uçuş sayısını sınırlama kararları, gürültü ve hava kirliliği ile ilgili endişelere dayanıyordu.

IATA

KLM ve Lahey arasında alevlenen gerilim

Amerika Birleşik Devletleri merkezli düşük maliyetli havayolu JetBlue, ilk adım atanlar arasındaydı. Şubat 2023’te, Hollanda’nın başkentine uçmak için yer bulamayınca, hava yolu şirketi ABD Ulaştırma Bakanlığı’ndan (DOT)  Amerika Birleşik Devletleri -Avrupa Birliği arasındaki “Açık Gökyüzü” Hava Taşımacılığı Sözleşmesi’ni ihlal eden “rekabet karşıtı” ve “ayrımcı” önlemleri soruşturmasını istedi.

Ancak en önemli şikayet, Schiphol‘ün mihenk taşı havayolu şirketi KLM Royal Dutch Airlines’tan geliyor. 3 Mart 2023’te Hollandalı havayolu, hükümete karşı yasal işlem başlatmak için Delta Air Lines, Corendon, easyJet ve TUI ile güçlerini birleştirdiğini duyurdu. Havayolları “anlaşılmaz” önlemi protesto ediyor ve mevcut uçuş sayısını korurken gürültüyü ve CO2 emisyonlarını azaltabileceklerine inanıyorlar. KLM CEO’su Marjan Rintel şunları söyledi:

“Gürültü seviyelerini ve CO2 emisyonlarını azaltmak için belirlenen hedefleri benimsiyoruz, filo yenilemeye ve SAF satın alımına milyarlarca yatırım yaparak dünya çapında 170 noktaya hizmet veren ağımızı koruyoruz. Bu, her yıl KLM ile Hollanda’dan ister iş, ister eğlence ve kargo sektörü için uçan milyonlarca insan için iyi bir haber. Hükümet çağrımıza kulak asmadığı için ne yazık ki yasal yollara başvurmak zorunda kalıyoruz.”

IATA

IATA devreye giriyor

IATA, “Hollanda hükümetinin bu siyasi kararının, AB havaalanlarında gürültü ile ilgili işletim kısıtlamalarına ilişkin 598/2014 sayılı AB Yönetmeliğine aykırı olduğunu” iddia ederek yasal işleme katıldı.

598/2014 sayılı AB Yönetmeliği ve Dengeli Yaklaşım gereklilikleri, etkilenen taraflarla istişareyi, uçuş azaltmayı yalnızca son çare olarak kullanmayı ve yerel halkın, çevrenin ve yerel ekonominin çıkarları ile havacılığın ekonomik ve sosyal faydalarını dengelemeyi içerir.

IATA’ya göre, Schiphol’ün kapasitesini düşürme kararı, sektörle anlamlı bir istişare yapılmadığı, uçuş azaltma son çare yerine ilk çare olarak uygulandığı ve pandemi yüzünden Hollanda havacılık endüstrisinin uğradığı ekonomik zararı ele almadığı için bu gereklilikleri karşılamıyor.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh konuyla ilgili şöyle dedi:

“Hollanda, uçuş sıklığına zarar vererek ekonomisini engelliyor. Ve bunu AB yasalarına ve uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak yapıyor. Hollanda hükümetinin havacılığa karşı seçtiği iş kaybı yaratan düşmanca yaklaşım, gürültü yönetimine tamamen orantısız bir tepkidir. […] Bu yasadışı yaklaşımın yarattığı tehlikeli emsal, onlara mahkemede itiraz etmekten başka seçenek bırakmadı.”

 

İçerik:simpleflying

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu