Latest Posts

Hindistan, Kadın Pilotların İşe Alınmasında Dünyaya Nasıl Liderlik Ediyor?

83 / 100

Hindistan, Kadın Pilotların İşe Alınmasında Dünyaya Nasıl Liderlik Ediyor?

 

Pilotların cinsiyet oranı söz konusu olduğunda Hindistan, kadın pilotları ile başı çekiyor.

Kokpitte cinsiyet eşitliği söz konusu olduğunda, sektörün kat etmesi gereken uzun bir yol var. Çoğu ülkede kadın pilotların yüzdesi, iç karartıcı bir rakam olan düşük tek haneli rakamlarda. Tüm büyük pazarların, %12,4 kadın pilot oranıyla önemli ölçüde önünde yer alan ülke Hindistan. Doğru yaptığı ve daha fazla gelişmeye sebep olan adımlarına bir bakalım.

Hindistan

Çeşitlilik anahtar

Business Standard’a göre Hindistan, kadın pilot oranı açısından %12,4 ile dünya lideri. ABD sadece %5,5 kadın pilot görüyor ve İngiltere %4,7 ile daha da düşük. Dikkat çekici bir şekilde, %12 bile endüstrinin çabalaması gereken parite seviyesine hiçbir yerde yakın değil, ancak kesinlikle bir gelişme ve doğru yönde bir adım.

 

Hindistan

Hindistan’ın kadınları pilot olarak işe almadaki başarısı, 1940’lara dayanan ve bu alanda ilgi uyandıran havacılıkla ilgili hükümetin sosyal yardım programlarıyla başladı. 1989’da atanmasından bu yana Hindistan’ın en genç kaptanlarından biri olan Kaptan Nivedita Bhasin’e göre, eyalet hükümetinin pahalı uçuş okullarını sübvanse etme programlarından aldığı destek ve daha fazla çeşitlilik için baskı yapan özel şirketler, bugün işe alımların artmasının temel nedenleri olarak gösteriliyor.

 

 

 

 

Hindistan’ın ilk kadın havayolu CEO’su Harpreet A De Singh (2020-21’de Alliance Air’e liderlik etti), okul düzeyinde ve sonrasında sosyal yardım programları yürütmenin, özellikle kadınlar için mevcut rolün farkındalığını artırmak için çok önemli olduğunu söylüyor. Bunun, işe alımlarda büyük yardımı oldu, diye ekliyor;

“Bir süre boyunca, ülkenin her yerindeki bu tutarlı çaba, çok sayıda kadının bu mesleği seçmesine neden oldu, bazıları mesleğin varlığından bile haberdar değildi.”

 

Yeni politikalar

Kadınların sektöre girip kalmalarını sağlamak için havayolları aile dostu politikalar oluşturuldu. IndiGo, kadın pilotlara hamilelik sırasında uçuş görevlerinden kaçınma ve çocuk da beş yaşına gelene kadar ayda iki hafta izinli olduğu esnek bir sözleşme seçme şansı sunuyor. Bu, kanunla sunulan 26 haftalık ücretli doğum iznine ek olarak veriliyor. Vistara da benzer şekilde tüm pilotlara ve kabin ekibine altı aylık ücretli izin sunuyor.

 

Havayolları ayrıca, gece geç saatlerde havaalanlarına gidiş gelişler için güvenlik görevlileri atayarak kadın pilotlarının güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Tüm bunlar, pilotların sektörde gelişmeye devam etmeleri için mümkün olan en iyi ortamı sağlama çabası.

Hindistan

Geçen yıl San Francisco’dan Bangalore’ye gerçekleşen ve tamamı kadınlardan oluşan ilk uçuşun kaptanlığını yapan Kaptan Zoya Agarwal, Hindistanda geniş aile ile yaşama toplumsal bir gelenek, bunun kadınların daha özgürce seyahat edebilmeleri anlamına geldiğini söylüyor ve ekliyor;  “Ebeveynlerin desteğine sahip olduğumuz bir sır değil ve bakıcı kiralamak da mümkün. Benim gibi kadınlar beş gün için San Fransisco’ya uçabilir ve evde ne olduğunu düşünmezler. Bu rahatlık var.”

 

Daha fazla ilerleme gelecek

Onlarca yıllık eylemsizliğin ardından, küresel olarak havayolları artık daha çeşitli ve kapsayıcı bir iş gücü yaratmak için baskı yapıyor. Bu, yaklaşmakta olan pilot ve kabin ekibi eksikliğinden kaynaklanıyor olsa da, kadınların ve diğerlerinin karşılaştığı sistemik zorlukları tanımak ve bunlarla doğrudan mücadele etmek kuşkusuz önemli.

İçerik:simpleflying

 

Latest Posts

POPULER