Latest Posts

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler

Sağlıklı ve güvenli seyahatin yeni kodu HES

Sağlığınız ve güvenliğiniz her zaman ilk önceliğimiz. Sağlık Bakanlığımızca belirlenen Hayat Eve Sığar (HES) kodunuzla yurt içi uçuşlarınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hes Kodu Nedir?

HES kodunuz; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak, e-Devlet üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz ve yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder.

Ne İşe Yarar?

Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizin havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluktur. Sağlık bakanlığınca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

hes kodu

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler

  • HES kodu Covid-19 pandemi sürecinde tüm misafirlerimize iç hat uçuşları için bir zorunluluktur. 
  • HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda geçerlidir. 
  • HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve misafirlerimize uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. 
  • HES kodu belirli bir süre boyunca geçerlidir. HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir, aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.
  • Bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.
hes kodu thy

ıkça sorulan sorular Read more 

HES kodumu nasıl alabilirim?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığıyla, e-Devlet üzerinden ya da aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz.

HES kodumun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin uçuş tarihinizi kapsadığından emin olunuz.

HES kodum olmadan uçuşlara katılabilir miyim?

HES kodu ile sağlıklı ve güvenli bir uçuş ortamı amaçlanmaktadır. Geçerli bir HES kodu bulunmayan yolcularımız iç hat uçuşlarına kabul edilmeyecektir.

Yurtdışı uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mıdır?

HES kodu şu anda yurt dışı uçuşlarda zorunlu değildir. Sağlık Bakanlığımızın vereceği karara göre yine bu sayfa üzerinden siz değerli misafirlerimize yurt dışı uçuşlarımız ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mı?

HES kodu şu anda dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda zorunlu değildir. Sağlık Bakanlığımızın vereceği karara göre yine bu sayfa üzerinden siz değerli misafirlerimize bilgilendirme yapılacaktır.

HES kodumun geçerlilik süresi biterse yeniden HES kodu alabilir miyim?  

Evet, HES kodu edinme işlemini tekrar gerçekleştirerek kodu yeniden temin edebilirsiniz.

Rezervasyon kaydımda (aynı PNR’da) yer alan kişilerden birisinin HES kod statüsü uçuş için uygun değil ise ne yapmalıyım? 

Statüsü uçuşa uygun olmayan yolcu ile aynı PNR’da bulunan ve uçuş engeli bulunmayan diğer yolcularımız uçuşlarını gerçekleştirebilirler. Sadece uçuşa uygun olmayan yolcu için ya da PNR’a bağlı diğer yolcularımız için biletinizi koronavirüs kaynaklı talepler sayfasını kullanarak açığa alabilirsiniz.

Latest Posts

POPULER