Latest Posts

HAVAYOLU “YASAKLI” YOLCUYU UÇAĞA ALDIĞI İÇİN CEZA ALDI

Pasaport ve vizeleri kontrol etme konusunda havayolu şirketlerinin neden bu kadar katı olduğunu merak ettiyseniz; uygun olmayan bir yolcuyu uçuşa kabul ettiklerinde kendilerine karşı uygulanan para cezalarından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

AirAsia X, sadece bir yolcunun Kuala Lumpur’dan Auckland’a uçmasına izin verdiği için 6.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Bu pek de az duyulan bir haber değil, ancak olayın detayları ilginç.

Birçok ülkede olduğu gibi, Yeni Zelanda da yolcular uçağa binmeden önce isimlerini bir veri tabanında kontrol eden  Gelişmiş Yolcu Sistemi (APP) bulunmakta.

Bir yolcuya check-in yaparken, Air Asia yolcusuna “Do Not Board”  ikazı veriyor. Bu uyarıyı uygulamak yerine, görevli memur sistemi geçersiz kılıyor.

Yeni Zelanda göçmenlik bürosu memuru Stephanie Greathead, Yeni Zelanda Herald’a şunları söyledi:

Daha sonra, yer hizmeti görevlisi, yolcunun işlemini yapmak için bir kaç girişimde bulunmuş ve ” Dış Hat Bileti ile Binebilir” direktifini almak için APP sistemine eksik isim vermiştir.

Yolcunun ikinci adını yazmayarak, sistemin yolcuya izin vermesini sağlamak için sistemi kandırdı. Bu görevli, yolcunun Yeni Zelanda’ya seyahat etmesine izin verilmediğini bilmesine rağmen bunu yaptı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yolcu Yeni Zelanda’ya indiğinde hemen aynı uçakla Kuala Lumpur’a geri gönderildi.

AirAsia konuyla ilgili olarak yer hizmeti görevlisini suçluyor:

AirAsia, faaliyet gösterdiği ülkelerin yasalarına ve yönetmeliklerine bağlı kalmaya devam etmektedir.

Bu olaydan sonra kapsamlı bir inceleme yaptık ve uygun düzeltme önlemlerini aldık.

Devam eden tedbirlerinin bir parçası olarak, gelecekte bu durumların tekrarlanmasını önlemek için hem iç prosedürlerimizi hem de yer hizmeti eğitimimizi gözden geçirmeye devam ediyoruz.

Ve suçlu olan kesinlikle yer hizmeti görevlisiydi ancak bu memur, yolcunun Yeni Zelanda’ya indiğinde göçmen bürosundan daha önce reddedilen bir pasaportla nasıl geçeceğini düşünmüştü?

SONUÇ

Vize doğrulama işlemlerinden, ABD’den Almanya’ya giderken pasaportun imzalı olması gerekliliğinden, nefret ediyorum (Alman yasalarına göre pasaportunuz imzalanmamış ise geçersizdir). Ancak havayollarının bunun için geçerli bir sebebi var. Göçmenlik sistemlerini kandırmaya çalışmak,  boşuna ve masraflı bir çabadır.

İçerik:liveandletsfly.boardingarea.com

New Zealand passport

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.