No menu items!
No menu items!

Latest Posts

Havayolu ve havaalanı grupları slot esnekliğini uzatmak istiyor

Havayolu ve havaalanı grupları, pandemi sebebiyle slot sisteminde uygulanan esnekliği kış sezonuna yaymak için Avrupa Komisyonu’na çağrıda bulunmak için bir araya geldiler.

Gruplar, gelişigüzel seyahat kısıtlamalarının ve salgının ikinci dalgasına ilişkin devam eden belirsizliğin yolcu talebinin düşmesine neden olarak Avrupa hava taşımacılığında daha yavaş bir toparlanmaya yol açtığını ve genişletilmiş slot esnekliği ihtiyacını her zamankinden daha acil hale getirdiğini savundu.

“Avrupa Komisyonu’nun kış sezonu slot esnekliğinin uzatılmasını resmileştirmesi ve koşulların nasıl uygulanacağına açıklık getirmesi artık kritik önem taşıyor. Sektör ve slot koordinatörleri, slot kuralları hakkında komisyon’dan açık bir açıklama istiyorlar.”

80/20 kuralı veya ‘kullan ya da kaybet’, yaz sezonu için gevşetilmişti ve böylece havayolları slot haklarının % 80’ini kullanmalarına rağmen havaalanı slot haklarını kaybetmediler.

Sektörün yaşadığı belirsizlik, operasyonların belirli bir programa göre yürütmelerini zorlaştırdığından, kargo taşıyıcıları 80/20 kuralı karşısında dezavantajlı durumdalar. Bu da slot almanın zor olduğu yoğun havalimanlarında slotları koruma noktasında sorunlarla karşılaşmalarına neden oldu.

jet cloud landing aircraft
Photo by Pixabay

Latest Posts

POPULER