Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayoluManşet

Havayolu şirketi yolcu bagajını kaybederse maddi ve manevi tazminat ödeyecek

84 / 100

Havayolu şirketi yolcu bagajını kaybederse maddi ve manevi tazminat ödeyecek

Yargıtay kararına göre, havayolu şirketleri taşıdıkları bagajı kaybetmeleri hâlinde maddi zararın yanı sıra manevi zararı da karşılayacak.

Ankara’dan aktarma ile önce İstanbul’a oradan da Mısır’a giden yolcunun bagajı yanlışlıkla Moskova uçağına konuldu. Mahkeme dava açan yolcuyu haklı bulurken kararda, davacının ‘huzur içinde tatil yapmaktan çok bagajına ulaşabilme çabasıyla ve giderek artan stres içinde’ seyahatini tamamladığına vurgu yapıldı.

havayolu

Havayolu şirketi, yolcuya, bagajlarının seyahate gideceği yerde kendisine ulaştırılacağını söyledi ancak bagajları teslim edilemedi. Seyahati boyunca sürekli kullandığı ilaçlarından da mahrum kalan yolcu, yolculuk boyunca sürekli masraf yaptığını, giysi almak durumunda kaldığını, tatilinin stres altında ve moral bozukluğu içerisinde geçirdiğini belirterek maddi ve manevi zararının karşılanması için dava açtı.

Dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, havayolu şirketinin manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Davacının huzur içinde tatil yapmaktan çok bagajına ulaşabilme çabasıyla ve giderek artan stres içinde seyahatini tamamladığı belirtilen kararda, bagajın Türkiye’ye döndükten çok sonra teslim edilmesinin ve valizin kilit sisteminin kırılarak eşyaların karıştırılmasının davacının kişilik haklarının ihlali niteliğinde olduğu belirtildi.

havayolu

Kaynak:independent

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu