Latest Posts

Havayolları Yemekleri Ziyan Olmaktan Kurtarıyor!

Ünlü şef Gordon Ramsay uçak yemeği yemeyi reddediyor, bir diğer ünlü şef Anthony Bourdain de aynı felsefeye uyuyor. Bourdain, 2016 yılında “Uçak yemeği yedikten sonra hiç kimse kendini daha iyi hissetmez” diyor. “Bence insanlar sadece sıkıldıkları için yiyorlar. Ben uçaklarda yemek yemem. Aç inmeyi severim. ”

Tadıyla ilgili olarak  ya da başka sebeplerle, uçak yemekleri her gün ziyan oluyor. Guardian’ın haberine göre, 2016 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği havayollarının 5,2 milyon ton atık ürettiğini bildirdi. Kısmen yenen yemekler, tek kullanımlık plastikler ve mini likör şişeleri ile, tuvalet atıkları gibi kaçınılmaz atıkların de dahil olduğu bu artıkların tamamı yakıldı ya da çöplüklere bırakıldı. İmha etme uygulamalarının da çevreye herhangi bir yararı yok.

Skift’in yakın zamanda yazdığına göre, hava taşımacısı EasyJet, yiyecek gereksinimlerini tahmin etmek için verileri kullanmaya başlıyor ve veri bilimciler tarafından oluşturulan algoritmalara dayalı olarak kararlar alıyor. Skift’in bildirdiğine göre, “Havayolu, sabah 6: 00 Edinburg uçuşundaki taleplerle, Cuma gecesi İbiza’a uçuşundaki taleplerin birbirinden çok farklı olduğunu tespit etti.” “Fakat birçok destinasyonda yanlış öğeler stokladığı için, her uçuşun ardından üç tane taze gıda maddesinin atıldığını hesapladı.”

Bu hesaplamalar ile havayolu, yılda yaklaşık 800 bin taze gıda maddesinin boşa harcandığını ve bunun milyonlarca dolara denk geldiğini belirtti.

Uçuş gecikmeleri de durumu daha da kötüleştiriyor. Business Insider’ın bir raporuna göre, United Airlines’ın yemeklerinin uçağa yolcu binmeden önce altı ila sekiz saatten fazla kalması yasaklandı. Bir uçuş birkaç saat ertelenirse, tüm yemekler atılıyor ve yeni yemeklerle değiştirilmesi gerekiyor. Atık gıda krizinin hüzünlü ironisi, gezegende herkesi besleyecek kadar yiyecek bulunmasına rağmen dünyada 815 milyon insanın aç olması.

Hava yolculuğunun çevresel dönüşümü iyi belirlendi.Şirketler gelecekteki etkilerini azaltmak ve önlemek için yenilikçi çözümler bulmaya çalışıyorlar. Aşağıda, daha iyiye doğru değişmenin bazı yollarını arayan havayollarından örnekler var.

JetBlue kompost yapıyor ve “çiftlikten havaya” programı var

JetBlue, 2015 yılında Queens, New York’taki John F. Kennedy Havalimanı’nda bulunan 24.000 metrekarelik bir alanda T5 Çiftliği’ni kurdu. Çiftliğin hasadının bir kısmı yerel gıda birliklerine bağışlandı ve bir kısmı da havayolunun ikonik Terra Sweets ve Blues Chips’in arkasındaki şirkete verildi. JetBlue, Terminal 5’teki restoranlardan kalan yiyecekleri de kompostlaştırıyor ve her gün New York’lu bir organik çiftliğe yaklaşık 135 kg kadar gıda atığı veriyor. Kompost, daha sonra pırasa, roka, pancar, lahana ve havuç gibi gıdalar yetiştirmek için havaalanı çiftliğinde besin açısından zengin toprak oluşturmak için kullanılıyor. Şirkete göre, çiftliğin kompostlama programı 2016 yılında 45 ton gıda atığını geri dönüştürdü.

American Airlines ve Delta Havayolları plastik çubukları kaldırıyor

American Airlines, temmuz ayında, hem loungelarında hem de uçaklarında plastik pipet ve karıştırıcıları kaldıracağını onun yerine biyobozunur, çevre dostu pipetler ve ahşap karıştırıcılar kullanacağını duyurdu. Şirket, salonlarında da daha sürdürülebilir çatal bıçak takımlarına geçiş yapmaya başlayacağını söyledi. Basın açıklamasına göre, bu değişimler yıllık 32 ton plastiği ortadan kaldıracak.

Delta Havayolları Ekim ayında benzer bir haber açıkladı. Uçaklarından ve Delta Sky Club’larından karıştırma çubukları, streç film, plastik mutfak eşyaları ve pipetleri çıkartacak. Şirket, bir yıl içinde plastik atıkta 136 tondan fazla azalma beklediğini söyledi.

Virgin Australia ve bazı havayolları kullanılmayan uçak yemeklerini ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor

Bir gıda kurtarma organizasyonu olan OzHarvest, paketlenmiş yemekler, meyve ve tahıl gevrekleri de dahil olmak üzere havayollarından yenmeyen yiyecekleri alarak Avustralya’daki 1300’den fazla hayır kurumuna teslim ediyor. Organizasyon her hafta süpermarketler, oteller, havaalanları ve daha birçok yerden, 180 tondan fazla yiyecek kurtarıyor.

Kurucu Ronnie Kahn, verdiği bir röportajda, OzHarvest’in her yıl Virgin Australia, Qantas gibi havayolları ve Brisbane Havalimanı dahil olmak üzere çeşitli havayolu ortaklarından, yaklaşık 160 ton yiyeceği kurtardığını söyledi. Sayı yaklaşık 480.000 öğüne eşit.

Air New Zealand, bir uçuşta tüketilmeyen yiyecekleri başka uçuşa taşıyor

Yeşil girişiminden önce, Yeni Zelanda Havayolu uçuşlarından gelen yiyecekleri çöplüğe gönderiyordu. Ancak, geri dönüşüm programının 2017 yılında yürürlüğe girmesinden bu yana, yenmeyen yiyecekler bir uçaktan alınıp bir başkasına taşınabiliyor. Bir açıklamasında, programın, yılda 150 ton gıdanın düzenli depolamayla insanlara ulaştırılabileceğini öngördüklerini söylediler.

İçerik:mic.com

jet blue kompost 1 1

yemek

 

 

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.