Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayolu

Havayolları İsim Değişikliğine Para Ödetebilir

Bilet aldınız ama arkadaşınızın kullandığı isim göbek adıymış!

Bilet alımlarında internet sitelerinin kullanılmaya başlamasıyla daha fazla ortaya çıkan sorunlardan biri de hatalı isime bilet düzenleme oluyor.Özellikle grup halinde bilet alınırken gerek dikkatsizlik sonucu gerekse ikinci isim kullanan kişilerin tam adının bilinmemesi gibi sebeplerle hata yapılabiliyor.

Yolcuların kendi kendilerine rezervasyon yapıp bilet aldığı durumlarda daha fazla yaşanan böylesi bir olayla karşılaştığınızda, havayollarının standart bir prosedürü yok. Her havayolu kendi kurallarını uyguluyor.

bilet_1

Bazı havayolları, özellikle promosyon biletler üzerinde hiç bir değişikliğe izin vermediğinden, hatalı isime göre aldığınız bileti tamamen iptal edip, yenisini almanız gerekebilir.Böyle bir hatanın havalimanında hemen uçuş öncesinde farkedilmesi, seyahatininizi gerçekleştirememenize bile sebep olabilir.

Güvenlik kuralları gereği, biletininizdeki ad-soyad pasaportunuzdaki ile tamamen aynı olmalıdır.Böyle olmadığı durumlarda pasaport kontrolünde de sorun yaşayabilir ve seyahat ettiğiniz ülkeye giremeden geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Havayollarının ceza karşılığında isim düzeltme kuralları da değişkenlik gösteriyor. Çoğunlukla Ali yerine Veli olarak bileti değiştirmek mümkün değil. Yazım hatasından kaynaklı iki üç harflik değişiklikler için ise havayolunun belirlediği miktarda ceza ödemeniz gerekebilir.Bazı havayolları ise bileti aldığınız andan itibaren iki saat içerisinde ücretsiz değişiklik yapmanıza olanak veriyor.

Seyahat planlarken bu tip tatsızlıklarla karşılaşmamak için, bilet alırken yolcuların pasaport bilgilerine göre ve azami dikkat göstererek satın almalısınız.Seyahat acentaları aracılığı ile bilet satın almak da diğer bir güvenli yol olabilir.Herhangi bir yazım hatasında seyahat acentası sorumlu olacaktır.

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu