Hava Kargo Hakkında Herşey
Firma HaberleriGüncel HaberlerHavacılıkTurizmYan Haber

Havataş’ta güzergah değişikliği

havataş
İstanbul’da taşımacılık faaliyeti yapan Havataş’ın Taksim durağında ve kullandığı güzergahta otellerin isteği üzerine değişikliğe gidiliyor. Yeni yol ile vatandaşların Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’na ulaşımları trafik nedeniyle güçleşecek.

İstanbul’da taşımacılık faaliyeti yapan Havataş’ın Taksim durağı ve kullandığı güzergah; bölgedeki otellerin isteği üzerine değiştiriliyor. Firma yetkilileri, havalimanından getirdikleri yerli ve yabancı turistleri otellere zamanında bu güzergahlardan taşıdıklarını belirterek, yapılacak yeni güzergah ile otobüslerin daha çok trafiğe maruz kalacağını bu yüzden de vatandaşların havalimanlarına ulaşımlarında gecikmeler olabileceğini belirtti.

Kamu hizmeti yaptıklarına anlatan Havataş yetkilileri, “Biz belediyeye ait bir firmayız. Günde 14 bin, yılda 4 milyona yakın insan taşıyoruz. Taşıdığımız yolcuların % 60’ı turist. Ülkemize gelen turistleri ilk olarak Havataş yetkilileri karşılaşıyor. Türkiye’nin imajını güzelliklerini misafirperverliğini göstermeye çalışıyoruz. Buna rağmen bize niye zorluk çıkarılıyor? Niye güzergahımız değiştiriliyor?” diye soruyor.

“OTELLER KAMU HİZMETİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR”

Şimdiye kadar kullanılan durak bölgesindeki otellerin maksadının durağı kaldırarak o alanı otopark haline getirmek olduğunu belirten Havataş yetkilileri, şu konulara dikkat çekiyor: “Otelcilerin maksadı, bizim otobüslerin bulunduğu yeri kendi VIP araçlarına açmak. Bizim otobüsleri konuşlandırdığımız yeri büyük bir otopark olarak kullanmak istiyorlar. Bu yüzden de belediyeye baskı yapıyorlar. Biz halk otobüsü değiliz. Bizim getirdiğimiz yolcular; Taksim’deki otellerde konaklayan yabancı turistler. Buna rağmen; otellerin engeliyle karşılaşıyoruz.”

“GÜZERGAHIMIZ OTELLERİ ENGELLEMİYOR”

Havataş’ın Taksim’deki durağının ve güzergahının otellerin faaliyetlerini engellemediğine da dikkat çeken firma yetkilileri, kullandıkları güzergahın otellerin faaliyetlerini engellemediğine vurgu yapıyor. Havataş’ın en büyük amacının yolcularını en kısa zamanda havalimanlarına ulaştırmaya çalışmak olduğunu anlatan firma yetkilileri; şu talepte bulundu: “Güzergahlarımız değiştirilirse hem yerli hem de turist yolcuların ulaşımları açısından çok büyük sıkıntı yaşnacaktır. Derdimiz yaptığımız kamu hizmetini kalitele ve seri bir şekilde vermek. Böyle önemli bir kamu hizmeti vermeye çalışırken engellemelerle karşılaşmaya bir anlam veremiyoruz. Ricamız güzergahlarımızın değiştirilmemesidir.”

“YENİ GÜZERGAH ULAŞIMI ZORLAŞTIRIR”

Havataş araçlaranın kullandığı mevcüt güzergahın oteller bölgesinden 1 dakikada geçtiğini, yeni güzergahta ise trafikten dolayı otobüslerin 20-25 dakikadan daha fazla bir sürede oteller bölgesinden geçiş yapabileceğini ifade eden firma yetkilileri, bu yüzden yolcuların havalimanlarına ulaşımının olumsuz etkileneceğine dikkat çekiyor. Havataş yetkilileri, yolcuların uçak saatlerine yetişememesi durumunda faturanın kendilerine kesildiğini, bugüne kadar kendileri dışından kaynaklanan sebeplerle yolculara binlerce lira bilet ödemesi yapmak zorunda kaldıklarını da kaydediyor.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu