Hava Kargo Hakkında Herşey
Atatürk Havalimanı HaberleriDhmi HaberleriHavaalanı

Havalimanı girişleri genişletilecek

DHMİ GENEL MÜDÜRÜ SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM :”HAVALİMANI GİRİŞLERİNİ GENİŞLETECEĞİZ”

Devlet Hava Meydanların İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen havacılık sektörünün durumunun çok iyi olduğunu ve Türkiye’nin şu ortamda başardığını Dünya’nın hiçbir ülkesinin başaramayacağını belirtti.

 

SIKINTILARI AŞACAĞIZ…

 

Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin temel atma töreninde gazetecilerin sorusu üzerine ağustos ayı uçak, yolcu ve yük istatistiklerini değerlendiren Genel Müdür Yıldırım, “ Kötü değil. Durumumuz iyi. Bütün bu yaşananlara ve saldırılara rağmen ülkemiz yine de iyi gidiyor. Havacılığımız yolunda gidiyor. El ele çalışıyoruz daha iyiye götürmek için. Sıkıntılar yok mu? Var ama aşacağız” dedi. Yolcu sayısının geçen yılki rakamların altında kalabileceğine değinen Yıldırım,  “Geçen sene 182 milyondu yolcu sayısı. Bütün olumsuzluklara rağmen bu rakamı yakalayabiliriz. İstanbul için düşünürsek, geçen sene 63.5 milyon yaptı. Bu sene bu rakamlara yaklaşabiliriz veya biraz altında olabilir” diye konuştu.

 

YENİ HAVALİMANI TAM GAZ…

 

Yeni havalimanı inşaatının ‘tam gaz’ devam ettiğini ve 2018’de devreye alınacağını ifade eden Yıldırım, “Sınırlarımızda savaş var. Bölgemizde birçok belayla uğraşıyoruz. Buna rağmen Türkiye’nin şu ortamda başardığını Dünya’nın hiçbir ülkesi başaramazdı” dedi.

 

ATATÜRK HAVALİMANI 1950’LERDE PLANLANMIŞ…

 

İstanbul Atatürk Havalimanı’na 2 Eylül Cuma günü bin 1467 uçak iniş-kalkış yapıldığı ve bunun bin 1500’e kadar çıkabileceğini ifade eden Yıldırım “Biliyorsunuz Atatürk Havalimanı 1950’lerde planlanmış. O zaman 20 milyon kapasiteyle planlanmış bir havalimanı. Bugün bizim yaptığımız kapasiteyi Avrupalılar mucize olarak görüyor. Gerçekten öyle. Biz son 3 yılda işleyen bir havalimanında bir havalimanı daha inşa ettik. Pistiyle, apronuyla ve terminaliyle. Bugün kapasitemiz daha yukarıya çıktı. 1500’leri bulabiliriz. Fiziki şartlar buna tam izin vermiyor” diye konuştu.

 

HAVALİMANI GİRİŞLERİNİ GENİŞLETECEĞİZ…

 

Atatürk Havalimanı giriş kapısına yerleştirilen Araç Tarama Sistemi’ni uzun zamandır denediklerini ve çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Yıldırım, bu uygulamanın başarılı bulunması durumunda diğer havalimanlarında da uygulayabileceklerini, şartlar el verdiği sürece havalimanı girişlerini genişleterek yolcu sıkıntısını gidermeye çalışacaklarını söyledi.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu