Latest Posts

HAVALİMANI DİNLENME SALONLARI NASIL ORTAYA ÇIKTI

89 / 100

HAVALİMANI DİNLENME SALONLARI NASIL ORTAYA ÇIKTI

İlk Lounge (havalimanı dinlenme salonu)nu American Airlines 1939’da açtı ve bugün neredeyse her havalimanında dinlenme salonu var.

Bugün herhangi bir turistik şehirdeki herhangi bir havalimanında dinlenme salonu olmaması neredeyse imkansız. Havaalanı dinlenme salonları konseptinin nasıl ortaya çıktığını ve neden hala bu kadar popüler olduklarına bir göz atalım.

havalimanı

American Airlines Yönetim Kurulu Başkanı C. R. Smith’in fikri, başlangıçta iş adamlarının uçuşlarından önce veya sonra bir şeyler içebilecekleri, rahatlaya-bilecekleri, seçkin yolcuların özel bir kulübe sahip olacakları bir yer olarak tasarlanmıştı. Teksaslı American Airlines, ünlüleri, politikacıları ve seçkin müşterilerini, uçuşlarını beklerken davet edebileceği bir yer yaratmak istedi.


Amiraller Kulübünü sadece davetli misafirler kullanabilir


Smith sadece davetli misafirlere açık olan, lüks bir gemide birinci sınıf seyahat etmeyi anımsatan bir denizcilik teması buldu. Smith, önemli müşterilerinin American Airlines filosunun Amiralleri gibi hissetmelerini istedi. 1939’da dinlenme salonu açıldığı sırada, New York’un LaGuardia Havalimanı (LGA), havayolunun en önemli destinasyonlarından biriydi. Denizcilik temasına uygun olarak, kulübe “Admirals Lounge” (Amirallerin Salonu) adı verildi. Resepsiyon görevlilerine kaptan ve bar personeline kamarot deniyordu.

Amiral Kulübü’nün LaGuardia’daki salonuyla ünlenen American Airlines, aynı yıl içinde Washington Ulusal Havalimanı’nda (DCA) ikinci üye dinlenme salonunu açtı. İronik olarak, DCA “kuru bölgede” (alkolün satılamadığı yer) bulunuyordu. Üyelerin bu engeli aşmak için kendi şişelerini getirmelerine ve minimum bir ücret karşılığında kulüpte saklamalarına izin verildi. Bir noktada, kulübün 9000’den fazla şişeye sahip olduğu ve bazılarının üzerinde etkili politikacıların isimlerinin bulunduğu söylenir. Amiraller Kulübü, 1970 yılında Virginia içki yasası değiştiğinde, üyeler için şişe saklama politikasını değiştirdi. Dinlenme salonlarının sayısının artması, kısa sürede diğer havayolları ve hava yolu ittifakları tarafından müşterileri için havaalanı dinlenme salonları açmasıyla devam etti.

havalimanı


Concorde Odası


1976’da British Airways ile hizmete giren süpersonik Concorde servisine hazırlık olarak, Birleşik Krallık ulusal bayrak taşıyıcısı , yalnızca Concorde’da uçan yolcuları için Concorde Room‘u açtı. Dinlenmek için bir yerin yanı sıra, konuklar oturup yemek sipariş edebilir veya Molton Brown tarafından işletilen lüks bir spa’da masaj yaptırabilirlerdi. Concorde Room’un sunduğu diğer büyük avantaj, konukların doğrudan salondan uçağa binebilmeleriydi. Concorde Room bugün hala açık, Londra Heathrow’da Terminal 5’te ve JFK Terminal 7’de (güvenlikli bölgede) bulunabilir.

Lufthansa’nın özel birinci sınıf terminali

Alman ulusal bayrak taşıyıcı Lufthansa, 2004 yılında Frankfurt Uluslararası Havalimanı’nda (FRA) özel bir birinci sınıf terminali açtı. Birinci sınıf bilet sahiplerine ve seçkin Miles and More üyelerine hizmet veren salonda bir bar, puro odası, dinlenme odası, toplantı odaları, bireysel ofisler, banyo tesisleri ve eksiksiz hizmet veren bir restoran. Terminalin ayrıca kendi gümrüksüz alanı, kendi güvenliği ve pasaport kontrolü var. Hepsinden iyisi, tüm konuklar terminalden uçağa limuzinle götürülüyor.

Makalenin başında söylediğimiz gibi, hemen hemen her büyük havalimanında, yolcuların kullanabileceği bir dinlenme salonu vardır. Bazılarına yalnızca sık uçan yolcu programlarının üyeleri tarafından erişilebilirken, diğerlerine önceden ödeme yaparak veya kapıda ödeme ile giriş yapmanız mümkün olur.

Travel and Leisure dergisine göre, dünyanın en iyi havalimanı dinlenme salonları:

Air France La Première Lounge, Paris
American Airlines Flagship First Dining
American Express Centurion Salonları
Cathay Pacific The Pier First Class Lounge, Hong Kong
Delta Sky Club, Atlanta
Emirates First Class Lounge, Dubai
Lufthansa First Class Terminali, Frankfurt
Qantas First Lounge, Sydney
Qatar Airways Al Mourjan Business Lounge, Doha
Swiss First Class Lounge, Zurih
Turkish Airlines Lounge , Istanbul
United Polaris Lounge, Chicago
Virgin Atlantic Clubhouse, Londra

Havayolu ile bağlantılı olmayan havalimanı dinlenme salonlarından, SKYTRAX’ın 2021 için seçtiği En İyi Bağımsız Havalimanı Dinlenme Salonları şunlar:

Plaza Premium Dinlenme Salonu – T2 LHR
Primeclass Dinlenme Salonu – MCT
İGA Lounge – IST
Primeclass Dinlenme Salonu – ZRH
Centurion Dinlenme Salonu – HKG
dnata Lounge – T1 SIN
Plaza Premium Dinlenme Salonu – HKG
Centurion Dinlenme Salonu – LGA
Quito Sala VIP – UIO
Centurion Dinlenme Salonu – IAH

İçerik:simpleflying.com

havalimanı

Latest Posts

POPULER